E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

BILGIN 156

BILGIN 156

20 Nisan 2017 Perşembe / 09:30 | PROJE
61. Sayı (Mart-Nisan 2017)

Bilgin Yachts, ağırlıklı olarak kişiye özel tekneler yapıyor. Ancak yeni yatırımlarla artan üretim kapasitesi ve nitelikli ekibi sayesinde, özel sipariş işleri müsaade ettiği ölçüde on spec projelere de imza atıyor.
Bilgin Yachts, ağırlıklı olarak kişiye özel tekneler yapıyor. Ancak yeni yatırımlarla artan üretim kapasitesi ve nitelikli ekibi sayesinde, özel sipariş işleri müsaade ettiği ölçüde on spec projelere de imza atıyor.

Şu an tersanede sahibini bekleyen BILGIN 156 kodlu, 47.5 metre iki adet on spec teknenin yapımı devam ediyor. Dış tasarımı ve gemi mühendisliği Antalya merkezli Unique Yacht Design tarafından yapılan teknelerin genel yerleşim planı ve iç tasarımıysa H2 Yacht Design imzası taşıyor. İlki yüzde 87, ikincisi yüzde 57 oranında tamamlanan teknelerde üretim aşamasına bağlı olarak müşteri talebi doğrultusunda değişiklik yapılabiliyor.
BILGIN 156-I, ana gövde inşası Bilgin Yachts’ın Yalova tesislerinde tamamlanıp suya indirildikten sonra 2015 Kasım ayında Küçükçekmece tersanesine getirildi. Daha ileri inşa çalışmaları ve donatımı devam eden teknenin yüzde 87’si tamamlanmış durumda. Firma, BILGIN 156 serisinin bu ilk teknesini, 2017 Mayıs ayında suya indirmeyi, Temmuz ayında da teslim etmeyi planlıyor. Tekne 2017 Monaco Yachts Show’da da ilk kez görücüye çıkacak.  
Serinin aynı özelliklere sahip ikinci teknesi olan BILGIN 156-II de ana gövde birleşiminin ardından suya indirilerek geçtiğimiz yıl Nisan ayında Küçükçekmece’ye getirildi. Yüzde 57’si tamamlanan BILGIN 156-II’nin teslim tarihiyse 2018 Mayıs olarak planlandı. İlkinden farklı olarak bu ikinci tekneye müşteri talebine göre helikopter park alanı yapılması da gündemde.
Net ve temiz dış hatlara sahip BILGIN 156’nın klasik ve zamansız bir görünümü var. Teknenin genel yerleşim planında 5 kabin yerine daha geniş 4 kabin yer alıyor. Ana kamara için de cömert davranılmış. Ana kamaranın bir de balkonu bulunuyor. Büyük camlarıyla gün ışığından daha fazla faydalanan aydınlık tasarımlı bu tekne 10 misafir ağırlayabiliyor.  

İç Tasarım Öğeleri
BILGIN 156’lar açık plan yaşam alanlarını seven ve detaylara tutkun tekne sahipleri için en ideal teknelerden. Ortak alanlarda yaratılan farklı fonksiyonlara sahip alanlar birbirine son derce grift olarak konumlanmış olmasına rağmen işlevsel olarak birbirinden net bir şekilde farklılaşıyor.
Üst güverteden misafir kabinlerine kadar gün ışığını alan merdivenin bulunduğu alan genel yerleşim planında teknenin tam ortasında yer alıyor. Bu, tekne tasarımlarında pek sık rastlanmayan bir detay. Başlı başına bir tasarım öğesi olarak öne çıkan bu merdiven alanının tepesinden gösterişli bir Caviar avize salınıyor.   
BILGIN 156’nın iç tasarımı, çağdaş mimari detaylarla bakır, taş, çelik ve gümüşi gri tonlardaki okaliptüsün bir arada kullanılmasına dayanıyor. Projenin temel hedefi misafirleri daha tekneye girişte hayran bırakarak teknenin tam ortasında, yani kalbinde yer alan göz kamaştırıcı merdiven alanına çekmek. Merdiven alanı bakır duvarlar, kıvrımlı sıkıştırılmış cam ve sarmal taşın tavandan aldığı gün ışığıyla aydınlatılmasından oluşan endüstriyel stile lüks bir saygı niteliği taşıyor.
Büyük oranda doğal malzemelerin tercih edildiği teknede mermerler, bakır, cam ve paslanmazlar endüstriyel malzemelerle bütünleşerek konforlu bir ev atmosferi yaratıyor. Ağırlıklı olarak gri tonlarda kullanılan kaplamalarla bir arada uygulanan bakır gibi sıcak tonlara sahip malzemelerin oluşturduğu muhteşem bir denge var. Sıcak ve soğuk renklerin birbiriyle yakaladığı bu uyum dinginlik hissi sağlıyor.
Salon alanları her biri etrafında kullanılan materyallerle uyumlu ve çevresini tamamlar nitelikteki tamamıyla özel tasarım mobilyalarla donatılmış. Salonlarda tasarlanan geniş alanlar gerektiğinde sıcak bir ev hissi verirken, parti ve sıcak sinema akşamları için de kullanılabilir nitelikte.
Misafir kabinleri salonlarla benzer ortamları takip etmekle birlikte bakır yerine kullanılan doğal deriler sayesinde yumuşatılarak minimal bir yaklaşımı yansıtıyor. Kabinlerde tepeden aydınlatma unsurları minimumda tutularak tavanlarda karmaşa yaratmaktan kaçınılmış ve yerine doğrudan olmayan bir aydınlatma tercih edilmiş.
İçinde bir çalışma alanı da olan ana kabinde detaylarda bir adım daha ileri gidilerek açılır kapanır özel balkonla vakit geçirmek isteyeceğiniz özel bir mekan yaratılmış. Küçük detaylara gösterilen ekstra özen ve rahat mobilyalarıyla bu mekan tekne sahibi için gözlerden uzak kalabileceği bir alan yaratıyor.
Banyolar sade bir taş seçkisi kullanılarak keskin ve fonksiyonel hatlarla tasarlanmış ancak detaylar yine de gözden kaçmıyor. Taş işçiliği, tezgahlar ve oturma yerleri devamlılık taşıyan bir öğe olarak birbiriyle bütünleşiyor.    

Tasarımda Kullanılan Malzemeler  
Teknenin iç tasarımının en önemli özelliği, birbirinden tamamen farklı 3 doğal malzemenin aynı tarz ve dokuyu taşımaya çalışması. Mermer, bakır ve deriyle, 3 malzeme birbirinin karakteristik özelliklerini taşımaya çalışıyor. Deri, bakırı yansıtmaya çalışıyor. Genel mekanlarda yatay çizgilerle tasarımın genel hatlarını koyan bakır malzeme kabinlerin içlerinde deri malzemeyle aynı tasarım çizgisini devam ettiriyor.
Bakır ve deride kullanılan sıcak tonlar mermer ve paslanmaz detaylarda kullanılan soğuk tonlarla dengeleniyor. Son derece modern hatlarda kullanılan “transparan” bakır ve cam malzemeler mekanda bir tül arkasından bakar gibi bir algı yaratıyor.
En eski dönemlerden beri aşina olduğumuz deri, doğal taş ve bakır gibi malzemeler teknenin iç tasarımındaki kullanım şekliyle oldukça modern bir görünüm ortaya koyuyor. Kulplardan merdiven tutamaklarına kadar birçok noktada kullanılan deri detaylarda el işçiliği söz konusu. Tüm bu detaylarda ağırlıklı olarak tercih edilen deri markasıysa Moore & Giles.
Bakır deniz üzerinde kullanılması en zor malzemelerden biri. Ciddi bir teknoloji ve ustalıklı bir el işçiliği bunu mümkün kılıyor. Kaplamalarda çok narin bir malzeme olan tropik okaliptüs ağacı kullanılıyor.
Teknede yer alan özel tasarım mobilyalarda, bugüne kadar yaptığı işlerle her zaman büyük ilgi ve takdir gören Bilgin tasarım ekibinin imzası var. Ayrıca tercih edilen mobilya markaları arasında Walter Knoll ve B&B yer alıyor. Açık alanlarda tercih edilen mobilya markaları ise şöyle: Gloster, Ethimo, Ligne Roset, HR, Glasz, Dedon ve B&B.
Teknenin misafir ve VIP kabinlerinin aydınlatmasında birden fazla markaya yer verilmiş. Yemek masasının üzerinde kristal bir Caviar tercih edilirken Rugiano, Porta Romana, Contardi, Light Corporation, Artemide, Ralph Lauren gibi markalara ait aydınlatmalar tasarım içindeki yerlerini bulmuş.   

Yüzde 90 In-House Üretim
Bilgin Yachts, 40-100 metre arası tamamen aliminyum hızlı teknelerle çelik, saç ve aliminyum karışımı deplasman tekneler yapıyor. Firma, imalatın yüzde 90’ını kendi tesislerinde gerçekleştiriyor. Kalan yüzde 10 için hizmet ve ürün aldığı şirketlerse sektörün en iyileri. Aile olarak 5 kuşaktır bu işi yaptığı için çok eskiden beri tanıdığı, güvene ve dostluğa dayalı ilişkilerinin olduğu şirketlerle çalışan Bilgin Yachts, uluslararası standartlara, sertifikasyonlara uyum sağlamak için ve müşteri istekleri doğrultusunda yerli malzeme yanında ithal yan sanayi ürünleri de kullanıyor.
Katma değerli ihracata olan katkısını artırabilmek için yerli ürünler kullanmanın önemli olduğuna inanan firma, başarısını kanıtlamış yerli tasarım ofislerinin de desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Müşteri tercihlerine göre H2 gibi tasarım ofislerinin yanında yerli tasarımcılarla da çalışan Bilgin Yachts’ın bir diğer projesi Türkiye’nin en büyüğü olacak BILGIN 263’ün altında, yine BILGIN 156’larda olduğu gibi Antalya merkezli Unique Yacht Design’ın imzası var.

 


İlginizi çekebilir...

Reliant Yachts ve Su Marine İşbirliği Ürünü X40 Serisi

ABD'nin köklü yat tasarım firması ile onun dünya çapındaki tek üreticisi, Türkiye'nin önde gelen yat tersanesi Su Marine'in yeni, seçkin v...
20 Kasım 2018 Salı / 14:17

Sirena 64

Sirena Marine'in yeni serisi Sirena Yachts'ın ilk modeli olan Sirena 64, yarı deplasman gövdesiyle kayıcı teknelere yakın hız, deplasman tekne...
5 Temmuz 2018 Perşembe / 12:04

Melce 777

Aykut Turan Design tarafından tasarlanan ve üretilen Melce 777, Şubat ayında düzenlenen CNR Avrasya Boat Show'da ilk kez deniz severlerin beğenisi...
5 Temmuz 2018 Perşembe / 11:17

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.