E-DERGİ
Boat Builder Türkiye 66.Sayı

 


E-Dergi Oku 

METXY

Antifouling Boyalar

Antifouling Boyalar

20 Nisan 2017 Perşembe / 09:32 | TEKNİK

Kaan Güçlüer
International Paint
Satış Yöneticisi

AntIfouling Boya Nedir?

Tekne sahiplerinin yaptıkları en yaygın (ve muhtemelen en önemli) boyama işi antifouling boya uygulamasıdır. Teknenizi antifouling boya ile korumak hayati önem taşır çünkü teknenizin karinasına bir kere yapışan deniz organizmaları hızla çoğalır ve daha sonra oradan söküp atmak çok zorlaşır. Antifouling boya uygulaması ile yosun, midye ve sümüksüler gibi kirletici deniz organizmalarının karinaya yapışması önlenir. Karinası kirleticilerle dolu bir tekne ciddi problemler yaratır, bu yüzden önlemini almak sonradan oluşacak problemi tamir etmekten daha kolaydır.
Eğer prosefyönel uygulayıcı değilseniz, antifouling boya uygulaması için bunu kendinize kesinlikle dert etmeyin. Kendi başınıza çok kolayca profesyonellerin kalitesinde iş çıkarabilirsiniz. Yeter ki birkaç önemli noktayı aklınızdan hiç çıkarmayın.
Seçeceğiniz antifouling boyanın tipi yaptığınız teknecilik tarzına ve bulunduğunuz bölge sularının kirlilik şartlarına göre belirlenmelidir. Farklı su nitelikleri ve sıcaklıkları farklı tiplerde ve türlerde kirlenmeleri yaratacaktır. Küçük bir bölgede bile farklılıklar çok çarpıcı olabilir. Mesela akarsu ağızları, nehirlerden içeri doğru akıntılar, suyun akış hızı, gelgit değişimleri, tuzluluk oranları , falezlerin, ağaç ve binaların gölgeleri bile farklılık yaratabilir.

Devam için tıklayınız...