E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Denizcilik Sektörü METS'te Buluştu

Denizcilik Sektörü METS'te Buluştu

24 Şubat 2017 Cuma / 18:44 | HABERLER
59. Sayı (Kasım-Aralık 2016)

Dünyanın en büyük marin fuarı METS, 15-17 Kasım 2016 tarihleri arasında Hollanda'nın Amsterdam kentinde gerçekleştirildi. 50 ülkeden bin 471 katılımcıya ev sahipliği yapan METS, dünyanın 110 ülkesinden yaklaşık 24 bin ziyaretçiyi ağırladı. 26 Türk firması da fuarda yerini alarak ürün ve hizmetlerini sergiledi...
Dünyanın en büyük marin fuarı METS, 15-17 Kasım 2016 tarihleri arasında Hollanda'nın Amsterdam kentinde gerçekleştirildi. 50 ülkeden bin 471 katılımcıya ev sahipliği yapan METS, dünyanın 110 ülkesinden yaklaşık 24 bin ziyaretçiyi ağırladı. 26 Türk firması da fuarda yerini alarak ürün ve hizmetlerini sergiledi...

Hollanda’nın Amsterdam kentinde düzenlenen dünyanın en büyük marin fuarı METS, 15-17 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla bir kez daha rekor kıran fuar, toplam bin 471 firmaya ev sahipliği yaptı. 23 bin 702 kişi tarafından ziyaret edilen fuar, Türkiye’den de 26 katılımcı firmayı ziyaretçileriyle buluşturdu. Mets 2016, “Süperyat”, “Marin Sürdürülebilirliği”, “Yat Tasarımı ve İnşaası” ve “Marina” sektörlerine yönelik konferanslarıyla da profesyonellerin ilgisini çekti.
Bu yıl bir online iş platforunu da hayata geçiren fuar, katılımcı firmaların ve sektör profesyonellerinin yıl boyu birbiriyle iletişim kurabilmesini sağlayacak.

Boat Builder Awards 2016’nın Kazananları Açıklandı
METS ve IBI Dergisi işbirliği ile organize edilen Boat Builder Awards 2016’nın kazananları da METS kapsamında açıklandı. Raymarine’in ana sponsorluğunda düzenlenen ödül töreni, 16 Kasım Çarşamba akşamı Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi’nde gerçekleştirildi.
Boat Builder Awards 2016’da “Perakende Pazarlama” ödülünü SLX Serisi spor botlarının lansmanıyla Sea Ray kazanırken, bu kategoride mansiyon ödülü Quicksilver firmasına verildi.
“Uluslararası Distribütör / Bayi Geliştirme” ödülünü Axopar firması kazanırken, mansiyon ödülü, Galeon firmasına verildi.
“Üretici Firma & Ekipman Çözümü” ödülü Azimut Benetti ve Rolls Royce işbirliğine verilirken, bu kategoride mansiyon ödülü, Lewmar, NV Equipment ve Beneteau firmalarına verildi.
İtalyan tekne üreticisi Ferretti Yachts, Ferretti 850’deki dalgıç garajı ile “Yenilikçi On Board Tasarım Çözümü”nde ödüle layık görülürken, Amerikalı Mastercraft ve Malibu Boats firmaları mansiyon ödülüne değer görüldü.
“Üretim Süreci İnovasyonu ödülü”, sanal prototipleme yazılımıyla Vripack’e gitti.  Bu yıl ilk kez verilen “Çevreci Girişim” ödülünün sahibi ise doğal gaz yakıt seçeneklerinin geliştirilmesi ile ABD’li Blue Gas Marine oldu.
Boat Builder Awards 2016’nın en prestijli ödülü olan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne ise Sunseeker International’ın kurucusu Robert Braithwaite layık görüldü.

DAME Ödülleri Sahiplerini Buldu

METS 2016 kapsamında gerçekleştirilen DAME ödüllerinin kazananları da fuarda gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı. 26. DAME Tasarım Ödülü’ne 26 ülkeden 117 ürün katıldı. 7 farklı kategoride yenilikçi ürünlere verilen ödüllerin yanı sıra bir de büyük ödülün verildiği törende büyük ödülü kazanan firma Torqeedo GmbH oldu. Firmanın büyük ödülü kazanan Crude FP serisi elektrikli yelkenli serileri, aynı zamanda “Makine, Tahrik, Mekanik ve Elektrik Sistemleri ve Bağlantı Parçaları” kategorisinde de birinci oldu.
DAME ödüllerinde, “Marin Elektroniği ve Marin Yazılımları” kategorisinin kazananı Airmar Technology firmasının DX900 + MultiLog ürünü olurken “İç Ekipmanlar, Materyaller ve Kabin İçi Elektrikli Teçhizatlar” kategorisinin kazananı ise B.C.M Illuminazione srl firmasının JOLLY ROGER ürünü oldu.
TruDesign firmasının cilt montajı kurulum araçları “Marina ekipmanları, Tersane ve Tekne Yapımı Malzemeleri” kategorisinde; Harken Vinç’in performans optimizasyonlu dişli takımları “Güverte Ekipmanı, Yelken ve Arma” kategorisinde; Zhik Pty Ltd. firmasının AVLARE ürünü “Giysi ve Mürettebat Aksesuarları” kategorisinde; Securitag SAS’ın deniz etiketleri de “Cankurtaran ve Güvenlik ekipmanları” kategorisinde ödüle layık görüldü.
METS- Marine Equiment Trade Show, önümüzdeki yıl yine Amsterdam RAI Convention Centre’da, 16-16 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türk Katılımcılardan Yorumlar…


Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 24 bin ziyaretçiyi ağırlayan METS Fuarı’na 50 ülkeden bin 471 firma katıldı. Türkiye’den ise 26 firma METS’te yerini alarak ürün ve hizmetlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Fuarla ilgili görüş ve yorumlarını aldığımız Türk katılımcıların büyük çoğunluğu fuardan memnun kaldıklarını belirttiler…

Admiral Denizcilik
Haydar Yılmaz:

Admiral Denizcilik olarak, Amsterdam’da düzenlenen ve dünyanın en prestijli ve kapsamlı deniz ekipmanları fuarı olan METS’e,  2004 yılından bu yana her sene katılıyoruz. METS’in en önemli özelliklerinden biri, katılımcıların yanı sıra ziyaretçilerin de neredeyse tamamının profesyonellerden oluşması. Bunun dışında kalan kesimse kendi teknesini yaptıran deniz meraklıları. Dolayısıyla METS’e gelen kitle konuya hakim ve fuarı ciddi olarak gezip değerlendiren bir kitle. Bu sebeple de bu fuara gösterilen özen ve verilen önem, standart fuarlardan daha farklı.
METS kapsamında her sene DAME Tasarım Yarışması düzenlenir ve yeni tasarımları, inovasyonu olan firmalar bu yarışmaya söz konusu ürünleriyle katılır ve yarışırlar. Konularında son derece uzman jürilerden oluşan bir komite aşamalı bir şekilde bu yarışmanın kazananlarını seçer. Bu uzun ve çok titizlikle yürütülen bir prosedürdür ve hatta bazı kategorilerde hiç ödül verilmediği zamanlar bile olmuştur; çünkü jüri ödüle layık bir tasarım görememiştir. DAME Tasarım Yarışması, deniz ekipmanları konusunda dünyanın en itibarlı tasarım yarışmasıdır. Biz de Admiral Denizcilik olarak üç kere DAME Tasarım Yarışmasına katıldık. Easypower isimli, güverte vinçleri üstüne takılarak, çevirme kolaylığı sağlayan patentli  ürünümüz, 2008’de  finale kaldı. Race&Reef adlı yarış tipi patentli yelken sarma sistemimizle 2009 yılında finale kaldık ve özel mansiyon ödülüne  layık görüldük. 2010 yılında da Rollmaster adlı patentli redüksiyonlu sarma sistemimizle yüzlerce ürün arasından finale kalma hakkı kazandık. Ödüle layık görülen bu ürünlerimiz, hem firmamız, hem de diğer Türk katılımcı arkadaşlarımız için de birer gurur kaynağı oldu.
Admiral Denizcilik olarak kendi üretimimiz olan yelken sarma sistemleri, güverte vinçleri, makaralar, ray ve arabalar gibi güverte ekipmanlarımızla METS fuarına katıldık. Hemen hemen her sene yeni bir ürün geliştirmeye çalışan bir firmayız. Bu sene ise alanımızı biraz daha genişleterek, kendi tasarımımız olan ve dünyanın en gelişmiş fonksiyonlu yelken eğitimi simülatörü olan patentli ürünümüz USAIL’i de METS’te sergileme şansı bulduk. Hem USAIL’e hem de diğer ürünlerimize gösterilen ilgiden memnunuz. Geçtiğimiz senelerde METS’teki hareketliliğin dünyadaki ekonomik duruma göre dalgalanma gösterebildiğini gördük. METS 2016 çok yoğun ve verimli geçen bir fuar oldu.  Var olan distribütörlerimizle olan ilişkilerimizi güçlendirip, yeni pazarlar ve yeni distribütör adayları tanıdık. Bu seneki METS sonrası geri dönüşler şu ana kadar çok olumlu gitti. Umarız hem firmamız hem de diğer katılımcı arkadaşlarımız için de hayırlı kazançlara vesile olur.

Altınboğa Makine
Mehmet Demirağ:

17-19 Kasım tarihleri arasında RAI Amsterdam Kongre Merkezi’nde düzenlenen METS Fuarı uluslararası bir etkinlikti. 200’den fazla marina profesyoneli ile teması “değişen dünyadaki marinaların geleceği” olan bu önemli fuarda bulunmak bizim için bir ayrıcalıktı. Uzun dönemli müşteri ilişkilerinin ve hatta ortaklıkların kurulması ve sektörle ilgili en son gelişmelerin ve potansiyel rakiplerin takip edilebilmesi açısından fırsat niteliği taşıyordu. Ürünlerimiz, tasarımlarının sadeliği, kalitesi ve fiyatlarının uygunluğu ile fuarda ilgi odağı oldu. Fuar sonrasında da ürünlerimizle ilgili geri dönüşlere ve sorulara yoğunluk nedeniyle yanıt vermekte zorlanıyoruz. METS gibi dünyanın dört bir yanından profesyonellerin ziyaret ettiği bir fuarda yerimizi aldık; çünkü amacımız kaliteli ve güvenceyi uzaklara da taşımak.

Bilgin Denizcilik
Mehmet Hakan Ağdemir:

Bilgin Denizcilik firması bu yıl, 14. kez METS Fuarı’na katıldı. Bu yıl, marka bilinirliliğimizi artırmak için hem Türkiye Pavyonu’nda hem de Süper Yat Pavyonu’nda stant açtık. Daha önce Avrupa’ya sadece baba ve loça satışı yapıyorduk. Bu yıl süper yat pavyonunda, mega yatlar için üretmiş olduğumuz merdivenin tanıtımını yaptık. Ürünümüz ilgi gördü ve Luerssen tersanesi ile baba ve loçaların yanı sıra merdiven için de görüşmelere başladık.
Türk pavyonunda ise yine geleneksel ürünümüz olan yat babasını sergiledik. Ancak fuara getirdiğimiz babanın özelliği, paslanmaz çelikten üretilmiş olan dünyanın en büyük yat babası olmasıydı. Azameti ile göz kamaştıran baba, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Küçük tekne sahipleri bile halat babasının önüne geçerek hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Bu yıl METS fuarında standımızı ziyaret eden müşteri sayısı, önceki yıllara göre daha az oldu. Ancak gelen müşterilerin tamamının ellerinde somut projeler bulunuyordu. Bu durumun en önemli sebeplerinin başında, 2009 ekonomik krizinin ardından ayakta kalabilen Avrupa tersanelerinin hızla doluyor olması yer alıyor.
Önceki senelerde tersane personelleri, sektörel gelişmeleri takip etmek için fuar alanını ziyaret ediyorlardı. Stantları uzun uzun gezebiliyorlardı. Ancak bu yıl, iş yoğunluklarından dolayı, sadece satın alma yapacakları ürünlerin stantlarını gezdiler. Fuarın tamamı için fazla vakit ayıramadılar.

Data Hidrolik
Cem Hüroğlu:

METS Fuarı’nda bu sene, 10. holdeki Süperyat Pavilyonu’nda yer aldık. Standımızda elektronik kontrollü dümen sistemi, DZC 5000 AISI 316L zincir ırgatı ile DZS 22-26 AISI 316L zincir kompresörü ürünlerimizi sergiledik. Fuar geçmiş yıllara göre biraz daha hareketliydi ve bulunduğumuz hol itibarıyla megayat üreticileri ağırlıklı bir ziyaretçi kitlemiz vardı. Ziyaretçilerimiz ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerindeki megayat imalatçılarıydı. Son senelerde yat inşasında bir yavaşlama olsa da bu seneki fuar beklentimizin üzerinde geçtiğinden bizi ümitlendirdi. Sonuç olarak yeni müşterilerle tanışma ve mevcut müşterilerimizi görmek açısından bizim için önemli bir fuardı. Zaten bu nedenle 2001 yılından bu yana sürekli olarak katılıyoruz.

Depar Deri
Kemal Bodur:

Depar Deri olarak METS Fuarı’na ilk defa katıldık. Tamamen marin sektörüne yönelik iki ürünümüzle fuarda yerimizi aldık. İlk defa katılmamıza rağmen firmamıza ilgi yeteri kadar vardı. Fuarın oturmuş bir ziyaretçi yapısı var, belli başlı firmaları her sene geziyorlar. Fuarın en iyi tarafı, sadece iş yapmak isteyenlerin ziyaret ettiği bir fuar olması; sadece gezmek amacıyla kimse gelmiyor. Bu da iş yapma potansiyelini arttırıyor. Önümüzdeki sene daha güzel bir yerde yine katılmayı düşünüyoruz. Bunun için de şimdiden çalışmalara başladık.

Dim-Ka Halat
Asım Kaplan:

Firmamız, METS Fuarı’nda ilk kez katıldı. METS’e gelen ziyaretçi profili, hem satıcı hem de toptancı firmaların yetkilileri. Standımıza gelen ziyaretçilerin görüşleri gayet olumluydu. Portföyümüze, çeşitli ülkelerden yeni müşteriler kattık. Yeni ürünümüz olan “Polisteel Halat” oldukça rağbet gördü. Fuarın firmamıza kazanç sağladığını ve saylayacağını gördük. İlerleyen yıllarda da bu fuara katılarak yerimizi sağlamlaştırmak istiyoruz.

Dökar Yat
Bora Döker:

Dökar olarak METS’e 3. kez katıldık. Hem biz hem de müşterilerimiz açısından çok yararlı ve efektif bir 3 gün oldu. Türkiye’de 1983 yılında ilk alüminyum yelken direklerini imal eden firmamız, bu tecrübeleriyle 2006 yılında yenilendi ve faaliyetlerine devam ediyor. METS, tüm dünya marin sektörünü içinde barındırdığından, hem çalışmakta olduğumuz mevcut firmalarla hem de yeni tedarikçi firmalarla görüşmemizi ve daha hızlı çözümler üretmemizi sağlıyor.
Diğer fuarlarda pek alışık olmadığımız şekilde, yenilikçi ürünleri çok kolay takip edebildiğimiz bir fuar. Ödüllü ve ödüle aday ürünlerin yer aldığı pavilyon sayesinde sektördeki yenilikleri gözden kaçırmamış oluyoruz. Böylece, ziyaretçiler gibi biz de ilgimiz dahilinde değerlendirmelerimizi yapıyoruz.
Fuarda, hem mevcut müşterilerimizle devam eden projeleriyle ilgili fikir alışverişinde bulunma; hem de potansiyel yeni müşterilerimizle yüz yüze görüşerek firmamız ve ürünlerimizle ilgili bilgi verme fırsatı bulduk.
METS Fuarı; her sene bizi memnun edecek ilgiyi sağlıyor. Potansiyel müşterilerimizin dışında ürünlerimizle ilgisi olmayan ziyaretçilerin bile dikkatlerini çekmeyi sürdürüyoruz. Bunun asıl nedeni de ürünlerimize katmış olduğumuz sanatımızdır.
Bu seneki odak noktamızı; ürün ağımıza yeni eklediğimiz “manuel içe sarmalı bumba” ürünümüz oluşturdu. Bu bumba ile 55 ft tekneye kadar yelkeni vinç yardımıyla, bumba içine rahatlıkla sarabiliyoruz. Buna ek olarak; bumbanın üst kısmında bulunan çift taraflı kanal vasıtasıyla, yelkeni yıpratan güneş ışınlarından koruyacak kılıfla da manuel olarak üstünü kapatıp açmayı mümkün kılmış oluyoruz.
Fuarda yabancı sularda rekabet eden diğer Türk firmalarının da kaliteleri ve iyi işçilikleriyle ülkemizi temsil etmesi, bizi ayrıca gururlandırdı. Diğer Türk katılımcılarımızla birlikte artık, Türkiye’nin marin sektöründe en üst seviyelere ulaştığını görebiliyoruz.

Güderoğlu Marin
Sait Güderoğlu:

Denizde can güvenliği konseptinde bulunan kişisel yüzdürme donanımları üretimi yapan firmamız Güderoğlu Marin; denizcilik, yat ve ekipmanları konusunda dünyanın en büyük fuarı olan Marine Equipment Trade Show’a bu yıl beşinci kez katıldı.
Daha özce benzer etkinliklere defalarca katılmış olmamız ve METS 2016’ya da beşinci kez katılmış olmamızın verdiği tecrübeyle, firmamız açısından ve ülkemizin uluslararası arenada boy göstermesi açısından fuarın çok başarılı geçtiğini düşünüyoruz.
Fuarda her zaman olduğu gibi can yeleği üretimindeki kalitemizle bir çok ülke temsilcileri ile iletişimde bulunduk. Üretim yelpazemizde bulunan can yelekleri ve ekipmanları ile özellikle dünyada sayılı firmanın üretebildiği şişme can yeleklerinin firma olarak yeni modellediğimiz tasarımların tanıtımını yaptık.
Fuara katılan ülkelerin temsilcileri ile yaptığımız görüşmelerde; ülkemizde 15 Temmuz’da yaşanan talihsiz ve hain kalkışmanın dünya ülkelerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını ve ekonomimizin bu olaydan hiç etkilenmediğine ilişkin izlenimlerin olduğunu memnuniyetle müşahede ettik.
Firmamız METS 2016 Fuarı’nda hem birçok firma ile önceki yıldan devam eden ihracat anlaşmalarını gelecek yıllar için yenilemiş, hem de yeni ihracat anlaşmaları yaparak ihracat müşteri portföyünü artırmıştır.
Başta da belirttiğim gibi METS 2016 fuarı firmamız açısından verimli ve başarılı geçti. Bu başarı aynı zamanda ülkemizin temsili ve ülkemize ekonomik katkı bakımından da önemli. Bu da firmamızı gururlandırıyor.
Firmamız sektöründe dünyada ilk üç firma arasında yer almak vizyonuyla bu yolda üretim kalite ve teknolojisini sürekli yenileyen ve geliştiren inovatif yapısı ile bu tür organizasyonlarda yer almaya devam edecektir.

Marine Dock
Tunç Özer:

22 yıllık deneyimi ve sayısız modüler yüzer platform uygulaması ile PMS Polietilen Mam. San. Tic. A.Ş. Türkiye’de ve dünyadaki marina projelerine cevap verebilmek için Marine Dock yüzer alüminyum sistemini 2010 yılı itibariyle piyasaya sundu.
PMS olarak dünyadaki önemli marina fuarlarından biri olan METS Fuarı’na katılarak, marina sektöründeki bir çok rakibimizin bulunduğu fuarda ziyaretçilerimizi ağırladık.
Profesyonel katılımcıların bir hayli fazla olduğu fuar, firmamız açısından oldukça tatmin ediciydi. Kendi markamız olan Dock Marine ve Marine Dock ürünlerimizi başarıyla sergiledik. Bu ürünlerden “Yüzer Alüminyum Ponton”, “Finger” ve yer sıkıntısının önüne geçen çözümümüz olan “Eco Finger”, özellikle marina yöneticilerinin ve marina tasarımcılarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Fuara götürdüğümüz yeni süperyat profilimizle yapılan yeni pontonlarımız artık 50 metreye kadar süperyatlara rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek konuma geldi.
Fuar geçtiğimiz senelere kıyaslandığında belirli bir düzeye ulaşmıştı. Marina sektörünün bizimle birlikte önde gelen firmalarına ev sahipliği yapan fuara katılım oranı fazlasıyla tatmin ediciydi. PMS Polietilen olarak önümüzdeki sene de fuardaki yerimizde olacağız.

METYX
Bahattin Şendoğan:

Ürün portföyümüzün önemli kullanıcıları olan, hem Türkiye’den katılan hem de yabancı tekne üreticileriyle bir arada bulunmak; sektöre yönelik güncel bilgileri edinmek ve sektörün yöneldiği teknolojik gelişmeleri gözlemlemek amacıyla METS 2016’da yerimizi aldık.
Fuarda; karbon, aramid, cam takviye kumaşlar, core malzeme kitleri (Balsa, PVC, PET vs.) ve kompozit model, kalıp ve prototip üretimlerine yönelik numune ve görsel sunumlarımızla katılımcıları ve misafirlerimizi ağırladık.
Sektörde geçtiğimiz yıldan itibaren edindiğimiz olumlu yöndeki ilerleyişin, bu yıl bir miktar daha artarak devam ettiğini ve edeceğini gözlemledik. Sektöre liderlik yapan firmalarla görüşme imkanı bulduğumuz fuarda, önümüzdeki dönemler açısından büyük projelerde yer almamızı sağlayacak görüşmeler yapma imkanı bulduk. Bu bilgiler ışığında fuarın beklentilerimizi karşıladığını belirtebiliriz.
Sektörün neredeyse durma noktasına gelmesine sebep olan global kriz sonrasında, marin sektöründe kriz sonrası toparlanma süreci oldukça yavaş olarak gerçekleşmişti. Bu yılki fuarda, bu toparlanmanın diğer yıllara oranla önümüzdeki süreçte daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceğine dair izlenimler elde ettik.

Neo Light
Sinem Uzunoğlu:

Neo Light, bir LED aydınlatma markası olarak, iç mekan, dış mekan ve marine aydınlatma sektöründeki faaliyetlerini 2000 yılından beri, City Design Ltd.’in alt markası olarak sürdürüyor. Neo Light, aydınlatma armatürleri tasarım ve üretiminde önemli projelere imza atmış olup, tamamı LED teknolojisi ile üretilen en geniş ürün gruplarından birine sahip. Neo Light olarak METS Fuarı’na son 11 yıldan beri devamlı katılıyoruz. Müşteri kitlemizin kemikleşen bölümünü bu fuar sayesinde oluşturduk. Memnuniyetimiz katılmaya başladığımız ilk yıldan beri sürüyor. Yüksek bir seviyeye ulaştırdığımız tasarım ve üretim kalitemizle, kullandığımız yenilikçi LED teknolojili ürünlerimizi, diğer tekne üreticilerine, tekne sahiplerine ve mimari uygulamalara ulaştırmaya devam edeceğiz.

Neta
Alpagut Serin:

NETA olarak Amsterdam’da gerçekleşen METS - Marine Equipment Trade Show’a bu sene 2. kez katıldık. Geçen seneye göre daha büyük bir standımız oldu, daha fazla ürün sergiledik. Çok başarılı bir fuar oldu. Özellikle “küçük marin anten” ve “portatif anten” gibi yeni ürünlerimize ziyaretçilerin ilgisi büyüktü. 2017’de NETA olarak marin anten sektöründe Türkiye’de gösterdiğimiz başarıyı Avrupa ve ABD’de de sürdürmek istiyoruz.

OMS Marine
Göksel Güner:

OMS Marine International Services olarak METS - Marine Equipment Trade Show 2016’ya global ihracatçısı olduğumuz Coolmar marka tüm HVAC ürünlerimizle katıldık. Ayrıca yeni ürünümüz olan DC Inverter Chiller ünitemizi de bu prestiji yüksek fuarda, imalatçı ve kullanıcıların beğenilerine sunarak, tanıtma fırsatı bulduk.
Dünyadaki başlıca etkinliklerin düzenli katılımcısı olarak, portföyümüzdeki ürünlerimizle ilgili son gelişmeleri sunmak üzere hep birlikte fuar süresince geçen yıl olduğu gibi yine 2. holdeki, Türk pavilyonunda aynı yerimizde müşteri ve ziyaretçilerimizi ağırladık.
Gerek Türkiye’den sürekli çözüm ortaklığı yaptığımız tersane temsilcileri ve bayilerimizle, gerekse 5 kıtadan ziyaretimize gelen mevcut distribütör ve yeni distribütör adayı firmalarla oldukça verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdik.
Böylece dünyanın en büyük deniz ekipmanları fuarında, hem devam eden mevcut projeleri, hem de 2017’te başlayacak projelerin tedarik taleplerini toplayarak, zaman kaybetmeden çözüm önerilerimiz için gerekli çalışmalara başladık.

SM Krom
Habibe Vardar:

SM Krom olarak  Yat ve Gemi sektöründe her türlü paslanmaz, alüminyum, metal ve karbon ekipman üretimini yaklaşık 20 yıldır yapmaktayız. Son yıllarda yurtdışına, özellikle Hollanda’ya ihracat hacmimiz artmış olup, kendi sektörümüzde Avrupa pazarında SM Krom ismi konuşulmaya başlanmıştır. METS Fuarı’nda paslanmaz ürünlerimizden loça, menteşe, baba ve özellikle yeni ürünümüz olan “360 derece döner baba”yı tanıttık. Ayrıca yeni ürünlerimiz olan karbon ekipmanlarımızı da sergiledik.
Fuar organizasyonu genel olarak iyiydi ancak bazı sıkıntılar yaşadık. Stand ile ilgili eksikler veya bireysel isteklerle ilgili tamir işlemleri, eksik giderimi gibi konularda iletişim ve organizasyon eksikliği gözlemledik. İnternet bağlantısında yaşanan sıkıntılar, stand siparişinde belirtilmiş olan malzemelerin eksik bırakılması ve özellikle stand malzemelerinin kalitesinin geçen seneye göre daha düşük olması açıkçası biraz hayal kırıklığı yarattı.
Özellikle bu sene gelen ziyaretçilerin yüzde 40 düşmüş olması, müşteri hedef kitlesine ulaşma amacımızı bertaraf etti. Buna bağlı olarak fuardan kesinlikle memnun kalmadığımızı belirtmek isteriz.

Ultra Marine
Erkutay Yücel:

Fuar ziyaretçi açısından her sene neredeyse aynı geçiyor. Biz bu sene özellikle Avrupa’dan yoğun ilgi gördük. Ancak Amerikalı ziyaretçi sayısında bir azalma olduğunu hissettik.
IBEX’in METS’i satın almış olmasının buna bir etken olabileceğini düşünüyoruz. Biz satış ağımızı her ülkede dilediğimiz gibi kurduğumuz için bu fuarın bizim açımızdan en iyi yanı, dünyadaki bütün distribütörlerimizle aynı anda görüşme şansı vermesi. Diğer taraftan da marka imajımızı desteklemek için bütün rakiplerimizin yer aldığı bu platformda biz de her sene yerimizi alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz.

 


İlginizi çekebilir...

Sirena Marine Japan International Boat Show'a Katılıyor

Türkiye'nin önde gelen gruplarında biri olan Kıraça Holding'in çatısı altında faaliyet gösteren Sirena Marine; Türkiye'nin ilk seri yat ür...
6 Mart 2019 Çarşamba / 15:02

CNR ve Tuzla Boat Show'da Setur Marinaları'na Deniz Tutkunlarından Büyük İlgi

Türkiye'de marina işletmeciliği sektörünün lideri Setur Marinaları, fuarlara özel avantajlarıyla CNR ve Tuzla Boat Show'da ziyaretçileriyle bu...
5 Mart 2019 Salı / 17:50

GEMİSEM, Rhino 3D ile Gemi ve Yat Tasarımı Eğitimi Düzenliyor

NURBS tabanlı, 3 boyutlu modelleme programı olan, son yıllarda gemi inşaatı ve denizcilik sektörünün tüm alanlarında en çok kullanılan programlardan b...
4 Mart 2019 Pazartesi / 16:19

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.