E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

VII. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

VII. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

20 Kasım 2018 Salı / 14:06 | HABERLER
70. Sayı (Kasım-Aralık 2018)
112 kez okundu

Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması ödülleri, Crowne Plaza Asia Hotel'de düzenlenen törenle 7. kez sahiplerini buldu. Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenen yarışmada toplamda 78 bin TL’lik ödül dağıtıldı…
Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin izin ve destekleri ile 2012 yılından bu yana düzenli olarak her yıl farklı konu ve kategorilerle gerçekleştirilen Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nın 7.’si tamamlandı. 7. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nın ödülleri, 2 Kasım 2018 Cuma günü, Crowne Plaza Asia Hotel’de düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.
Birçok denizcilik kurumu ve özel sektör temsilcilerinin desteği ile Türk gemi ve yat sektörünün bir araya gelmesine öncülük eden yarışmada bugüne kadar yolcu vapuru, balıkçı gemisi, motor ve yelkenli yat, deniz taksi, restoran ve etkinlik teknesi, özel amaçlı gemiler gibi çeşitli konularda yarışmaya girenlere ödüller verildi. Bu yılki konusu “turistik denizaltı tasarımı” olan yarışmaya 38 öğrenci, 17 farklı proje ile katılım sağladı.
Gemi inşa, gemi makine ve deniz teknolojileri mühendislerinin gruplarına tasarım ve mimarlık bölümleri öğrencilerini de dahil ederek katılım sağladıkları yarışmada dereceye giren yarışmacılardan birinciye 40 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye ise 10 bin TL ödül verildi.
Para ödüllerinin yanı sıra yarışmada derece elde eden öğrenciler, yurtdışında yüksek öğrenim için Ticaret Bakanlığı ve Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından eğitim ve yaşam giderlerine ilişkin destek başvurularında bulunmaya hak kazandı.
Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenen ödül törenine İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Sina Şen, Başaran Bayrak başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.
Yarışmada 40 bin TL’lik birincilik ödülünü Yıldız Teknik Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi öğrencileri Ayşe Günal, Said Kaya ve Anıl Aktaş’tan oluşan tasarım grubu Orca isimli projeleriyle kazandı.
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Onur Beşli 20 bin TL’lik ikincilik ödülünü, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Arda Can Akbaş da 10 bin TL’lik üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.
Yarışmayı 4. ve 5. Olarak tamamlayan proje gruplarına da 5 bin ve 3 bin TL’lik ödüller verildi. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmaları’nın 2019 yılında gerçekleşecek olan 8.’sinin konusu ise “25 metre üzeri motor yat” olarak açıklandı.


 


İlginizi çekebilir...

GMO Kabotaj Bayramını Denizcilerle Kutladı

Denizcilik camiası TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ve TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu 1 Temmuz Deni...
2 Temmuz 2019 Salı / 15:33

Piri Reis Üniversitesi Mezuniyet Töreni Coşkuyla Kutlandı

Piri Reis Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Üniversitenin Tuzla Deniz kampüsünde gerçekleştirildi....
13 Haziran 2019 Perşembe / 18:01

Dünya Tekne Üretiminin Kalbi Sirena Marine ile Atıyor

Türkiye'nin küresel tekne üreticisi Sirena Marine, katma değer yaratan milyon dolarlık tekneleri Bursa Orhangazi'deki tersanesinde, kendi know...
10 Haziran 2019 Pazartesi / 15:32

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.