E-DERGİ
Boat Builder Türkiye 65.Sayı

 


E-Dergi Oku 

METXY
MARİNSU İZOLASYON
ETAP MARINE

Motorbotların Direncini Tahmin Etmede Kullanılan Yöntemler

9 Mart 2017 Perşembe / 17:39 | MAKALE

Prof. Dr. Abdi Kükner / İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
M. Alp Kadıoğlu / İTÜ Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği

Bu çalışmada motorbotların tarihi gelişimine değinilerek motorbotlar için günümüzde kullanılan direnç tahmin yöntemleri kısaca açıklanmıştır. Savitsky, Radojcic, Blount - Fox,   Lahtiharju ve Wyman yöntemleri ele alınıp incelenmiş ve bu yöntemlerden bazıları örnek bir kayıcı tekneye uygulanıp direnç tahminleri yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada, kayıcı teknelerin ön tasarımında gerekli olan güç değerlerinin belirlenmesi konusunda, hangi yöntemin, hangi aralıklarda daha tutarlı çalıştığının bulunması amaçlanmıştır.

1. GİRİŞ

Motorbotların gelişim sürecini incelemek için bir asır öncesine bakmamız yeterli olacaktır. Yüz yirmi beş yıl önce, Friedrich Lürssen tarafından tasarlanan ve üretilen tekne, dünyanın ilk motorbotu olarak kabul edilmektedir. Bu motorbot 6 m boya sahip olmakla beraber Gottlieb Daimler tarafından üretilmiş motoru, 0,462 litre silindir hacminde olup 60 kg ağırlığında ve 700 rpm’de 1.5 HP güç üretmekteydi. [1]
Motorbotları tanımlayacak olursak: içten yanmalı veya elektrik motoru ile donatılmış nispeten küçük deniz aracıdır diyebiliriz. [2] Motorbotlar genel olarak boylarına göre sınıflandırılırlar. Bunun sebebi, benzer boydaki teknelerin benzer iç mekâna ve özelliklere sahip olmasıdır. Gövde yapılarının getirdiği kısıtlamalar nedeniyle boya göre kullanılabilir iç mekân oranı sabit sayılabilir.  Sürat tekneleri ve yatların geneli, benzer bir tasarım anlayışı çerçevesinde tasarlanmaktadır.
Motorbotlar: gezinti, balıkçılık,  yüzme, derin dalış ve su kayağı gibi spor keyfi, römorkör, kıyı emniyeti ve yarışlar gibi birçok amaç için kullanılır. Çoğu motorbot altı kişi veya daha az yolcu taşıyacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Motorbotlar temel olarak dıştan takmalı veya teknenin iç kısmına yerleştirilmiş şekilde ayrılırlar. Genellikle 15 m üzeri tekneler, iç kısmına yerleştirilmiş motora sahiptirler ve motoryat olarak da adlandırılırlar.
Diğer taraftan, motorbotlar gövde tiplerine göre deplasman, yarı kayıcı ve kayıcı tip olmak üzere sınıflandırılmaktadır.

Makalenin devamı için tıklayınız...