E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

CNR Avrasya Boat Show

CNR Avrasya Boat Show

1 Mart 2017 Çarşamba / 13:19 | HABERLER
60. Sayı (Ocak-Şubat 2017)

Dünyada karada yapılan ikinci en büyük tekne ve yat fuarı olan CNR Avrasya Boat Show, binin üzerinde markanın katılımı ile 11. kez düzenlendi...
Dünyada karada yapılan ikinci en büyük tekne ve yat fuarı olan CNR Avrasya Boat Show, binin üzerinde markanın katılımı ile 11. kez düzenlendi...

Karada yapılan dünyanın ikinci en büyük tekne ve yat fuarı olan CNR Avrasya Boat Show-11. Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı, 11-19 Şubat tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de gerçekleştirildi. Binin üzerinde markanın katılımı ile düzenlenen fuar; Princess, Sealine, Hanse, Azimut, Moody, Prestige, Dufour, Jeanneau, Azuree, Sunseeker gibi dünya markalarının en iddialı motor yat ve yelkenlileri ile görsel bir şölene dönüştü. Fuarda, 4 bin liradan başlayan ve milyonlarca lirayı bulan fiyatlarda tekne, yat ve yelkenliler görücüye çıkarıldı.
Milyon dolarlık yatların dünya ve Türkiye tanıtımlarına ev sahipliği yapan fuarda; teknoloji, tasarım ve konforu bir arada sunan 300’ün üzerinde süper yat, mega yat, katamaran ve yelkenlinin yanı sıra amatör denizciler için daha az bütçeyle sahip olunabilecek tekneler de sergilendi. Amatör balıkçılık malzemeleri, deniz tekstil ürünleri, dalgıç malzemeleri, şişme bot, jet ski gibi denizcilik sektörüne ait tüm aksesuar ve ekipmanların da yer aldığı fuar, CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık ve Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) iş birliğinde 85 bin metrekarelik alanda organize edildi.Fuar, Bakan Arslan’ın Katılımıyla Açıldı

Eylül 2016’da Ataköy Mega Yat Marina’da gerçekleştirilen CNR Avrasya Boat Show denizdeki buluşmasının ardından, 10 Şubat Cuma günü yapılan VIP açılışında; medya mensupları, iş ve sanat dünyasından özel konuklarını CNR EXPO Yeşilköy’de ağırladı. Fuarın VIP açılışı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.
Açılışta konuşan Bakan Ahmet Arslan, denizcilik sektörüne gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse Başbakanlık düzeyinde olağanüstü ilgi olduğunu, sektörün gelişmesi için tüm taleplerinin kabul edildiğini söyledi.
Arslan, denizciliğin gelişmesi için bakanlık olarak dün ellerinden geleni yaptıklarını, bugün yapmaya devam ettiklerini ve gelecekte de yapacaklarını ifade ederek, “Dünya ticaretinden pay almanın denizcilikten geçtiğini biliyoruz. 14 yıldan beri hükümetimiz bu konuda ciddi adımlar attı; devletin, hükümetin imkanlarını ciddi anlamda seferber etti” diye konuştu.
Bakan Arslan, ülkenin karasularında veya marinalarında Türk sahipli olup yabancı bayrakla dolaşan binlerce tekne olduğunu belirterek, bu teknelerin farklı nedenlerle Türk bayrağı yerine yabancı bayrak çektiğini, bunun önüne geçmek ve bu teknelerin Türk bayrağı çekmesini sağlamak için yasal ve vergisel düzenlemeler yaptıklarını anlattı.
Bu düzenlemelere örnek veren Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yat, kotra ve teknelerde Bakanlar Kurulu, yetkisini sonuna kadar kullanarak KDV oranını yüzde 1’e indirdi, ÖTV’yi ise sıfırladı. Böylece, 6 bine yakın teknenin hepsinin Türk bayrağına geçmesi mümkün. Geçmişte özellikle belirli bir süre için öngörülen geçiş, vergi harçlarla ilgili düzenlemelerin yapılmaması ve sürenin kısa tutulması nedeniyle istenilen sonucu vermedi. Bu düzenlemeyle 6 bine yakın teknenin hepsinin Türk bayrağına geçmesini bekliyoruz. Şimdi ÖTV’nin kaldırılmasının yanı sıra ilave muafiyetlerin getirilmesiyle bu arkadaşların elindeki mazeretlerini aldık.”
Türk bayrağına geçmeyen tekneler için kısıtlayıcı düzenlemeler yapacaklarını belirten Arslan, “Belirli bir süre Türkiye’de kalabilmelerinin yanı sıra Türk bayrağına geçen ve Türk kara sularını kullananlarla aralarında fark olacak ki teşvik olsun. Teşvik getirdiğimiz için geçmeyenlere zorluk getireceğiz. Bunun bilinmesinde fayda var. Sektör buna göre hareket etsin. Bu kadar destek alan sektör bizi mahcup etmesin” diye konuştu.
Bakan Arslan açıklamasının ardından, Trio Deniz Araçları tarafından fuara getirilen Hanse 588 modelli gemiye, uygulama sonrası ilk Türk bayrağını çekerek, gemilerin Türk bayrağına geçiş uygulamasını başlatmış oldu.

ÖTV’siz Yatlar Fuara İlgiyi Artırdı
Vergi teşvikleri, düşük peşinat ve 60 aya varan vadeli satışlar CNR Avrasya Boat Show’a olan ilgiyi artırdı. Geçtiğimiz yıl 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuarı, bu yıl 3 bin 539’u yabancı olmak üzere 63 bin 507 kişi ziyaret etti.

Türk bayrağına geçiş konusunda özellikle kadınlardan destek bekleniyor
CNR Avrasya Boat Show kapsamında yapılan seminerlerde, sektörde yapılan düzenlemeler sonrasında kafa karışıklığına neden olan tüm konular masaya yatırıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli ve sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen seminerde Türk sahipli teknelerin Türk bayrağına geçmesi ile ilgili tüm detaylar konuşuldu. Sektörü hareketlendirmek için yapılan düzenlemelerin CNR Avrasya Boat Show’a denk geldiğini belirten Cemalettin Şevli, “Fuarda, sektöre yaptığımız düzenlemeleri anlatma fırsatı bulduk. Biz üzerimize düşeni yaptık. Buyurun siz de üzerinize düşeni yapın. Bir an önce Türk bayrağına geçin. Türk bayrağına geçme konusunda özellikle ülkemizin kaderini belirleyen kadınlardan destek bekliyoruz” dedi.

Fuarın En Büyüğü: Princess 82
İngiliz tersane Princess Yachts’ın Flybridge serisinin en gözde yatlarından olan Princess 82, 25.5 metrelik uzunluğuyla CNR Avrasya Boat Show’un en büyük teknesi olarak öne çıktı. 
CNR Avrasya Boat Show’un En Büyük Yerlisi: 78 Flybridge Evolution
Orijinal konseptin çarpıcı ve füturistik çizgilerle birleştiği 78 Flybridge Evolution, mevcut Flybridge motor yatları arasında taze bir estetik yarattı. 78 Fly Evolution; sekiz misafir, üç mürettebat konaklama kapasitesine sahip. CNR Avrasya Boat Show’un en büyük yerli yapım teknesi olarak öne çıkan tekne, 23,98 metre uzunluğa, 5,78 metre genişliğe, 36 bin 700 kilogram ağırlığa sahip.

Yiğit Akü, Marin Jel Aküleri Sektöre Tanıttı
Yiğit Akü, CNR Avrasya Boat Show fuarına katılarak, Marin Aküler’de yüksek çevrim ömrüne sahip Marin Jel Aküleri sektörle buluşturdu.
Yiğit Akü, marin, gemi, yat, tekne ve deniz araçları için özel geliştirdiği Marin Aküler ve Marin Jel Aküleri ile nitelikli ve fonksiyonel çözümleri tüketicilerine sunuyor. 
Marin Aküler’de üstün çözümler sunan Yiğit Akü; denizde kullanıcılarını yarı yolda bırakmayacak, maksimum korozyon direnci,  yüksek çevrim ömrü, düşük iç dirence sahip glass mat seperatörleri, vibrasyona karşı güçlendirilmiş tasarımı ile fark yaratacak. Yiğit Akü aynı zamanda;  ağır hizmet koşullarına uygun güçlü plakaları ve iç tasarım mükemmelliği sayesinde deniz araçlarında maksimum düzeyde performans sağlıyor. 

Yeniden Yapılanan Suzuki, Denizde Hedefini Büyütüyor
2016 yılında Doğan Holding çatısı altına girmesinin ardından Türkiye’deki faaliyetlerine hız veren Suzuki Marin, CNR Avrasya Boat Show’da tüm Avrupa’da Suzuki Distribütörlerince satışa sunulan ve Suzuki için özel olarak dizayn edilip üretilen Suzumar isimli botlarını da ilk kez Türkiye’deki tekne ve deniz tutkunlarının beğenisine sundu.
Ürettiği deniz motorlarıyla teknelere hayat veren Suzuki’nin üretim yaptığı her alanda olduğu gibi deniz motorları konusunda da sahip olduğu üstün teknoloji ve inovatif özelliklerle segmentinde fark yarattığını söyleyen Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan “Otomotiv ve motosiklet sektörlerinin yanı sıra dıştan takma deniz motoru sektörünün de öncü markalarından biri olan Suzuki, Türkiye’de hak ettiği noktaya ulaşmak için yeni bir sürecin içinden geçiyor. Doğan Holding çatısı altında Türkiye’de Suzuki Marin olarak daha hızlı ve daha kolay yedek parça temini ile müşterilerine benzersiz bir satış sonrası deneyimi yaşatmayı hedefleyen Suzuki Marin bir önceki yıla kıyasla yüzde 22 oranında bir büyüme ile başarıyla kapattığı 2016 yılından sonra 2017 yılında da aynı başarıyı sürdürmeyi planlıyor” diye konuştu.

MAN’dan Yakıt Kriterlerinde Devrim Yaratan Motor Teknolojisi: MAN D 2676 LE 421
250 yılı aşkın köklü geçmişi ile dünyanın mühendislik ve üretim devi MAN, ileri teknolojisi ile karada olduğu gibi denizlerde de fark yaratıyor. MAN’ın birçok alanda fark yaratan yeni nesil D 2676 LE 421 (520 hp-1800 rpm) ağır hizmet motorunun Türkiye tanıtımı 11. Uluslararası Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı – CNR Avrasya Boat Show 2017’de gerçekleştirildi.
MAN motorlarının kompakt yapı, mükemmel dizayn gibi geleneksel özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu ileri teknoloji ve üstün performans nitelikleri ile segmentinde çıtayı en yükseğe taşıyan D 2862 LE 433, 1.900 beygirlik ve ilk defa Türkiye’de tanıtımı yapılan D 2676 LE 421; 520 beygirlik ağır hizmet motoru; gücü, dizaynı ve yakıt kriterleriyle de beklentilerin üzerine çıkıyor.
Tüm MAN motorlarında olduğu gibi “geniş aralıkta sabit tork” özelliğine de sahip olan yeni D 2676 LE 421; 382 kW gücünde 1.200 ile 1.800 devir aralığında 2.275 Nm sabit tork değeri sağlıyor. Düşük devirlerde yüksek tork değerine ulaşan yeni D 2676 LE 421, güçlü ivmelenmesi ile yüksek hızlara çok daha kısa sürelerde ulaşılabilmesine de olanak sağlıyor.

Anadolu Motor Güçlü Markası Honda Marine ile Fuardaydı
Anadolu Motor, üstün teknolojisi, güvenilir ve yüksek performansıyla kullanıcılarının gözdesi olan Honda Marine dıştan takma deniz motorlarını CNR Avrasya Boat Show Fuarı’nda deniz tutkunlarıyla buluşturdu.
Fuar hakkında bir değerlendirme yapan Anadolu Motor Genel Müdürü Serkan Eriş, “Boat Show dünya çapındaki büyük ve ünlü markaların katılımları ile çok önemsediğimiz bir etkinlik. Bayilerimiz ve müşterilerimizle bir araya gelme fırsatı sağlaması sebebiyle bizim için ayrı bir öneme sahip. Bu yıl daha önceki senelerde olduğu gibi inovasyon gücüyle denizcilikte çok büyük fark yaratan Honda Marine ürünlerimizle fuara katıldık. Çok verimli geçen fuar sayesinde serinin yeni satışa çıkan ürünlerini tanıtma fırsatı bulduk“ dedi.
Fuarda Honda Marine’in 2,3 hp ile 250 hp arası zengin motor seçeneklerinin yanı sıra serinin yeni satışa çıkan Honda BF4-5-6 beygir gücündeki motorlarını ilk defa sergilediklerini belirten Serkan Eriş; “Yeni modellerimiz BF4-5-6 Honda’nın taşınabilir motor konseptindeki tartışmasız üstünlüğünü kanıtlar nitelikte. Hafifliği, kolay çalıştırma ve taşınabilme özelliği, daha büyük yakıt deposu, düşük yakıt tüketimi, şarj özelliğinin olması, sessiz, titreşimsiz ve sınıfındaki en uzun süreli çalışma performansıyla özellikle ailelere yönelik şişme botlar ve küçük tekneler için ideal kullanım sunuyor” dedi.

Denizde Lüksün Yeni Adı: Zar 85
Çarkçı Denizcilik, İtalyan markası Zar Formenti’nin en lüks botu olan 85 Sport Luxury modelini Avrasya Boat Show 2017’de Türk deniz severlerle buluşturdu.
Zar 85 SL’in tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek kapasitede üretildiğinin altını çizen Çarkçı Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Furkan Çarkçı; “Kamaralı botlar özellikle Avrupa’da son yıllarda çok tercih ediliyor. Gerek tender olarak kullanımda gerekse Zar Formenti ürünleri hafif olması, kolay bakım özellikleri ve tercihe göre ek özelliklerle donatılabilmesi sayesinde son yıllarda daha çok öne çıkmaya başladı. Biz de bu ihtiyaçları gözeterek ZAR botları ile hizmet veriyoruz. Fuar kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiğimiz ZAR 85 SL’in en büyük özelliği yüksek hız kalitesinin sportif konsepte kusursuz bir şekilde uyum sağlayacak şekilde adapte edilen bir model olması. Yüksek performansı, fütüristik ve gözalıcı bir güverte tasarımıyla birleştirilen bot, tarzını yansıtmak isteyenler için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor” dedi.

 


İlginizi çekebilir...

Sirena Marine Japan International Boat Show'a Katılıyor

Türkiye'nin önde gelen gruplarında biri olan Kıraça Holding'in çatısı altında faaliyet gösteren Sirena Marine; Türkiye'nin ilk seri yat ür...
6 Mart 2019 Çarşamba / 15:02

CNR ve Tuzla Boat Show'da Setur Marinaları'na Deniz Tutkunlarından Büyük İlgi

Türkiye'de marina işletmeciliği sektörünün lideri Setur Marinaları, fuarlara özel avantajlarıyla CNR ve Tuzla Boat Show'da ziyaretçileriyle bu...
5 Mart 2019 Salı / 17:50

GEMİSEM, Rhino 3D ile Gemi ve Yat Tasarımı Eğitimi Düzenliyor

NURBS tabanlı, 3 boyutlu modelleme programı olan, son yıllarda gemi inşaatı ve denizcilik sektörünün tüm alanlarında en çok kullanılan programlardan b...
4 Mart 2019 Pazartesi / 16:19

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.