E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Armaflex Protect, Yangın Durumunda Isı ile Genleşebiliyor

Armaflex Protect, Yangın Durumunda Isı ile Genleşebiliyor

2 Ekim 2018 Salı | ÜRÜN TANITIMI
69. Sayı (Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2018)
1.126 kez okundu

Armacell’in Ar-Ge laboratuvarlarında geliştirdiği özel formülasyonlu ve kapalı hücre yapısındaki elastomerik kauçuk köpüğünden mamül Armaflex Protect ürünü, entegre su buhar bariyeri görevi gören güçlü su buhar difüzyon direnci ve iyi bir ısı yalıtım özelliğinin yanına eklediği yangın durumunda ısı ile genleşebilme davranışı (intümesan özellikli yapı) ile farklı bir ürün. Bir başka deyişle, kendini ispatlamış Armacell Elastomerik kauçuk köpüğü içerisine, intümesan özellikte katkıların eklenmesi ile ortaya çıkarılan çok özel bir ürün.

ETAG (Avrupa Teknik Onay İlkeleri) 026: Yangın Durdurucu ve Yangın Yalıtım Malzemeleri uyarınca intümesan malzemeler (1.4.2.5) tarifi; ‘yangın durumundaki sıcaklıklara maruz kaldığında köpük ya da kömürsü tabaka oluşturarak genleşen malzeme’ olarak yapılıyor. Zira yangın durumunda yükselen sıcaklık ile malzeme içerisinde tetiklenen kimyasal reaksiyonlar sonucu genleşmeyle oluşan hafif kömürsü tabaka çok iyi bir yalıtım sağlıyor ve böylece korunan tabakanın/ malzemenin de yangından (sıcaklık) etkilenmesini engelliyor.

Bu fiziksel özellikleri rakamlarla görmek de önemli. Armaflex Protect’in Su Buhar Difüzyon Katsayısı (μ) değeri yapılan testler sonucunda 7000 olarak belirlenmiş (EN 12086 ve EN 13469). Isı iletim katsayısı (λ, 0 °C) 0,056 W/mK (EN 12667, EN ISO 8497). Güçlü fiziki özellikleri ile ısı ve yangın yalıtımının yanına etkin bir yoğuşma kontrolünü de ekleyen ürün, bilhassa geçiş noktaları ve penetrasyonlarda mekanik tesisatlar için tam bir koruma sağlıyor. 

Armaflex Protect; çelik, bakır ve plastik borulardan mamül hatlarda, rijit duvar, hafif duvar ve döşeme geçişlerinde TS EN 13501-2: Yapı mamulleri ve yapı elemanları - Yangın sınıflandırması - Bölüm 2: Yangına dayanım deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak sınıflandırma standardı kapsamında sınıflandırmaya sokulmuş. Çıkan sonuçlar neticesinde Armaflex Protect’in sınıflandırma uyarınca yangın durumunda 120 dakikaya varan zaman zarflarında bütünlük ve ısı yalıtım özelliklerini koruyabildiği tespit edilmiş.

Avrupa’da farklı test yöntemlerinin bir araya getirilmesi ile harmonize EN standartları oluşturulmuş. Bu harmonize standartlar testlerin nasıl yapılacağını ve test düzeneklerini tanımlarken, performans analizlerinin alınabilmesi amacıyla yangın durdurucu ürünler için ETAG’lar (Avrupa Teknik Onay İlkeleri) yazılmış ve pasif yangın durdurucu ürünler için ETA onay belgeleri alınabilir hale gelmiş. Armaflex Protect ETAG 026:Yangın Durdurucu ve Yangın Yalıtım Malzemeleri kapsamında Avrupa Teknik Onayına sahip bir ürün (ETA-11/0454). Böylece tüm Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanım görüyor. Bununla birlikte Armaflex Protect, FM (Factory Mutual) onaylı Flamro Multi-Seal bütün geçiş detayı içerisinde önemli bir bileşen.

Uygulama bakımından da kullanıcı dostu bir ürün olan Armaflex Protect, kolaylıkla uygulanabiliyor ve yer bakımından sıkışık geçişlerde alandan tasarruf sağlayarak uygulama rahatlığı yaratıyor; asgari uygulama mesafesi gereğini ortadan kaldırarak, ‘0’ mesafe ile uygulama olanağı sağlıyor. Armacell yapıştırıcıları (Armaflex Adhesiv 520) ile Armaflex elastomerik ürünlerine soğuk kaynak özelliği ile kuvvetle yapışma sağlayarak hatlarda tam ve bütünleşik bir yalıtım sağlıyor.

Armaflex Protect, intümesan harç Armaprotect 1000 ve İntümesan özellikte Yangın Kelepçesi Armaprotect PP ile tüm sistem çözümleri sağlanıyor.


 


İlginizi çekebilir...

Raymarine Yeni LightHouse İşletim Sistemi Güncellemesi Açıklandı

Yeni LightHouse Annapolis 3.9 işletim sistemi, Raymarine MFD'ler için heyecan verici yeni özellikler ve işlevler getiriyor....
4 Ekim 2019 Cuma

Tekno SP Kupfer Antifouling - Yüksek dayanıklılığı olan kalay ve bilişikleri içermeyen zehirli boya

Yüksek dayanıklılığı olan kalay ve bilişikleri içermeyen zehirli boya...
4 Ekim 2019 Cuma

FLIR, Yeni Nesil Raymarine VHF Telsizleri

Kompakt Ray53, tam boyutlu Ray 63 ve AIS özellikli çok işlevli Ray73, D Sınıfı Dijital Seçmeli Çağrı (DSC) ile tam işlevli VHF deniz telsizleri olarak...
11 Aralık 2018 Salı

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.