E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MARİNSU İZOLASYON
INTERNATIONAL PAINT
METXY
ETAP MARINE

Giaola-Lu (Bilgin 155)

Giaola-Lu (Bilgin 155)

24 Ağustos 2016 Çarşamba / 17:35 | PROJE
57. Sayı (Temmuz-Ağustos 2016)

BİLGİN 155, test ve survey aşamalarıyla iç düzenlemeleri için demirlendiği West İstanbul Marina'dan 22 Temmuz'da Meksikalı sahibine teslim edildi.
BİLGİN 155, test ve survey aşamalarıyla iç düzenlemeleri için demirlendiği West İstanbul Marina'dan 22 Temmuz'da Meksikalı sahibine teslim edildi.
Bilgin’in titiz beklentilerini karşılamak için son ana kadar tekne üzerinde bizzat çalışan takım tarafından uğurlanan BİLGİN 155, geçtiğimiz günlerde dış çekimlerinin tamamlanması için Türkiye karasularına geri döndü. Tekne maviyle yeşilin buluştuğu Bodrum ve Marmaris koylarında gerçekleştirilen çekimler süresince göz doldurarak tüm ilgiyi üzerine topladı. BİLGİN 155 Eylül sonunda gerçekleştirilecek Monaco Yacht Show’da sergilenmeye hazırlanıyor…

Bilgin Yacht Shipyard’ın deplasman serisinin en son teknesi olan Bilgin155’in genişliği 9.20, su derinliğiyse 2.45 metre. RINA Commercial Class Gibraltar Cross Hull, Mach, Y unrestricted ve LY3 standartlarında tasarlanan ve donatılan teknenin Avrupa, Akdeniz, Atlantik ve Karayiplerde sınırsız dolaşım hakkı bulunuyor. Teknenin çelik gövdesi ve alüminyum üst yapısı da sınıflandırma kurumları ve bayrak devleti kural ve düzenlemelerine uyumlu olarak üretildi.

Bilgin155 konuklarına konfor, stil ve şıklık içinde ağırlama olanakları ve rahatlık sunuyor. 46.80 metre uzunluğundaki teknenin 4 misafir kabini, her birinde buhar banyosu bulunan 2 ana kabini (1 master-owner cabin+1 VIP cabin), kaptan kabini ve 4 mürettebat kabini bulunuyor. Teknenin sağladıkları bununla da bitmiyor. Teknede iki salon, ferah bir güneşlenme alanı, beach club ve hem botların depolandığı hem de yaşam alanı olarak tasarlanan bir garaj  bulunuyor. Ayrıca teknede botun suya indirilebildiği bir kabuk kapısı ve beach club’ta bir kriş kapısı bulunuyor. Jakuzi konuklara ekstra bir konfor ve rahatlama alanı sunuyor. Teknede iki tender botu ve iki jet-ski yer alıyor.  Bilgin 155’in en can alıcı özelliklerinden biri ses sistemlerinden iklimlendirme araçlarına, ışıklandırmaya, perdelere, televizyonlara ve kameralara kadar tüm elektronik gereçlerin mobil cihazlara kolaylıkla indirilebilen tek bir uygulama üzerinden kontrol edilebilmesini sağlayan bir sistemle donatılmış olması. Teknenin ses sistemlerindeyse Harman Kardon imzası var.

Üstün performanslı denizcilik deneyimiyle rahatlığı bir arada sunmak üzere tasarlanan teknenin teknik özellikleri kelimenin tam anlamıyla muhteşem. İki adet CAT C32 1450bhp 2300 rpm Marine Diesel Motoruyla donatılan Bilgin155, 16 knot maksimum hıza ulaşabiliyor. Teknenin navigasyon donanımıysa A1+A2+A3 sınırsız navigasyon yönetmelikleriyle tamamiyle uyumlu.

Modern, Net ve Zamansız Tasarım
Sahibi projenin en başından beri teknenin dış hatlarının belirleyici bir balta baş model ekseninde modern, net ve zamansız olmasını istiyordu. H2 Yacht Design ekibinin özverili çalışmasıyla seçkin oranlarla zarif görünüşle hazırlanan tasarım müşteri tarafından onaylandı. Nitekim nihai iş, konsept tasarımının neredeyse birebir aynısı oldu.

Tekne sahibinin tasarım aşamasında önem verdiği diğer bir konuysa dış alanların tekne tam kapasite dolu olduğunda da toplanma, yemek ve partiler için rahat kullanılıyor olmasıydı. Bu da üst güvertenin açık ve kapalı alan ana yemek masanın da yer aldığı yarı açık yarı kapalı bir alan olarak tasarlanmasıyla sonuçlandı. Kıç ana güverte arkadan aydınlatmalı seyyar damarlı akik merdivene uzanan ferah bir toplanma/bar/sinema alanı olarak oldukça etkili bir giriş sağlıyor. Dış alanda beach club su seviyesinde gün boyu dinlenme alanı olarak planlanırken etkileyici güneşlenme güvertesinde büyük bir cam jakuzi, 2 bar alanı, büyük bir yemek masası ve üst teknoloji bir ses sistemi yer alıyor.    

Güverte alanları Tuuci marka portatif şemsiyeler ve özel yapım gölgeliklerle donatılarak tüm alanların tamamen esnek bir şekilde güneş ve gölge alması sağlandı. Teknede gerek özel yapım gerekse Valdenassi, Minotti, Dedon, Manutti, Summit Furniture ve Paola Lenti gibi markalardan oldukça çeşitli dış alan mobilyası kullanıldı.   Dümen köşkünün ilerisinde ulaşım kolaylığı sağlayan gömme bir vinçin de olduğu 2 jet-ski ve 2 Castoldi jet botunun muhafaza edildiği bir depo yer alıyor. Teknede ayrıca ikinci bir Castoldi tender jet’in daha saklanabileceği Beach club’ın ilerisine enlemesine pozisyonlanmış bir garaj da bulunuyor. 

Giaola-lu tekne sahibinin tamamen kişiye özel tasarlanmış ilk teknesiydi ve H2’ye rüyalarının yatını geliştirebilmesi için büyük bir özgürlük tanındı. İç tasarımın projenin başından itibaren ‘çağdaş, sıcak ve doğal’ olması istendi.

Ev sıcaklığında fakat modern bir his yaratmak adına bir çok tasarım unsuru İskandinav çizgileri ve seçkin yaşam alanı detaylarından etkilendi. Müşteri sıcaklık hissinin teknenin tamamında devamlı ve sinonim olmasını sağlamak adına kaplama tercihlerinde oldukça dikkatliydi.  

Teknenin iç tasarımında saten ceviz, saten Wenge, mat zeytin ağacı kaplamalarla nubuk, sağrı derisi ve doğal derilerin kombinasyonuna yer verildi. Kumaş ve deriler H2 şartnamesi uyarınca İngiltere’den karşılanırken doğal taşlar Türkiye’den temin edildi. Doğal taşlar arasında siyah mermer, beyaz damarlı akik, krem traverten ve Eromosa yer alıyor.

Teknenin yerleşim planında geniş aile bireylerinin iç ve dış alan kullanımı için 5 alt güverte misafir kabini ve 1 ana kabin bulunuyor. Tekne sahibinin kullanımı için ana güverte salonuyla bağlantılı müşterek yemek servis alanı ve güverte köprüsünde geniş başka bir salon tasarlandı. Tekne sahibi ‘geleneksel’ bir yerleşim planında ısrarcı olmadığı için sonuç da oldukça kullanışlı bir süper yat oldu.   

Teknolojik Donanımıyla Göz Dolduruyor 
Türkiye’de üretilen en modern yatlardan, hatta Türkiye’nin entertainment teknolojisi bakımından en dolu yatı olan  Bilgin155 Giaola-Lu için dünya genelinde imal edilen yeni yatlarda tercih edilen Savant otomasyon sistemleri tercih edildi. Savant, akıllı teknolojisiyle teknedeki tüm ses ve görüntü sistemlerini, aydınlatma sistemlerini ve iklimlendirme sistemlerini, iTunes music server’ını ve media server arşivlerini tek bir Savant uygulamasına entegre ederek kullanım kolaylığı sağlıyor.

Her konuk App Store ya da Android Market’ten kolaylıkla yüklenebilen Savant App’ın kullanıcı dostu arayüzü sayesinde teknede bulunan bütün elektronik cihazları kolaylıkla kontrol edebiliyor. Böylelikle tekne akıllı teknolojik donanımıyla sahibi ve misafirlerine kalite ve konforu bir arada sunabiliyor.

Bu konforu hem tekne sahipleri, hem de konuklar kendi isteklerine göre ayrı ayrı kullanabiliyor. Ayrıca odalardaki perdelerin açılıp kapanmasından motorlu lift ile hareket eden televizyonların kumanda edilebilmesine kadar, teknedeki tüm donanımların kontrolü cep telefonundan yapılabiliyor.

Kullanıcılar oturdukları yerden ayağa kalkmadan bütün odaların aydınlatma durumu, oda sıcaklığı, hangi ses ve görüntü sisteminin açık olduğunu gözlemleyip müdahale edebiliyor. Teknede bulunan tuş takımları da kullanıcının istediği biçimde programlanabiliyor. Böylelikle her odada sayıca çok fazla teknoloji bulunmasına rağmen kumanda kalabalığı olmadan yaşam  kolaylaştırılmış oluyor.

 


İlginizi çekebilir...

Sirena 64

Sirena Marine'in yeni serisi Sirena Yachts'ın ilk modeli olan Sirena 64, yarı deplasman gövdesiyle kayıcı teknelere yakın hız, deplasman tekne...
5 Temmuz 2018 Perşembe / 12:04

Melce 777

Aykut Turan Design tarafından tasarlanan ve üretilen Melce 777, Şubat ayında düzenlenen CNR Avrasya Boat Show'da ilk kez deniz severlerin beğenisi...
5 Temmuz 2018 Perşembe / 11:17

Virtus

50 yıllık geçmişe sahip Türkiye'nin custom motoryat ve yelkenli üreticisi Mengi Yay Yatçılık, 44 metrelik yeni projesi VIRTUS'u CNR Avrasya Bo...
9 Şubat 2018 Cuma / 11:34