E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

CNR Avrasya Boat Show

CNR Avrasya Boat Show

30 Nisan 2018 Pazartesi / 15:40 | HABERLER
67. Sayı (Mart-Nisan 2018)
69 kez okundu

Yat, süper yat, mega yatların yanı sıra motor yat ile seyir teknelerinin sergilendiği CNR Avrasya Boat Show’da hem ziyaretçi hem satış rekoru kırıldı...

Deniz tutkunlarının her yıl merakla beklediği CNR Avrasya Boat Show (Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı) bu yıl da sektör tarafından büyük ilgi gördü. Dünyanın en büyük ikinci tekne ve yat organizasyonu konumunda olan ve fiyatı 3 bin 500 TL ile 5,2 milyon Euro arasında olan yat, süper yat, mega yatların yanı sıra motor yat, seyir tekneleri ile ekipmanlarının sergilendiği fuar, muhteşem bir finalle sona erdi. Birçok ünlü markanın ilk kez yeni teknelerini görücüye çıkardığı CNR Avrasya Boat Show’da hem ziyaretçi hem de satış rekoru kırıldı. 10 Şubat’ta kapılarını açan ve 18 Şubat’ta sona eren fuarı ziyaret edenlerin sayısı 67 bin 140 kişiye ulaştı. 9 gün süren fuara gelen nitelikli alıcılar sayesinde de fuar boyunca aralarında milyon dolarlık mega yatların da olduğu çok sayıda tekne ve deniz aracı satışı gerçekleştirildi.

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık ve Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) iş birliğinde organize edilen CNR Avrasya Boat Show’u ziyaret edenler birçok etkinliğe de katılma imkanı buldu.

CNR Avrasya Boat Show DENTUR Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Süper Yat Paneli”nde, ülkemizde süper yat dizayn, üretim ve trendleri konuşuldu. 17 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü, Karataş Yacht Design’dan İbrahim Karataş ile Data Hidrolik’ten Cem Hüroğlu yaptı.

40 metre ile 100 metre arası süper yatların geleceğinin ele alındığı panelde, Türkiye’nin önde gelen süperyat firmalarının temsilcileri konuşmacı olarak yer aldı. Aes Yacht’tan Hasan Sancak, Mengi Yay Yachts’tan İrfan Başar, Sarp Yachts’tan Piraye Şahinkaya, Su Marine’den Göksen Körezlioğlu, Taka Yacht’tan Tanju Kalaycıoğlu ve Turquoise Yacht’tan Cavit Ünlüsü panelde konuşmacı olarak yer alan isimler oldu.

Pozitif Fuarcılık, bir sonraki fuarın tarihini de belirledi. Buna göre 14. CNR Avrasya Boat Show Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı, 9-17 Şubat 2019 tarihlerinde, yine CNR EXPO Yeşilköy’de yapılacak.

KATILIMCI FIRMALARDAN GÖRÜŞLER

Aegean Yacht / Sinan Özer:
İki fuarın çakışması, fuarcıların kendi aralarındaki çekişmelerin bize yansıması son derece yanlış. Bu fuarda eskiden birinci holde tekne teşhir etmek için insanlar yarışırdı. Bugün bu salondaki stantların çoğu bedava dağıtıldı. Zaten sektör son derece daralmış vaziyette. Bir taraftan da günde 10 çocuk ölürken kim tekne alma ruh halinde olur o da ayrı mesele. Ama bizim mesleğimiz bu, burada olmak zorundayız. Ben müşterinin sadece bunu gözeterek dahi gelmediğini düşünüyorum.

Biz dünyanın birçok yerine tekne sattık. Ancak şu anda kimse Türkiye ile kontrat yapmak istemiyor. Monako fuarında iki senedir görüştüğümüz, 2 tane 55 metre tekne yaptıracak bir Fransız firma vardı. Son aşamaya kadar geldik ancak, “olağanüstü hal devam etikçe sizinle kontrat yapamayız” dediler. Bu bizi gelecek açısından kaygılandırıyor. Buna benzer bir durumu 2008 krizinde yaşamıştık, yine son anda iptal edilen 5-6 tane dosyamız vardı.

Bodrum’da 30 civarında tersane var. 15-20 sene önce bu tersanelerde tekne yaptırabilmek için insanlar avans verip sıraya giriyordu. Şimdi, bomboş. Tabi bizim de hatalarımız var. Ben 1992’den beri sac tekne yapıyorum ama Bodrum’da ahşap yapmaya direnmek gibi bir durum da var. Ahşap tekne artık sürecini tamamladı dünyada. Kimse almıyor, satamıyoruz nitekim.

Fuarda da yabancı ziyaretçi hiç yok. Birkaç tane gelen de mal satmaya gelenler. Onlar da oturur oturmaz “bu savaş ne olacak?” diye soruyorlar.

Artık bu sektörün tek ses haline gelmesi lazım. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir karmaşa yok. Sektör kuruluşlarının da biraz daha sektöre sahip çıkması lazım. Sektörü hep beraber tanıtmamız, bir yerlere gidip çıkarma yapmamız lazım.

Fuar önemli, katılmamız lazım. Ama bir tane olsun, iyi bir fuar olsun, yabancılar gelsin istiyoruz. Sektör kuruluşlarının yurtdışından gelenleri desteklemesi lazım. Dünyada kaç tane mega yat brokerı var. Belli bir iş kapasitesi olanlar 100 kişiyi geçmez. Bu insanları örneğin bedava uçak biletiyle, otelle buraya getirmemiz lazım. En azından gelip ne yaptığımızı görsünler. Avrupa’daki brokerların yüzde 90’ı 66 metre tekne yaptığımızın farkında değiller. Biz Hollanda kalitesinde tekne yapıyoruz. Gelen herkes kaynağımıza, işçiliğimize hayran kalıyor. Ama bilen yok, marka olamıyoruz.

Aksa Jeneratör / Önder Özbelli: 
Fuara, Boat Show’a özel bir satış kampanyasıyla başladık. Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz satışlar da memnun edici seviyede. Ziyaretçi sayısından ve profilinden memnunuz, geçen yıla göre daha iyi bir seviyede. Ancak yabancı ziyaretçi neredeyse yok gibi, geçtiğimiz yıllarda yabancı ziyaretçi daha fazla oluyordu.

Tabi, iki fuarla sektörün bölünmesi fuarın verimliliğini de düşürüyor. Zaten sektör son 3-4 yıldır bir düşüşte. Birçok kişi ile görüşüyoruz, iki fuar birden yapılmasından çoğu kişi rahatsız. Bu nedenle her iki fuara da katılmayan firmalar var. Bizim önümüzdeki yıllar için netleşmiş bir kararımız yok, her iki fuarı da değerlendireceğiz. 

Altınboğa Makina / Mehmet Demirağ:
CNR Avrasya Boat Show’da Albo Marine marka marin jeneratörlerimizi sergiliyoruz. Jeneratörlerimizde uzun ömürlü, düşük yakıt sarfiyatlı ve çevreci egzoz emisyon değerlerine sahip dünyaca kabul gören Kubota motorlarını kullanıyoruz.

Fuar firmamız açısından verimli geçiyor. Yurtdışı müşterilerimizle bir araya gelme fırsatı buluyoruz. Mevcut müşterilerimizin ziyareti ile ürünlerimizle ilgili geri bildirimler alıyoruz. Potansiyel müşterilere ürünlerimizi tanıtıyoruz.

Fuar organizasyonu konusunda sıkıntı yaşamadık. Fuardan genel olarak memnunuz. Henüz net olmamak ile birlikte, gelişecek şartlara göre gelecek sene gerçekleşecek fuara yine katılmayı düşünüyoruz.

Asenyıl / Yılmaz Emir:
Asenyıl olarak fuarda 9. yılımız. Bu sene PR çalışmasının biraz zayıf olduğunu gördüm. Avrupa’daki fuarlara da ziyaretçi olarak gidiyoruz, görüyoruz. Bu fuar açılış günü dünyanın ikinci büyük marin fuarı diye lanse edildi. Ama gelen profesyonellerin sayısının azlığı bunun doğru olmadığını gösteriyor. Dubai fuarı bile bundan daha verimli geçiyor. Burası imalatçı bir ülke. Büyük megayat tersanelerinin olduğu, askeri projelerin üretildiği, yan sanayinin olduğu, dünyadaki birçok firmanın en büyük distribütörünün bulunduğu bir ülkede, böyle bir Boat Show’un olmaması gerekiyor. Benim 6 tane temsilciliğim var, bir tane distribütör temsilcisi gelmedi. Geçen sene de ondan önceki sene de gelmedi. Çünkü yurtdışında tanıtımı çok zayıf. Yabancı ziyaretçi yok.

Fuara kendi imalatımız olan LED aydınlatma malzemelerimizi getirdik. Bu alandaki eksikliği geçen seneki fuarda gördük ve böyle bir imalata karar verdik. Su altı aydınlatma malzemeleri için de Ar-Ge yapıyoruz, bu ürünlerin imalatına da 2018’de başlamayı planlıyoruz.

ATESS Elektronik / Ateş Erdoğan:
Biz 14 yıldır Kobelt’in Türkiye distribütörüyüz. Bulgaristan’dan Mısır’a kadar biz ürün gönderiyoruz. Kobelt 2015’te iki güney Amerika firmasını satın aldı. Truster, stabilizer ve hidrolik ekipman üretici Keypower ve yine hidrolik ekipman üreticisi Accu Steer. Bu markaların ürünleriyle beraber ürün yelpazemiz genişledi. Bunun yanında kablosuz makine, truster ve ırgat kontrolü sağlayan Dockmate distribütörlüğümüz devreye girdi. Tüm bu ürünlerimizi fuarda sergiliyoruz.

Önceki yıllara baktığımız zaman fuarın ziyaretçi sayısı bir hayli düştü. Organizasyonla ilgili önemli bir sıkıntı yaşamadık. Ama iki fuar olması sektörü gerçekten böldü. Aynı zamanda fuarın süresinin de çok uzun olduğunu düşünüyoruz. En son METS fuarında da gördük; doğru bir organizasyonla 3 günlük bir fuar da yeterli oluyor.

Aykut Turan Marine / Sevda Atik:
Biz mağazacılık sektöründen geliyoruz, 2015 itibariyle denizcilik sektöründe faaliyete geçtik. İlk tasarımımız Melce 777 ile lansmanımızı yaptık. İstanbul kökenli bir firmayız ama atölyemiz Dalaman’da yer alıyor. Tasarım da üretim de tamamen bize ait.

Teknemize ilgi çok güzel. Ziyaretçi sayısından, niteliğinden memnunuz. İlgili, bilgili deniz görgüsü olan insanlar geliyorlar. Bizim için herşey iyi gidiyor. Organizasyon da gayet başarılı. Küçük bir aksilik oldu, ucuz atlattık. CNR’a çok teşekkür ediyoruz çok destek oldular.

BTS Marin / Tayfun Türk:
Fuarda temsilciliğini yaptığımız CMC Marine’in elektrikli fin stabilizerini sergiliyoruz. Bunun yanında yine aynı firmanın ürettiği baş ve kıç pervaneleri de bulunuyor. Yine 2017 yılında üretimine başlanan ve 2018 yılında ilk müşterisi bir Türk tersanesi olan SR modelimizi tanıtıyoruz. Nispeten daha küçük tekneler için tasarlanmış, daha kompakt, daha az elektrik tüketen ve daha az yer kaplayan bir stabilizer.

Fuar bizim müşterilerle buluşmamız için bir vesile oluyor. Bizim açımızdan son derece olumlu geçiyor. Her ne kadar koridorlar boş gibi görünse de daha önceden yaptığımız görüşmeler, randevular, organizasyonlarla hedeflediğimiz müşteri kitlesine ulaştık. Fuardan sonra da onlarla bir araya gelip görüşmelere devam edeceğiz.

Cobra Yacht / Hüseyin Kırkan:
Cobra Yacht 40 yıllık, Bodrum merkezli bir firma. Hem yeni imalat, hem bakım onarım, hem de kendi ürettiğimiz teknelerle VIP klasmanda kiralama hizmeti veriyoruz. Fuarda 34 metrelik VIP klasmandaki Kobra King isimli teknemizi tanıtıyoruz. Onun dışında geçmişte yapmış olduğumuz teknelerle ilgili bilgiler veriyoruz. Yakın bir zamanda inşaasına başlamayı planladığımız 42 metrelik yeni motoryat projemizi tanıtıyoruz.

Bu yıl fuardaki 4. yılımız. Bu yıl ilk defa birinci holdeyiz. Açıkçası daha fazla ziyaretçi bekliyorduk. İstediğimiz kadar olmadı ama kötü olduğunu da söyleyemem. Görüşmelerimiz iyi gidiyor. Birkaç ziyaretçimizle ciddi görüşmeler yaptık. Umarım devamı gelir.

Çarkçı / Furkan Çarkçı:
Fuara iki ayrı holde iki stantla katılıyoruz. 6. holde malzeme ve ekipmanlarımızı sergilediğimiz yaklaşık 500 metrekarelik bir standımız var. 2. holde de yine yaklaşık 500 metrekarelik botlarımızı sergilediğimiz bir standımız var. Bot standımızda bu sene yeni çıkan Zar Botlarının 79 SL isimli 8 metrelik yeni tasarımını sergiliyoruz. Aynı zamanda geçen sene tanıttığımız ve dünya çapında çok fazla talep gören 85 SL modelimiz var. Onun dışında bu sene bir tane de siyah renkte tender modeli getirdik. Bu modelin satışı da gerçekleşti ve inanılmaz talep aldık. Zaten son dönemde RIB’lere talep oldukça arttı. Fuar güzel gidiyor. Özellikle Zar Botları görmek için gelen çok müşterilerimiz var. Ekipman tarafında hareket biraz daha az. Ama onların müşterisi zaten bizi biliyor. Orada da yeni birkaç ürün tanıttık. BCM lambaların yeni çıkan ürünlerini tanıttık. Aynı zamanda Lofrans markası da yeni bir atılım yaptı ve 50 metre üzeri tekneler için de ırgatlar üretmeye başladı.

Fuarda bir de aksilik yaşandı. Yangından etkilenmedik ama is altında kalan botları temizlemek çok zor oldu. 1,5 günde ancak temizleyebildik. Çünkü bizim botlarımız özel temizleme ürünleriyle temizleniyor. Dolayısıyla kendi getirdiğimiz özel ekipler tarafından yapıldı temizlik.

İki fuarla açıkçası kendi ayağımıza kurşun sıktığımızı düşünüyorum. Ego tatmini için iki ayrı fuarın aynı tarihlerde yapılması çok gereksiz. Ortak karar verilip mart ayında, nisan ayında yapılsaydı biz de girerdik belki. Denizde bir Boat Show’un yapılması İstanbul’da hep deneniyor ama başarılı olamıyor. Bunu bu fuara rakip olarak yapmaya çalışmak bence büyük hata. Fuarcılar birbiriyle yarışırlar, rekabete girerler o onların bileceği iş ama sektör içinde birlik olunup bunun üstünden gelinmesi lazım.

Data Hidrolik / Cem Hüroğlu:
Data Hidrolik olarak fuarda dümen sistemlerimizi, zincir ve halat ırgatlarımızı, krom aksesuarımızı ve diğer ürünlerimizi sergiliyoruz. Fuar beklentilerimizin de üstünde iyi geçiyor. Türkiye’de yeni inşaanın zayıf gittiği bir dönemde olduğumuzu düşünürsek, yine de başarılı bir fuar geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Uzun zamandır düşündüğümüz ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz Süper Yat Paneli de bu seneye kısmet oldu. Yat inşa sektörü kolayca bir araya gelebilen bir sektör değil. Biz bunu sağlayıp tek yumruk olabilmeyi hedefliyoruz. Bu panel de bir başlangıç oldu. Firmalardan ve kişilerden de çok olumlu dönüşler aldık. Bunu devam ettirmek istiyoruz.

İkinci bir fuar da bu fuar bitmeden başlıyor. Tabi ki fuarlar olacaktır ama bu kadar üst üste olmasa daha iyi olurdu. DENTUR olarak CNR’la olan sözleşmemiz bu sene bitti. Önümüzdeki yıllar için yeni bir şartname hazırlayıp teklifler alacağız ve sektör için en uygun kararı vermeye çalışacağız.

Denpar / Selim Yalçın:
Denpar olarak fuarda mevcut ürünlerimizin yanında yeni ürünlerimizi de sergileme imkanı bulduk. Yeni ürünlerimizden biri Opacmare’nin 20-25 metre arası tekne boyuna uygun olan Transformer diye isimlendirdiğimiz çok fonksiyonlu tekne platformu. Bunun yanı sıra yeni çıkan Yanmar JH, LV ve 6LY Common Rail serisi motorlarımız var. Bu yeni serilerden JH Serisi’nde 40, 45, 57, 80 ve 110 Hp; 4LV Serisi’nde 150, 170, 195, 230 ve 250 Hp; 8LV Serisi’nde 320, 350 ve 370 Hp ve 6LY Serisi’nde ise 400 ve 440 Hp olmak üzere müşterilerimize toplam 15 değişik güçte yeni motor alternatifi sunuyoruz. Bu yeni modellerden 4JH57 (57Hp), 4JH110 (110Hp) 4LV195 (195Hp), 8LV370 (370Hp) ve 6LY440 (440Hp) motoru bu fuarda sergiliyoruz. Yine Spinlock can yeleklerinin yenilenen ürünleri fuarda sergilediğimiz yeni ürünlerden oldu.

Fuar geçtiğimiz senelere oranla daha sakin geçiyor. Kalabalık daha az ama ilgili ziyaretçi oranı daha yüksek. Yani kuru kalabalık yerine, daha çok ne aradığını bilen ziyaretçiler geliyor. Fuar organizasyonu konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Genel olarak başarılıydı. Ancak İstanbul’da iki hafta arka arkaya iki fuar yapılıyor olması bizi ciddi şekilde rahatsız etti. Bu fuara katılan firmaların bir kısmı, biz de dahil, her iki fuarda da ürünlerini sergilemek istiyor. Fakat bu şekilde arka arkaya olduğu zaman organizasyon yapmak çok zor. Ürünlerimizin bir kısmını burada sergiledik, bir kısmını da Tuzla’daki fuarda sergileyeceğiz. Hem organizasyon açısından hem iş gücü açısından ciddi masraflar getiriyor bu durum. Fuarların belirli aralıklarda ve sektöre uygun sezonlarda yapılması daha verimli olacaktır.

Es Line Yachts / Özgür Çetin:
Fuara biri 12 metrelik Fast Tender, diğeri RHYTHM sürat teknesi olmak üzere iki teknemizi getirdik. Açıkçası geçen seneki ilgi yok. Ama yine de güzel geçiyor bizim açımızdan. Satışa yönelik görüşmelerimiz de oldu. RHYTHM teknemiz için fuardan sonra görüşeceğimiz 5 tane potansiyel müşterimiz var. Fast Tender’ımıza da aynı şekilde ilgi var.

Organizasyonla ilgili bir sıkıntımız yok. Fuardan genel olarak memnunuz. Tabi, arka arkaya iki fuar olması tüketiciyi böldü. En azından zaman olarak araları biraz daha açık olabilirdi.

HBA Accumulator / Ali Baykal:
HBA olarak biz marin sektöründe traksiyoner akülerimizle daha çok büyük teknelere hitap ediyorduk. Şu an bu akülerin minyatürlerini getiriyoruz ve tüm teknelere hitap edebiliyoruz. Yeni getirdiğimiz jel tip ve sulu tip akülerimiz de yine traksiyoner plakalı. Bütün ürünlerimiz Avrupa menşeli. Jel tipi akülerimiz 44 amperden 330 ampere; sulu tip akülerimiz ise 75 amperden 425 ampere kadar mevcut. Yani, her tür teknenin ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız.

Fuara ilgi biraz zayıf görünüyor. Ancak biz hedeflediğimiz ziyaretçi, görüşme adedine ulaştık diyebiliriz. Organizasyonla ilgili herhangi bir şikayetimiz yok.

Kaptan Denizcilik / Gültekin Güner:
Bu sene bizim için özel bir yıl. Kaptan Denizcilik olarak 35. senemizi bitirdik. Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız markaların ürünlerini burada sergiliyoruz. Bu yıl, Frigomar markasının 10-20 metre arası tekneleri hedefleyen paket klima sistemlerini getirdik. Çok da ilgi gördü. Çünkü jeneratör büyütmeden klima almanızı sağlayabilecek bir verimliliğe sahip. Fuarda da bu ürünümüzü sergiliyoruz ve olumlu tepkiler alıyoruz.

Fuarın ilk iki günü bizi biraz korkuttu. Ancak havalar güzel olunca ziyaretçiler de arttı. Birçok kişi ile irtibat kurduk. Doğrudan işin ilgilileri ziyaretimize geldi. Beklediğimiz müşteri profiline ulaşabildik. Ziyaretçi sayısı da diğer yıllara göre daha fazlaydı. Bizim için gayet olumlu bir fuar oldu.

İki fuarın çok yakın tarihlerde olması, fuar şirketlerinin kendi arasında çözmesi gereken bir konu. Çünkü bizim yerli ziyaretçimiz olduğu kadar yurtdışından gelen ziyaretçilerimiz de var. Ancak aynı tarihlerde iki fuar hiç profesyonel görünmüyor. Ben yurtdışına fuara giderken, aynı tarihte iki fuar olan bir şehre gitmem.

Karataş Yacht Design / İbrahim Karataş:
Ben DENTUR’un yönetiminde yer alıyorum. Bu fuarın sadece ithalatçı fuarı gibi göründüğünü, tersanelerin dışlandığını, halbuki bu sektörün lokomotifinin tersaneler olduğunu söyledik ve bizlerin de bu fuarda yer alması gerektiğini belirttik. Fuarda da bir alan boşluğu oluşunca bu yerler DENTUR’un organizasyonuyla tersanelere verildi. Avrupa’daki fuarlarda da böyle Süper Yat Lounge’lar var, burada da olsun istedik. Aynı zamanda bir de Süper Yat Paneli düzenledik. Bu panelle de bu alanda faaliyet gösteren kişileri firmaları bir araya getirelim istedik. Açıkçası toplantı olana kadar emin değildim, amacına ulaşıp ulaşamayacağı konusunda. Ama önemli sayıda dinleyici geldi. Böyle bir ihtiyaç olduğunu gördük. Umarım bundan sonra da gerisi gelir. 

İki fuar konusunda benim bakış açım net. Özellikle aynı tarih olması hoş değil. İyi niyetli olduğu söylenemez. Zaten küçücük bir dilim kalmış pastayı daha da bölüyorsunuz. Doğru bir yaklaşım değil. Bu sene DENTUR yeni ihale açacak. En uygun teklif veren firma ile yola devam edilecek.

Lalizas / Mehmet Akgül:
Lalizas’ta her sene mevcut kataloğa ilave yeni ürünler gelir. Bu sene de elektrik ve Nuova Rade, yani plastik tanklar, yakıt bidonları vs. ürün grubuyla ilgili yeni ürünler getirildi ve biz de fuarda bu ürünleri sergiliyoruz.

Fuar, maalesef 2017 senesinden çok farklı değil. 2017 senesi genel anlamda çok kötü geçmedi diyebiliriz. Bu açıdan bakarsak üzerine koymadan benzeri bir yıl yaşayacağız gibi görünüyor. Yabancı ziyaretçi geçen sene de pek yoktu; bu sene daha da azalarak bu ivme devam ediyor. Yerli bayi ve müşterileri buraya getirme ile ilgili geçen seneki problemin aynısı bu sene de var. Her geçen sene yapmış olduğumuz ikili görüşmeler azalıyor. Geçen sene yaptığımız çalışmaya göre; “fuarın iki senede bir yapılması” düşüncesi ortaya çıkmıştı. Bu sene de muhtemelen aynı çalışma bir kez daha yapılacak ve yine aynı sonuç çıkacak.

Firmamız adına önümüzdeki sene için net bir karar almadık ama diğer katılımcı firmalarla ortak hareket etmek istiyoruz. Bu senenin bir diğer sürprizi de ikinci bir fuarın ortaya çıkması ve büyük teknelerin ve bazı tedarikçi firmaların oraya geçmesiydi. Bu da fuarı olumsuz etkiledi.

Marina Deniz Araçları / Deniz Aylan:
Marina Deniz Araçları bu sene iki holde iki farklı stantla fuara katıldı. 1. holde teknelerimiz, 6. holde de tekne ve yat ekipmanlarımız yer alıyor. Bu sene Chris Craft, Cobalt ve Targa marka teknelerle tekne teşhirimizi yaptık. Targa’da 37 ve 32 modelinin lansmanını yaptık. Fuarın başından beri özellikle Targa modellerine çok ciddi bir ilgi görüyoruz. Şu ana kadar ilgiden memnunuz. Ziyaretçi sayısından çok ziyaretçinin kalitesi bizim için daha önemli. Şu ana kadar bizi tatmin edici ilgili ve kaliteli müşteri geldi.

Ekipman-malzeme kısmı ise önceki yıllarla aynı gidiyor. Çünkü orada katılımcılarda çok fazla bir değişiklik olmadı. Orasının da tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Biz ilk günden beri tek fuar olması gerektiğini düşünüyoruz. Fuarın nerede olacağı sektörün temsilcisi olan derneğin belirlediği kriterlere göre karar verilmesi gereken bir konudur. Ama nerede olursa olsun, tek bir yerde olması, sektörün bir arada müşterileri kucaklaması gerekir. Herkes katıldığı fuarda bir şekilde ticaretini yapacaktır ama burada en büyük bedeli, müşteriler ödüyor. İstanbul’un ki farklı uç noktasına gitmek zorunda kalıyor. Bu da tabi, müşterilerde mutsuzluk yaratıyor.

Fuarların bazı günlerinin çakışması nedeniyle iki fuara birden katılmamız mümkün değildi. Birini seçmek zorundaydık ve biz de derneğin destek verdiği fuarda karar kıldık. Derneğin CNR’la olan anlaşması bu sene bitiyor. Önümüzdeki yıl yeni bir sayfa açılacak. Biz, bizi sektörde temsil eden dernekle birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Herkes sadece kendi, menfaatini düşünmemeli, sektörün menfaatini de düşünmekte fayda var. Çünkü herkesin kendi menfaati, totalde sektörün menfaatini artırmıyor.

Buraya katılan firmalar genel olarak memnunlar; kimse “keşke öbür fuara gitseydik” demiyor. Öbür taraftakiler de “biz 5 yıl buraya söz verdik” diyor. İki fuar firması da “biz önümüzdeki yıl fuar yapacağız” diyor. Kısacası DENTUR’un yeni yönetimini zor bir yıl bekliyor. Bu sektörü bir araya getirebilecekler mi? Göreceğiz…

Mengi Yay Yatçılık / Hüseyin Mengi:
Mengi Yay Yatçılık, pazara yaptığı, müşterisi olmayan 44 metrelik VIRTUS modelini, maketini sergileyerek ilk kez bu fuarda tanıttı. Türkiye’de yatçılık olarak iyi bir yere geldik ama bunu pazarlama konusunda ülkemizin bulunduğu coğrafi konum sebebiyle sıkıntı yaşıyoruz. Dolayısıyla müşteriye tekne yapmak yerine, biz tekneye müşteri getirelim diye düşünerek böyle bir yola çıktık. Tabi bu da bir finansman desteği gerektiriyor. Bu konuda bize inanan bir müşterimiz destek oldu. Biz de onun da desteğiyle bu tekneyi pazara yapmaya karar verdik. Okyanus geçebilecek kabiliyette, 44 metrelik bir tekne. Önümüzdeki sene denize indirip denizdeki fuarlara bu tekneyle katılmayı planlıyoruz. Tabi o zamana kadar da müşteri arayışı içindeyiz.

Bunun yanında custom made tekne üretimine de devam ediyoruz. 2018 yılında inecek olan 40 metrelik bir teknemiz var. Bir tane de 12 metrelik bir teknemiz var. Görüşmeler halinde olduğumuz işler var.

Bu sene fuarın kapanmasına iki gün kala diğer bir fuarın devreye girmesi sektörü ikiye bölmüştür. Kesinlikle faydalı değildir. Fuarın yerinin neresi olduğu önemli değil, ancak fuar bir tane olmalı. Bunları tek çatı altında toplayamazsak, ben belki her iki fuara da katılmayacağım. Ayrıca fuarın süresi de çok uzun. Yurtdışında bu fuarlar 4-5 gün.

DENTUR tabi ki bu sektör için uğraşıyor. Ama hep beraber toplanmamız lazım. Sadece DENTUR yeterli değil. İnsanların kafasına göre fuar düzenlemesini engellememiz lazım. Bunu DENTUR mu, DTO mu, GİSBİR mi, Ekonomi Bakanlığı mı yapacak bilmiyorum. Ama bu düzenlenmezse yarın biri daha çıkar bir fuar daha düzenler.

Ziyaretçi sayısı tabi ki geçen seneye göre az. Çünkü ikiye bölündü. Şimdi her iki fuardan da “bize daha çok ziyaretçi geldi” diye açıklamalar göreceğiz. Ama kime ne kadar ziyaretçi geldiği önemli değil; bu ziyaretçileri bir yere toplamak önemli.

Merkür Spor Malzemeleri / Sinan Yağmur:
Merkür Spor Malzemeleri; öncelikli olarak Mercury motorlar, Quicksilver tekneler, Cummins içten takma motorlar, Nanni dizel ve benzinli motorlar ve Grand marka botlar olmak üzere bünyesindeki markaların ürünleriyle fuarda yerini aldı. Burada, ilk defa sergilediğimiz ürünlerimiz var. Mercury 15-20 beygir motorlarda artık enjektörlü makinelere geçildi. Yeni kapak dizaynı ve yeni adapte edilen koluyla beraber çok şık, ergonomik ve kullanışlı bir motor ortaya çıktı. Rekabetçi fiyatlarıyla birlikte fuarda oldukça ilgi gören bir model oldu. Bununla beraber 115 beygirlik, sportif, verimli ve daha yüksek performanslı yeni modelimiz Mercury Pro XS’i de ilk kez bu fuarda sergiledik.

Fuar organizasyon olarak oldukça başarılıydı. Verimlilik açısından geçtiğimiz seneden daha iyiydi. Üzücü bir kaza yaşandı ama etkileri organizatör firmanın da katkılarıyla çabuk atlatıldı. Maddi bir zararımız olmadı ancak yangınla birlikte ortaya çıkan duman ve is, temizlik konusunda oldukça sıkıntı yaşattı. CNR’ın da getirdiği temizlik ekipleriyle birlikte o sıkıntının da üstesinden geldik. Başka bir yerde olsa bu kadar hızlı bir şekilde telafi edilemeyebilirdi.

Tuzla’da düzenlenen fuarla birkaç gününün çakışması bizim açımızdan zorlayıcı oldu. Biz her iki fuarda da yer alıyoruz, hem fuarı görmek, hem de müşterinin tepkisini ölçmek istiyoruz.

Momenta Yachts / Murat Leki:
Momenta Yachts’ın tek modeli olan 36 Hard Top modelimizden iki tane getirdik fuara. Biri standart tekne, gerekli olan bütün aksesuarlar var, lükse yönelik aksesuarlar yok. Diğeri ise kullanıcıya göre yapılmış, üzerinde elektrikli sun roof’u olan, baş pervanesinden maun kaplamaya kadar lüks bir model. Şu anda tasarım aşamasında olan bir de yelkenli modelimiz var. Seneye Boat Show’da buraya getirmeyi hedefliyoruz.

Ziyaretçi sayısını bilmiyorum ama biz fuar boyunca boş durmadık. Özellikle hafta sonu çok yoğundu. Gerçekten ilgili ziyaretçiler vardı. Fiyat avantajı da olunca teknelerimize ilgi arttı. Tuzla’daki fuara da katılıyoruz. Orada da denizde bir tekne sergileyeceğiz. Teknemizi denizde görmek isteyenler için buradan oraya da randevu verdik.

Organizasyonla ilgili bir sıkıntı yaşamadık. CNR zaten bu işi iyi biliyor. Ben sektörde çatışma sevmiyorum. Herkes el ele versin, birbirine yardımcı olsun, kimse kimseyi kötülemesin isterim. Çünkü her satılan tekne bizim avantajımıza. Denize kazandırdığımız her insan bizim için potansiyel müşteridir.

Moonday Yachts / Boray İşcen:
Fuara 8 adet modelimizi getirdik. Bunların beşi geçmiş yıllarda yaptığımız modeller. Üçü ise 2018 kışında hazırlayıp getirdiğimiz modeller. Yeni modellerimiz 7,80; 6 ve 4,80 Balıkçı. Bir de parti botlarımız var. Onları da özellikle Arap ülkeleri ve Avrupa için dizayn ettik. Türkiye’de de satışlarımız var, göllerde ve durgun sularda kullanılıyor.

Fuarda katılımcı firma azalmasına rağmen müşteri oldukça yoğun. Yeni modellerimiz çok büyük ilgi görüyor. Eski modellerimiz zaten ilgi görüyordu. Organizasyonla ilgili bir sıkıntı yok. Küçük bir kaza oldu ama CNR bunu profesyonel bir şekilde atlattı. Çeşitli zararlarımız oldu ama el birliğiyle atlattık. O konuda bir şikayetimiz yok.

Tuzla’ya katılmadık çünkü iki gün zaten çakışıyor. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir rekabet Türkiye’de var. Avrupa’da bir fuar yapılacağı zaman dünyadaki bütün fuarların zamanına bakar ki, onlarla çakışmasın, yurtdışından müşteri gelsin. Aksine biz kendi ülkemizde, kendi şehrimizi bile ikiye bölüyoruz.

Biz iki hafta evvel katılımcı olarak Duesseldorf fuarına katıldık. Orada çok dikkatimi çeken bir konu oldu; kendi çapımda tepkimi gösterdim. Orada dünyanın her yerinden 2200 tane katılımcı firma vardı. 45-50 tane Türk katılımcı vardı. Fuarın ana giriş kapısında belki yüze yakın bayrak var ama Türk Bayrağı yoktu. 50 tane Türk katılımcının olduğu fuarda Türk Bayrağı’nın olmaması beni rahatsız etti. Yönetime gittim, şikayetimi yaptım, dilekçemi yazdım. Fuar sonrası önerilere de yazdım: “Ben önümüzdeki sene bayrağımı burada görmezsem, standı kurmadan geri dönerim” dedim.

Mursan / Okan Oğuztürk:
Fuarda; Trophy serimizin en büyük modeli olan 6,70 center konsol teknemiz, kabin serisinin başlangıcı olan 7,5 modelimiz ve Cuddy serisinin en sevilen iki modeli olan 9,80 ve 10,90 modellerimiz olmak üzere 4 modelimizi sergiliyoruz. Bizim toplamda 11 farklı modelimiz var. Fuara en çok ilgi gören modellerimizi getirdik.

Keyifli bir fuar geçiyor. Bu sene biliyorsunuz, bölünmeler oldu. Bu nedenle biraz tereddütlü yaklaştık ama bugüne kadar oldukça başarılı geçti. Yoğunluk da vardı ama yoğunluktan ziyade ilgili kişinin olması bizim için önemli. İlgili insan da çoktu ve beklentilerimizi karşıladı. 5-6 farklı ülkeden hem temsilci anlamında hem de bayilik isteyen veya yeni bir oluşum düşünen insanlarla tanıştık. Gönül daha çok olsun isterdi tabi ki ama az da olsa yabancı ziyaretçi de vardı. Umarım onların da geri dönüşleri olacaktır fuardan sonra.

Fuarda bir kaza yaşandı ama ucuz atlatıldı. O günün sabahı zor geçti. Ciddi bir temizlik ihtiyacı oluştu. İlk başta bir aksaklık yaşandı ama sonrasında yeterli sayıda temizlik görevlisi standımızda görevlendirildi. Yardımcı oldular bizlere.

Onur Halı / Onur Ateş:
Onur Halı 30 senelik bir firma. Halı tedariği amacıyla kuruldu, sonra bünyesine duvar kağıdını ekledi. Şimdi ise dış mekan kumaşlarını ekledik. Su itici özellikli, güneş ışınlarına dayanıklı bu kumaşlar teknelerde ve out door alanlarda kullanılabiliyor. Fuarda da bu ürünlerimizin yanı sıra halılarımızı sergiliyoruz.

Fuar beklentimizin de üstünde olumlu geçiyor. Çok güzel reaksiyonlar aldık, geri dönüşleri de inşallah iyi olur. Ağırlıklı olarak son kullanıcılar ilgi gösteriyor ancak imalatçı firmalarla da görüşmelerimiz oldu. Geçen sene de katılmıştık ama bu sene daha verimli oldu. Tuzla’daki fuara da katılıyoruz ama arka arkaya olması bizim için sıkıntı oldu. Bu nedenle önümüzdeki sene sadece birine katılmayı planlıyoruz.

Raymarine / Cem Tekdağ:
Bu sene fuarda yenilenen, geliştirilen ve mevcut ürünlerimizin yanı sıra radar, balık bulucu ve elektronik harita özelliğine sahip yeni ekranlarımızı sergiliyoruz. Fuar önceki seneler gibi bizim için güzel geçiyor. Özellikle balık bulucularınıza ilgi yüksek. Bizim küçük bir kayığa göre bile balık bulucularımız var. Dolayısıyla ziyaretçilerden çok ilgi görüyoruz ve gördüğümüz ilgiden memnunuz.

Bu sene fuarda bir bölünme oldu. Biz her iki fuara da katılıyoruz. Tabi bizim için ekstra bir yük oluyor. Bu standı götüremediğimiz için yeni bir stant masrafı oluyor. Ayrıca ekip için de yorucu oluyor. Ama biz tecrübeli bir ekibiz. Ben Türkiye’de fuarlar başladığı zamandan beri fuarlara katılıyorum. Dolayısıyla her duruma 
hazırlıklıyız, bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Tek fuar olması her zaman daha faydalıdır. Almanya’ya baktığınızda birkaç ufak bölgesel fuar olsa da asıl fuar Düesseldorf ’tur. Fransa’da Paris’teki Show’dur ve hepsinin belli bir zamanı vardır.

Bu sene bir de yangın kazası oldu, şanslıyız ki kötü bir neticesi olmadı. Fuar alanını eskiliğinin de bunda payı olduğunu düşünüyorum. Burada devam edilecekse, binanın ciddi bir şekilde elden geçirilmesi lazım.

Roda Yacht / Orhan Dinç:
Biz fuara Bodrum üreticileri olarak katıldık. Fuarda 15 metrelik lobster modelimizi sergiliyoruz. İki kabinli standartları yüksek bir tekne.

Aslında fuar koridorlarının dolup taşması bizi ilgilendirmiyor. Bu sene yoğunluk fazla olmasa da ilk kez tekne almak isteyen ciddi bir kitle var. Bu sene insanların daha küçük teknelere ilgi göstermesi dikkatimi çekti. Bağlamanın çok pahalı olması bunda bir etken. Bir diğer etken de insanlar personelle uğraşmak istemiyor, kendilerinin kullanabileceği tekneler istiyorlar.

İki fuar olması hem ziyaretçiyi hem katılımcıyı böldü. Ayrıca fuarın yurtdışı tanıtım çalışmaları nerede ne kadar yapılıyor bilmiyorum ama yabancı ziyaretçi gelmedi bu fuara. Geçtiğimiz yıllarda özellikle Rusya’dan, Azerbaycan’dan, Körfez ülkelerinden gelenler vardı, bu sene hiç yabancı yok.

Yat sektöründe Türkiye’deki yabancı marka hayranlığını bitirmemiz gerekiyor. Bunun için de devlet ve ilgili meslek odaları birlikte çalışarak yerli üreticilerin markalaşması adına ciddi projeler üretmemiz gerekiyor. Özellikle Bodrum için konuşuyorum; Avrupa’da bitmiş olan ahşap işçiliğini biz devam ettiriyoruz. Ancak bunu dahi yurtdışına pazarlayamıyoruz.

Rossi Yacht / Mutlu Aytan:
Rossi Yacht yeni bir firma. Şimdilik tek modelimiz var. Onu da bu fuarda insanların beğenisine sunduk. Tasarım baştan sona uzman ekiple bilgisayar destekli olarak yapıldı. Alışılmışın dışında bir tekne yaptık. Şu anda Türkiye’de bu formda bir tekne yok.

Sektörde yeni olduğumuz için çekincelerimiz vardı. Beklentilerimizin çok üzerinde bir memnuniyetle karşılaştık. Türkiye’deki tekne piyasasında ya fiyatlar çok yüksek ya da konfor çok düşük. Biz ortasını bulmaya çalıştık. Bunu yaparken de üst versiyonların konforunu ve alt versiyonun ekonomikliğini bir araya getirmeye çalıştık. Teknenin suda testini de yaptık ve beklediğimizden daha yüksek bir performans gördük.

Organizasyondan gayet memnunuz. Talihsiz bir kaza yaşadık ama CNR yönetimi kısa sürede toparladı. İnsanlara bir şey olmaması önemliydi, kimseye de bir şey olmadı.

Safter Yacht / Ayhan Safter:
Fuarda, Safter marka teknelerimizin yanı sıra Türkiye perakende satışlarını aldığımız Poseidon tekneleri sergiliyoruz. Poseidon’la uzun yıllardır birlikte çalışmayı planlıyorduk. Bize 4-5 yıl önce teklifte bulundular ancak şartlar pek oluşmadığı için bir karara varamamıştık. Geçen sene itibariyle çalışmalara başladık ve bu seneden itibaren tam bir birliktelik yaptık. Poseidon’un biri Atina’da biri İzmir’de olmak üzere iki fabrikası var. Safter Yat A.Ş. olarak Poseidon’un tüm Türkiye perakende satışını biz üstlendik.

Poseidon’un balıkçı tipi, kamaralı lüks segment tekneleri de var. Onları da bu yaz getireceğiz. Önümüzdeki sene daha büyük bir yer tutup ürünlerin tamamını sergilemeyi düşünüyoruz. Bu sene müşteri kalitesinden çok memnunuz. İlgi alaka güzel, bilgili insanlar geliyor. Tabi bu da bizi heyecanlandırıyor. Satışlar da güzel gidiyor. İnsanların Poseidon teknelerine olan ilgisi çok iyi. Geçmiş fuarlara oranla bu sene satışlar çok daha iyi. KDV ve ÖTV’nin olmaması biraz daha cazip hale getirdi. Bu da bize yansıdı.

Gönül ister ki fuarda hiç sorun olmasın ama sorunsuz hiçbir şey yok. CNR da her sene üstüne koyuyor. Bir de salonlar yenilenebilirse, daha düzenli binalarda daha düzenli giriş çıkışlar olursa çok daha iyi olacaktır.

Artık resmi makamların fuarları bir düzene koyası lazım. Bir fuar biter bitmez akabinde diğer bir fuarı başlatmak çok yanlış. Zaten sektör can çekişiyor. İnsanlar artık çok zorlanıyorlar. Fuarlar yapılsın ama birbirlerine biraz uzak olsun ki insanlar mağdur olmasın. Çünkü müşterinin kafasında, “bir fuar daha var, bir de oraya bakayım” düşüncesi oluşuyor. Satın alacak adam bile beklemeye geçiyor. Buradaki modelleri de orada bir daha göremiyor. Bölünme kimsenin faydasına olmayacaktır.

Sarp Yachts / Engin Yıldırım:
Fuara YATEF’in davetiyle katıldık. Tamamlanıp teslim edilen La Passion teknemiz; üretime aldığımız çelik gövde, alüminyum üst bina Nakre 55 teknemiz; yeni XSR serimizin 3 modeli başta olmak üzere yaptığımız ya da yapımı süren teknelerimizin maketleriyle geldik. Bunun dışında tersane ile ilgili genel tanıtımlarımızı yaptık.

Fuar doğrudan ilgili ziyaretçi sayısı bakımından beklediğimiz seviyede değildi. Özellikle Süper Yat Pavilyonu, Türkiye’de üretim yapan firmalardan gerekli desteği görürse daha başarılı olacaktır. Fuar organizasyonu gayet başarılıydı, eleştirebileceğin tek yönü, fuarın süresinin uzun olması. Bu tarz ihtisas fuarlarının daha kısa sürede daha yoğun geçmesi gerekiyor. Fuarın süresinin kısaltılarak daha yoğun tamamlanması bizim için daha olumlu olur.

Şekerciler Group / Kaan Aktan:
Şekerciler Group, Jotun’un Türkiye genel dağıtımını yapan bayisi. Fuarda da Jotun’un ürünlerini sergiliyoruz ve ziyaretçilerimize tanıtıyoruz. İki yeni akrilik poliüretan son kat boya ürünümüz var. 1,5 ay önce lanse edildi. Biz de burada mevcut ürünlerimizin yanında bu yeni ürünleri de anlatıyoruz.

Fuar gayet güzel geçiyor. Müşterilerimizle görüşüyoruz, yeni bağlantılar kuruyoruz. Organizasyon da gayet başarılı, hiçbir sıkıntı yaşamadık.

Şentürk Denizcilik / Volkan Şentürk:
Fuarda sergilediğimiz yaklaşık 20 kalem yeni ürünümüz var. Fuara bu ürünlerimizi tanıtmak ve yeni adresimizi insanlara bildirmek için katıldık bu sene. Şu ana kadar elimizden geldiğince yeni ürünlerimizi anlatıyoruz. Güzel ilgi de gördük. Ama gerek katılımcı sayısının azalması gerekse fuarın ikiye bölünmesi nedeniyle önceki yıllardaki gibi bir yoğunluk yok.

Önümüzdeki yıllar için, fuarda olan arkadaşlarımızla, DENTUR derneğimizle, ortak karar vermek istiyoruz tabi ki. Ama benim fikrim öncelikle özellikle biz malzemeciler için fuarın süresinin kısaltılması gerektiği yönünde. Tekneciler için belki 9 gün olması daha doğru ama bizim için çok uzun oluyor. Bir diğer düşüncem de fuarın iki senede bir yapılmasının daha faydalı olacağı yönünde. Böylelikle fuarın artık kaybettiği eski havasını yakalayabileceğini düşünüyorum.

Taka Yacht / Osman Tanju Kalaycıoğlu:
Biz fuarlarda katılımcı olarak pek yer almayan bir firmayız. Bu sefer davet edildik ve bu daveti kırmak istemedik. Fuardan gayet memnunuz. Organizasyon anlamında bir sıkıntı yaşamadık. Çok fazla fuarlara katılmadığımız, ortalığa çıkmadığımız için burada bir sosyalleşme ortamı oluştu. Daha önce iş yaptığımız insanlarla görüşüyoruz. Tekne yaptığımız insanlarla malzeme stantlarına gidip malzemeler, ekipmanlar üstüne konuşuyoruz. İlgi yoğun, ben hiç boş kalamıyorum. Yurt dışından da ziyaretçilerimiz oldu. İspanya’dan, Danimarka’dan, Bangladeş’ten ziyaretçilerimiz geldi.

İki fuarın art arda yapılmasının da ötesinde, Türkiye’de çok fazla fuar yapılıyor. Bana göre bu çok gereksiz. Bizim o kadar büyük bir sektörümüz yok. Biz fuarlara çok katılmayan bir firmayız ama göz önünde olmak isteyen, fuarlarda yer almak isteyen firmalar için çok büyük bir yük bu kadar fuar.

Teknomarin / Caner Masmanacı:
Fuara, ürün desteği verdiğimiz, Teknomarin ürünleriyle restore edilen 1931 yapımı Vega yelkenlisini getirdik. Bu klasik teknenin üzerinde verniklerimizi, boya sistemlerimizi gösteriyoruz, güzel de ilgi çekiyor. Bunun dışında yeni su bazlı epoksi boyalarımızı tanıtıyoruz. Yine yeni teknoloji çift komponentli zehirli boyamızı müşterilerimize anlatıyoruz.

Fuardan, ziyaretçilerin ilgisinden memnunuz. Geçtiğimiz yıl daha durgundu. Bu yıl sektör biraz daha hareketleniyor gibi. Tabi diğer fuarın katılımcıları bölmesiyle katılımcı sayısı azalınca, ziyaretçiler de daha detaylı gezmeye başladılar fuarı. Önceki yıllarda bazı salonları gezip bazılarına hiç uğramayan ziyaretçiler vardı, bu sene fuara gelen ziyaretçi tüm salonları geziyor.

Gönül ister ki sektör mümkün olduğu kadar bir araya toparlansın. Zaten geniş bir sektörümüz yok. Ama “ben daha iyisini yaparım” yaklaşımı, böyle bölünmelere neden oluyor. Önümüzdeki sene artık tek fuara indirgeneceğini umuyoruz. Biz yine DENTUR’u takip edeceğiz.

Viking Deniz Malzemeleri / Ahmet Bulut Özsöz:
Viking Deniz Malzemeleri olarak mevcut distribütörlüklerimizle fuara katıldık. Fuarda geçirdiğimiz süre içerisinde gelen taleplerden, ilgiden memnunuz. Bize genelde doğrudan ilgili kişiler geliyor. Biz de özellikle kendi markalarımızın ürünlerinde konuya çok hakim olduğumuz için müşterilerimizin problemlerini çözme noktasında yüksek müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. Bizim burada yaptığımız çözüm odaklı çalışmalarımız da bayi teşkilatımızın daha rahat satış yapmasını sağlıyor. Fuardan genel olarak memnunum.

Fuarlar bir arz talep meselesi. Her iki fuar da bittikten sonra sektör bir değerlendirme yapacaktır. Biz de DENTUR üyeleri olarak toplanıp bu iki fuarın neler getirip neler götürdüğünü değerlendireceğiz.

West İstanbul Marina / Fuat Çimen:
West İstanbul Marina, hem yurtiçinde hem yurtdışında son yıllarda daha aktif bir şekilde fuarlara katılıyor. Bizim özellikle öne çıkardığımız konu; bakım onarım hizmetlerimiz ve çekek sahamızın büyüklüğü. Şu anda Marmara’daki en büyük çekek sahasına sahibiz. Teknik servisi marina yönetiyor. Altta taşeron firmalar var ama bütün işi alma, iş kabulü ve teslim süreçlerini West İstanbul Marina yönetiyor.

Başında gemi inşa mühendisi bir teknik müdür bulunan bir mühendislik ekibimiz var. 700 tonluk liftimiz, şu anda sadece Türkiye’de değil Akdeniz çanağında bir marina kompleksi içinde bulunan en büyük lift. 60-65 metre teknelerin karaya alınıp bakım onarımını yapmaya imkan veriyor bize.

Fuarın ikiye bölünmesinden ötürü endişelerimiz vardı. Fakat daha profesyonel ziyaretçiler var. Geçen yıllara göre daha memnunuz fuardan. Kayıtlar, görüşmeler daha ciddi. Diğer fuara katılmıyoruz ama fuar boyunca orada arkadaşlarımız olacak. Gelecek sene nasıl olacak onu da bilmiyoruz. Organizasyonla ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Aksine bu sene bazı popüler isimlerin yer aldığı etkinlikler ilgi çekti. Yine Süper Yat Paneli de önemli bir etkinlikti.


 


İlginizi çekebilir...

Sirena Marine Japan International Boat Show'a Katılıyor

Türkiye'nin önde gelen gruplarında biri olan Kıraça Holding'in çatısı altında faaliyet gösteren Sirena Marine; Türkiye'nin ilk seri yat ür...
6 Mart 2019 Çarşamba / 15:02

CNR ve Tuzla Boat Show'da Setur Marinaları'na Deniz Tutkunlarından Büyük İlgi

Türkiye'de marina işletmeciliği sektörünün lideri Setur Marinaları, fuarlara özel avantajlarıyla CNR ve Tuzla Boat Show'da ziyaretçileriyle bu...
5 Mart 2019 Salı / 17:50

GEMİSEM, Rhino 3D ile Gemi ve Yat Tasarımı Eğitimi Düzenliyor

NURBS tabanlı, 3 boyutlu modelleme programı olan, son yıllarda gemi inşaatı ve denizcilik sektörünün tüm alanlarında en çok kullanılan programlardan b...
4 Mart 2019 Pazartesi / 16:19

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.