E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Boat Show Eurasia

Boat Show Eurasia

30 Nisan 2018 Pazartesi / 14:23 | HABERLER
67. Sayı (Mart-Nisan 2018)
31 kez okundu

VİA Fuarcılık’ın Tuzla Viaport Marina’da hem karada hem denizde gerçekleştirdiği Boat Show Eurasia, 17-25 Şubat tarihleri arasında deniz severleri buluşturdu...

Uluslararası Boat Show Eurasia Fuarı’nı, sektörün merkezinde Tuzla’da ve kendi marinası Viaport Marina’da yaparak bir ilke imza atan VİA Fuarcılık, Şubat’ta gerçekleştirdiği ilk kara fuarında da yine bir ilke imza attı. VİA Fuarcılık, 17-25 Şubat tarihleri arasında düzenlediği Boat Show Eurasia’yı karada ve 25 metreden büyük tekneleri denizde sergileme imkanı verecek şekilde düzenledi. Sektör devlerinin, yerini aldığı Boat Show Eurasia, 50 bin metrekare kapalı alan ve deniz alanıyla dünyaca ünlü markaları ve Türkiye’nin en iyi üreticilerini ağırladı.

Deniz Yatçılık 20. Yaşını Boat Show Eurasia’da Kutladı
Sea Ray, Boston Whaler, Absolute, Galeon, Dreamline ve Dynamiq markalarının Türkiye temsilciliğini yapan deniz sektörünün en köklü firmalarından Deniz Yatçılık, 20. Yaşını Boat Show Eurasia’da düzenlediği özel parti ile kutladı. İş, sanat, cemiyet hayatından isimlerin buluştuğu gecede, denizcilik sektörünün önde gelen marka temsilcileri de yer aldı.

Tezmarin, 10’u İlk Kez Sergilenen 31 Yatla Fuarda Yerini Aldı
Türkiye’nin en büyük yat distribütörlerinden, dünyada Beneteau grubunun en başarılı temsilcisi olan Tezmarin, Boat Show Eurasia’da deniz tutkunlarıyla bir araya geldi. Tezmarin, Hall 1’de 21 adet motorlu tekne, Hall 2’de 6 adet yelkenli tekne ve denizde ise 2’si katamaran 4 tekne sergiledi.

KATILIMCI FIRMALARDAN GÖRÜŞLER

Admiral Denizcilik / Haydar Yılmaz:
Bizim ürünlerimiz yelken ekipmanları. Yelken ekipmanları konusunda oldukça geniş bir ürün gamımız var ve bu ürünlerimizi burada sergiliyoruz. Yelkenli teknelerin daha çok bu fuarda bulunması nedeniyle biz de bu sene bu fuarı tercih ettik. Fuar biraz sakin geçiyor ama gelen insanların hepsi doğrudan ilgili. Yelkenlisi olan, bizden malzeme alabilecek müşteriler geliyor. Belki günde 4-5 ziyaretçi geliyor ama gelen 5 kişinin 3’ü malzemelerimizi alıyor gibi.

Seneye, büyük ihtimalle yine burada devam edeceğiz. Hem bizim ulaşımımız açısından hem de gelen ziyaretçi profili açısından bu fuar bize daha uygun. Genel olarak fuardan memnunuz ancak sektörün ikiye bölünmesi konusunda sıkıntılıyız.

DDS Marin / Ahmet Şallı:
Biz marin sektöründe elektrik elektronik ağırlıklı sistemler, çözümler üzerine uzmanlaştık. Fuarda da bu sistem ve çözümlerimizi sergiliyoruz. En önemli çözümlerimizden biri yat güvenlik sistemi. Dünyada gelişmeye devam eden bir teknoloji. Biz de bunu yurtdışından getirmek yerine, deniz elektroniği konusunda kendini kanıtlamış yerli bir firma ile beraber “Yacht Trek Safe” adını verdiğimiz bir sistem geliştirdik. Sistem, teknenizde yangın başlangıcı, tekneye birinin girmesi, tekneye çarpılması, teknenin sizin belirlediğiniz alanın dışına çıkması gibi birçok durumda size cep telefonunuz üzerinden bilgi veriyor. Önemli özelliklerinden biri de teknede kullanılan sensörlerin wireless olması. Dolayısıyla sistemin montajı için teknenizi delmeniz gerekmiyor. Basit bir şekilde kendiniz monte edebiliyorsunuz. Sistem GSM şebekesi üzerinden uluslararası çalışıyor. Yani buradan Yunanistan’a gittiğinizde de çalışmaya devam ediyor.

Fuarda sergilediğimiz bir diğer ürünümüz ise Avusturya’dan getirerek Türkiye pazarına sunduğumuz Aquamot marka elektrik motorları. Alternatif akım kullanan, endüstride de kullanılan en güvenilir motorlardan biri. Aquamot motorlarda şanzıman yok, dolayısıyla son derece sessiz çalışıyor ve verim kaybı olmuyor.

Fuar genel olarak iyi gidiyor. Ancak tuvalet, ısıtma gibi bazı olanaklar biraz yetersiz kalıyor. Biz CNR Avrasya Boat Show’a da katıldık. İmkanlar açısından orası daha iyiydi. Ziyaretçi açsından bakarsak da, burada daha profesyonel insanlar geldi. Tabii ki ilerde tek fuar olması daha faydalı olur diye düşünüyoruz.

Deniz Yatçılık / Mehmet Soydan:
Deniz Yatçılık’ın 6 markası var ama bu fuara Absolute, Galeon ve Sea Ray olmak üzere 3 markamızla katıldık. Absolute’un Navetta 73 modeli, burada ilk kez bir kara fuarında sergileniyor. Ayrıca Navetta serisinin tamamı aynı anda yine ilk kez bir fuarda sergileniyor. Dolayısıyla serinin tamamını görmek isteyen birçok yabancı müşterimiz de fuara geldi ve burada bir yabancı misafir hareketliliği oluştu.

Sergilediğimiz tekneler arasında birçok ödüllü tekne de var. Örneğin Navetta 73, Cannes Boat Show’da “en inovatif tekne” ödülünü aldı. Galeon 500 modelimiz gene “yılın en iyi teknesi” ödülünü almış bir tekne. Yeni jenerasyon Absolute 52 de burada ilk kez sergilediğimiz teknelerden biri.

10 tane karada, 2 tane denizde olmak üzere 12 modelle fuara katıldık. Hem karada hem denizde tekne sergileyebilmek bu fuarın en önemli özelliği. Bu özellik bize büyük bir imkan sunuyor; karada sergileme imkanımızın olmadı büyük tekneleri ya da katamaranları denizde sergileyebiliyoruz. Bu da bu fuarı tercih etmemizin en önemli nedenlerinden biriydi. İkinci bir kriter ise teknelerin lojistiği. Denize 50 metre mesafedeki kapalı bir alanda teknelerimizi sergileyebiliyor olmamız, teknelerin taşınmasındaki riskleri ve maliyeti minimuma indiriyor. Belki şehir merkezine uzak bir yer ama tekne almak isteyen insanlar zaten dünyanın her yerine gidiyorlar. Dolayısıyla buraya da geliyorlar. Uzaklığın bir avantajı da “laf olsun diye” gelenlerin olmaması. Yani mesafenin uzaklığı dezavantaj değil, ticari anlamda avantaj oluyor. Çok sayıda ve konuyla ilgili insan geldi, bu da bizi memnun etti.

Bu sene şirketimizin 20. yılıydı. Burada 20. Yaşımız için güzel bir davet hazırladık. 200’ün üzerinde davetli katıldı. Buradan bizi yalnız bırakmayan herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Biz fuarlarda standımıza ilk kez giriş yapan insanların sayısına bakarız. Burada ciddi rakamlarda ilk kez görüştüğümüz kişiler oldu. İnsanların hala denize, tekneciliğe ilgisinin olduğunu buradan görüyoruz. Bu da bize umut veriyor. Fuar katılımcıları bu fuara önem verdiler. Biz dahil birçok firmanın yeni tekne modelleri sergilendi. Dolayısıyla yurtdışından da önemli sayıda ziyaretçi geldi fuara.

Fuardan memnun kaldık ve burada devam edeceğimizi düşünüyoruz. Fuar sonrasında mutlaka daha kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunacağız ama diğer katılımcıların da memnun olduğunu duyuyoruz. Tabi aksayan konular da var ama bunlar çözülebilecek problemler.

Mega Yacht Transport / Ömer Uçar:
Bizim müşterilerimizin büyük çoğunluğu bu fuarı tercih etti. Biz de müşterilerimizin yanında olmak için bu fuara katıldık. Fuarı organize eden ekibin daha önceki başarıları da bu tercihimizde etken oldu. Organizasyon da ilk fuar olmasına rağmen genel olarak iyiydi. Geçtiğimiz senelere oranla daha verimli bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim. Etkin katılımcı sayısı geçen senekilere göre daha fazla. İlgili, iş yapmak isteyen, proje yapmak isteyen birçok ziyaretçimiz oldu.

Bugün tekne üretimi, tekne kullanıcısı ve ihraç edilen tekne sayısında dünyanın en önde gelen ülkelerinden Amerika’da yılda iki tane fuar yapılıyor. Bizde ise sadece İstanbul’da yılda 3-4 organizasyon var. İnsanların enerjisini, zamanını alan organizasyonlar. Bu, sektöre büyük zarar veriyor. İlerleyen dönemlerde tek bir fuar olarak birleştirilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Ayrıca geçen sene ve bu sene her iki fuarda da yabancı ziyaretçi sayısı çok azdı. 2010 öncesi katıldığımız fuarlarda ciddi sayıda yabancı ziyaretçi geliyordu. Son yıllarda bu konuda ciddi bir düşüş var. Organizatör firmaların bu konuya odaklanmaları ve bir şekilde daha fazla yabancı ziyaretçi getirmesi gerekiyor.

MSS Yelken / Barış Çelik:
MSS Yelken, UK Sailmakers markasının Türkiye temsilcisi. Marmaris’te çok büyük bir yelken atölyemiz var. Hem ihracat yapıyoruz, hem yerli pazara üretim yapıyoruz. Bizim genelde iç piyasada bir hakimiyetimiz söz konusu. Onun dışında Avrupa ve Amerika dahil yaklaşık 15 ülkeye ihraç ediyoruz. Avrupa standartlarının üstünde bir kaliteyle üretim yaptığımız için çokça tercih edilen bir marka. UK sailmakers Amerika menşeli bir firma. Dünya üzerinde 55 tane atölyesi var. Biz Türkiye olarak bunların içinde en büyük 2 atölyeden biriyiz ve üretici atölyeyiz. Yelken üreten atölyeye loft ismi veriliyor. Biz UK grubun en büyük 2. loftuyuz. Maliyetler burada daha uygun olduğu için genelde
Avrupa’nın büyük kısmı bizimle çalışıyor. Avrupa’daki firmaların çoğu üretimini minimuma indirip bizim ürettiğimizi alıp kendi pazarlarında satıyorlar.

Daha önce CNR’daki fuara katılıyorduk. Bu sene yelkenli tekneler bu fuarda olunca biz de buraya geldik. Ama genel anlamda iki fuarın çakışması ya da ayrışması tüm bu fuara katılanlar için bir dezavantaj oldu. Çünkü insanlar hangisine katılacağı konusunda kararsız kaldı, iki tarafa katılanlar için çok büyük külfet oldu. Ama burası da iyi bir fuar oldu. Burada biraz daha konsantre müşteri var. Biraz doğal ayrım yapıldı burada, gerçekten işi olan insanlar geldi. Tabi bu sene ilk olduğu için ufak tefek aksaklıklar oluyor. İlk günler biraz soğuktu. Sosyal tesis, yemek, lavabo gibi genel ihtiyaçlarda sıkıntılar oldu. Bu sorunlar giderilirse bu fuar daha makul olabilir. Havalar da müsait olursa denizde daha çok tekne sergilenebilir, bu da büyük bir avantaj.

Numarine / Orhun Şentürk:
Numarine fuarda 26 XP ve 32 XP olmak üzere iki modelini sergiliyor. 26 XP modelimiz ilk kez suya indi, burada dünya prömiyerini yapıyoruz.

Fuara ilgi tahmin ettiğimizden daha yüksek. Özellikle bizim 26-32 XP serilerini görmek için sabırsızlanan ve bu modelleri bekleyen müşterilerimiz geldiler, bizi ziyaret ettiler, teknelerimizi gördüler. Gelemeyen ama teknelerimizi görmek isteyen bazı müşterilerimize de önümüzdeki günlerde tekrar teknelerimizi görme fırsatını sunacağız.

Viaport’ta deniz fuarı daha önce biri mayıs, diğeri ekim olmak üzere 2 farklı zamanda yapıldı. Tabi ki bizim tarzımızdaki firmaların tekneleri denizde sergilemesi çok önemli. Teknelerin suda duruşu, gelen potansiyel müşterilerin tekneleri suda görmesi ve onlara anlatmamız çok daha etkileyici olabiliyor.

Önümüzdeki günlerde muhtemelen sektör temsilcileri bir araya gelip her iki fuarın artılarını eksilerini masaya yatıracaktır. Böylece 2019 yılı için en doğru kararı alabileceğiz. Umarım 2019 yılında bütün sektör açısından en doğru lokasyon ve en doğru tarihe karar verilir ve hem sektör hem de denizseverler ve potansiyel denizciler bundan faydalanır.

Pasifik Marin / Nedim Finanser:
Pasifik Marin olarak daha önce CNR’a katılıyorduk, bu sene Tuzla’yı tercih ettik. Aslında sektörün ikiye bölünmesi nedeniyle her iki fuara da katılmayı düşünmüyorduk. Arka arkaya iki hafta iki ayrı fuar dünyada görülen bir şey değil. Ancak aldığımız yeni distribütörlüğümüzü duyurabilmek için bir fuarda yer almamız gerektiğini düşündük ve yelkencilerin de ağırlıklı olarak buraya katılması nedeniyle bu fuarı tercih ettik.

CNR’da son birkaç senedir verim alamıyorduk, maliyeti de daha yüksekti.

Bu fuar şimdilik iyi gidiyor. Seneye de buraya katılmayı planlıyoruz. Zaten konuştuğumuz herkes de buranın seneye daha iyi olacağı görüşünde. Lokasyon olarak uzak bir yer olduğu için gezmeye gelen insan yok. Belki daha az ziyaretçi geliyor ama gelenlerin hemen hemen hepsi doğrudan ilgili kişiler.

Yeni distribütörlüğümüz ise İspanya’dan getirdiğimiz su yapıcısı. Önemli bir ihtiyaç ve aranan bir malzeme olduğunu görmüş olduk. Burada deniz suyuyla çalıştırdık ve gösterdik ziyaretçilerimize. Su kalitesini ve üretim miktarını insanların gözü önünde ölçtük. Sessizliği, ebadı ve fiyat cazibesiyle büyük ilgi gördü.

Sakura Marine / Tezcan Kılıç:
Sakura Marine, Yanmar’ın ticari teknelere hitap eden makinelerinin temsilciliğini yapıyor. Fuara; balıkçı, römorkör, deniz otobüsü gibi ağır hizmet teknelerinde kullanılan motorlarımızı getirdik. Aslında Boat Show’a çok uygun bir firma değiliz. Ancak başta balıkçılar olmak üzere ticari teknelerle ilgili de ziyaretçiler geleceğini düşünerek fuara katıldık. Beklediğimiz ziyaretçiler de geldi. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda da katılmayı düşünüyoruz. İki fuar olması, kesinlikle sektörü bölüyor. Aynı bölünme gemi inşa sanayii fuarında da oldu. Tek bir fuar olması çok daha faydalı olacaktır.

SM Nakliyat / Fatih Keleş:
SM Nakliyat olarak fuarın kurulumuyla ilgilendik. Teknelerin çekek sahasından alınması ve yerlerine montajını biz yaptık. Aynı şekilde demonte işlemlerini de biz yapacağız. Teknelerin satılması halinde kara taşıması da yapabiliyoruz. Dolayısıyla bu fuarda olmamız gerektiğini düşündük. Çünkü son kullanıcılara burada ulaşabiliyoruz. Biz sadece tekne taşımıyoruz, proje kargo ve ağır nakliye işlerimizi de burada tanıtıyoruz. Fuardan genel olarak memnunuz. Duyduğumuz kadarıyla da sadece biz değil, herkes memnun.

Sirena Marine / Ensar Çabuk:
Sirena Marine olarak, yeni çıkarmış olduğumuz Sirena Yachts ailesinden Sirena 64 ve Sirena 56 modellerimizle fuara katıldık. Sirena Yachts ailesinin lansmanı geçen sene yapılmıştı. Bu iki teknemiz de ilk kez Türkiye’de sergileniyor.

Fuar gayet başarılı gidiyor. Hafta sonları yoğun geçiyor, hafta içi ise daha sakin ama daha net müşteriler, potansiyel alıcılar geliyor. Yabancı ziyaretçi sayısı fazla değil. Yüzde 99 yerli ziyaretçi geliyor. Fuarın ilk yılı olması nedeniyle elbette ufak tefek aksaklıklar oluyor. Ama organizasyondaki arkadaşlarla sürekli iletişim halindeyiz, bir sıkıntı olduğu zaman en kısa sürede yardımcı oluyorlar.

Arka arkaya iki fuar olması ve bazı günlerin de çakışması, tabi sektörde bir bölünme yarattı. Ağırlıklı olarak yatlar burada, tedarikçiler ise CNR’da yer aldı. Tabi tüm sektörün bir arada yer alması daha verimli olacaktır.


 


İlginizi çekebilir...

Otokar Tırhandil Cup 2019 Halil Ünver Kış Trofesi Sona Erdi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Tırhandil Cup 2019 Kış Trofesi son etabı olan altıncı ayak yarışlarının ardından Mandalin Sound'ta yapışan muhteşem ödü...
8 Haziran 2019 Cumartesi / 15:44

Gülümseyen Yunus, DYO ile Yerli Oldu

Deniz boyaları denilince akla ilk gelen şirket olan ve dünyanın '˜Gülümseyen Yunusu' olarak bilinen Transocean ile DYO, Türkiye'de işbirli...
16 Mayıs 2019 Perşembe / 09:47

5. International İstanbul Cup

Burgan Leasing'in geleneksel ana sponsoru olduğu International İstanbul Cup, TAYK - Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü organizasyonu, 5. yılında Cadde...
9 Mayıs 2019 Perşembe / 14:01

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.