E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Güderoğlu Marin Genel Müdürü Sait Güderoğlu: "Can Yeleği Konusunda Standartlara Uyulmalı"

Güderoğlu Marin Genel Müdürü Sait Güderoğlu: "Can Yeleği Konusunda Standartlara Uyulmalı"

23 Haziran 2016 Perşembe | SÖYLEŞİ
56. Sayı (Mayıs-Haziran 2016)

Can yeleği standartlarının 2007 yılında değiştirildiğini hatırlatan Güderoğlu Marin Genel Müdürü Sait Güderoğlu, "Ancak özel sektöre ait gemi ve tekneler halen eski kurallara göre üretilmiş can yeleği ve ekipmanları ile dolu. Söz konusu eski yüzdürme donanımları hem miatlarının dolması bakımından hem de eski kurallara göre üretilmiş olmaları nedeniyle nitelikleri bakımından olası bir vakada kullanıcısını kurtarmıyor. Bu nedenle bunların acilen yeni kurallara göre üretilmiş ürünlerle değiştirilmesi gerekiyor" diyor...
Can yeleği standartlarının 2007 yılında değiştirildiğini hatırlatan Güderoğlu Marin Genel Müdürü Sait Güderoğlu, "Ancak özel sektöre ait gemi ve tekneler halen eski kurallara göre üretilmiş can yeleği ve ekipmanları ile dolu. Söz konusu eski yüzdürme donanımları hem miatlarının dolması bakımından hem de eski kurallara göre üretilmiş olmaları nedeniyle nitelikleri bakımından olası bir vakada kullanıcısını kurtarmıyor. Bu nedenle bunların acilen yeni kurallara göre üretilmiş ürünlerle değiştirilmesi gerekiyor" diyor...

Son dönemde göçmen akınlarının yoğunlaşması ve bu göçün denizi geçme aşamasında gerek Türkiye karasularında gerekse Akdeniz’in farklı yerlerinde yaşanan facialar; can yeleklerinin sınıf ve nitelikleri ile standartlarının sorgulanmasına neden oldu.
Biz de bu sayımızda can yeleklerinin “cankurtaran” olabilmesi için taşıması gereken özellik ve standartları okurlarımıza sunmak üzere, 1998 yılından beri can yeleği üretimi yapan ve üretim prosesini sürekli geliştirerek halen uluslararası standartlarda can yeleği üreten Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üreticilerinden Güderoğlu Marin şirketinin Genel Müdürü Sait Güderoğlu ile can yelekleri üzerine bir söyleşi yaptık…

Boat Builder Türkiye:  Uluslararası standartlarda can yelekleri üreten bir firmanın yöneticisi olarak, bize can yelekleri ve standartları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sait Güderoğlu: Kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından bize bu fırsatı verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Çünkü “doğru olduğu sanılan” çok yanlış var. Standartlar açısından baktığımızda, dünyada 2007 yılına kadar can yeleği ve yüzdürme teçhizatı standardı EN 395’di. 2007 yılına kadar geçerli olan bu standart can yeleği imalatında kullanılan komponentlerin özelliklerine ilişkin detaylara yer vermemekte; sadece can yeleğinin adedi ve tanımsal bilgilerine yer vermekteydi. Bu da can yeleği üretimi yapanlara imalatta kullandıkları malzemeler açısından geniş bir seçenek imkânı tanıyordu. Sonuçta kalitesiz ve daha önemlisi kullanıcısını su yüzünde tutmayan hatta batıran nitelikte can yeleklerinin piyasaya sürülmesine neden olundu. Ancak bu standart 2007 yılında yürürlükten kaldırılarak yerine EN ISO 12402 Kişisel Yüzdürme Donanımları Standartları kabul edildi.
EN ISO 12402 ile birlikte can yeleği ve yüzdürme yardımcılarının imalatında kullanılan bütün ham madde ve bileşenlerine de bir standart getirildi. Yani can yeleği imalatında kullanılan kumaş, kolon, toka, polietilen iç malzeme gibi her bir komponente ayrı standart ve sertifikasyon zorunluluğu getirildi. Ayrıca can yeleklerinin kullanım ve özelliğine göre de her biri için ayrı standartlar getirildi. Örneğin performans seviyesi 100 Newton olan bir can yeleğinin standardı EN ISO 12402-4’tür. Buna benzer şekilde EN ISO 12402’nin sonuna 2,3,4,5,6 gibi rakamların eklenmesi ile özellikleri farklı olan her bir kişisel yüzdürme donanımının ayrı bir standardı ve buna bağlı olarak da ayrı bir sertifikasyonu bulunmaktadır. Bununla birlikte bütün kişisel yüzdürme donanımlarının da CE belgeli olma zorunluluğu yine bu standartla beraber yürürlüğe girmiştir.Boat Builder Türkiye:  Ancak bu yeni standartlar yürürlükte olmasına rağmen, denizlerde facialar yaşanmaya devam ediyor…

Sait Güderoğlu: Evet bu olaylar gerçekten çok üzücü ve uluslararası kamuoyunda dikkat çekiyor. Yeni kuralların varlığı maalesef bu olaylar meydana gelene kadar kullanıcılar tarafından bilinmiyor ve önemsenmiyordu. Daha düne kadar denizcilik sektöründe üretim yapan birçok kuruluş EN ISO 12402 ve CE belgesinden bihaberdi. Bu olaylar sadece dikkatleri çekti ancak mevcut durumda bir değişiklik olmadı. Özel sektöre ait gemi ve tekneler eski kurallara göre üretilmiş can yeleği ve ekipmanları ile dolu. Söz konusu eski yüzdürme donanımları hem miatlarının dolması bakımından hem de eski kurallara göre üretilmiş olmaları nedeniyle nitelikleri bakımından olası bir vakada kullanıcısını kurtarmıyor. Bu nedenle bunların acilen yeni kurallara göre üretilmiş ürünlerle değiştirilmesi gerekiyor.
Bu konuda yapılan denetim ve kontroller artarak devam ediyor. Bunca olaya rağmen hala merdiven altı diye tabir ettiğimiz sahte mallar üretiliyor, piyasaya sürülüyor ve birçok vicdansız “insan hayatını” hiçe sayıyor. Devletimizin ilgili kurumları bu sahtekârlara göz açtırmamak için çok özverili çalışmalar yapıyor. Üretim yapan firmalarla kullanıcıları bilinçlendirmek için uğraş veriyor. Bu konuda da oldukça yol kat edilmiş durumda. Bu durum memnuniyet verici. Artık herkes biliyor ki kurallar uygulanmazsa daha çok üzücü olayla karşılaşırız. Dün mülteci idi, bu gün ticari geminin birinden suya düşen bir işçi veya yolcu gemisindeki herhangi biri ya da yarın iskelede çalışan birisi kurban olabilir. Denizciliğin kıyı veya gemi üzerindeki insanları, uluslararası kurallara uygun kişisel yüzdürme müştemilatı ile donatılmadıkça yüksek risk altında olacaktır.

Boat Builder Türkiye:  Bize biraz da can yeleği çeşitlerinden ve hangi malzemenin nerede kullanıldığından bahseder misiniz?

Sait Güderoğlu: Can yelekleri yapılarına göre Kapok Tipi ve Şişirilebilir Tip olarak ikiye ayrılır. Her iki tipin de kaldırma kuvvetlerine göre 100, 150 ve 275 newton’luk seçenekleri mevcuttur. Bir de, kullanım amaçlarına göre sınıflandırma yapılabilir. Açık denizlere sefer yapan gemiler için; genel olarak 275 newton kaldırma kuvvetli, SOLAS (safety of life at sea) yani dümen işaretli veya EN ISO 12402-2 veya 96/98/EC standardındaki Açık Deniz Tipi can yelekleri; daha çok iç sularda ve kıyıya yakın denizlerde faaliyet gösterenler için kaldırma kuvveti 100 newton EN ISO 12402-4 standardındaki veya 150 newton’luk EN ISO 12402-3 standardındaki segmentleri bulunan Kıyı Tipi can yelekleri; sörf, yelken, jet ski gibi daha çok sportif amaçlı faaliyetlerde kullanılan EN ISO 12402-5 standartlarına sahip 50 newton Yüzdürme Yardımcıları olarak sınıflandırabiliriz.
Bu saydığımız bütün can yeleklerinin ISO standardının yanında CE belgeli olmasının da zorunlu olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca kullanıcıya büyük bir hareket serbestliği ve kullanım kolaylığı sağlaması nedeni ile otomatik veya manuel şişme tip yeleklerin kapok tiplere göre daha kullanışlı olduğunu belirtmekte de yarar var.

Boat Builder Türkiye: Can yeleği alacak kişilere tavsiyeleriniz nedir?

Sait Güderoğlu: Öncelikle kullanacakları yer ve faaliyete uygun tipte can yeleği seçilmelidir. Alınacak can yeleği veya yüzdürme donanımı görsel olarak iyi incelenmeli üzerinde CE işareti, EN ISO 12402 standardının veya SOLAS dümen işaretinin basılı olduğu, ayrıca ürünün kullanımına ilişkin bilgilerin ve LOT numarasının baskılı olduğuna dikkat edilmelidir. Diğer önemli bir husus, Kişisel Yüzdürme Donanımı alan kişiler, aldıkları ürünün faturasını ve CE belgesinin suretini fatura ile birlikte satıcıdan istemelidir. İnsanlar şunu unutmamalı: “Aldıkları ürünü kullanmak zorunda kaldıklarında, yaşam savaşı veriyor olacaklar.”
Bir başka tavsiye de konforla ilgili; kapok tipi yeleklere göre çok daha hafif, çok daha küçük hacimli, kullanıcının üzerinde bulunduğu esnada hareket kabiliyetini kısıtlamayan ve çok daha rahat olmaları nedeni ile otomatik veya manuel şişme tip yelekler tercih edilmelidir.

Boat Builder Türkiye:  Kısaca, Güderoğlu Marin’in faaliyetlerinden de bahsedebilir misiniz?

Sait Güderoğlu: Güderoğlu Marin olarak 1998 yılından beri can yeleği üretimi alanında faaliyet gösteriyoruz. Firmamız geçmişten bugüne kadar üretim prosesini sürekli yenilemiş ve geliştirmiştir. Üretimi daima yasal prosedürlere göre yapmaktayız. Halihazırda can yeleği üretimini yasal mevzuata uygun ve uluslararası sertifikasyon kuruluşlarından kalite onayı ile muayene sertifikası alarak yapan Türkiye’deki tek, dünyadaki sayılı firma arasında yer almaktayız.
Zaman içerisinde firmamız ürettiği kişisel yüzdürme donanımlarını MESİCA ismi ile markalaştırmıştır. Dünyada sayılı firmanın üretimini gerçekleştirdiği şişme tip can yeleklerini 2008 yılından beri ülkemizde üretiyoruz. Uluslararası arenada deniz güvenlik ekipmanları üreticisi olarak yurtdışı fuarlarda ülkemizi temsil ediyoruz ve bundan da gurur duyuyoruz. MESİCA isminin yakın bir gelecekte dünya markası olacağından hiç şüphemiz yok. Bunun için çalışıyoruz ve önümüzdeki süreçte kalitemiz sayesinde MESİCA dünya markası olacaktır.
Firmamızın kişisel yüzdürme donanımları konseptinde oldukça geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Bütün ürünlerimizin uluslararası sertifikasyon kuruluşlarından kalite onayı ile muayene sertifikası ve CE belgesi bulunuyor. Ürettiğimiz ürünlerin doğrudan insan canı ile alakalı olması nedeniyle standart ve kaliteye çok önem veriyoruz. Bu konuda çok ciddi yatırımlar ve inovasyon çalışmaları yapıyoruz.
Dünya pazarında da söz sahibi olmak için çalışmalarımız devam ediyor her geçen yıl ihracat hacmimiz büyüyor. Almanya, İtalya, İspanya ve Dubai gibi ülkelere ihracatımız sürüyor. Avrupa, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ve Asya ülkelerinden çeşitli teklifler almaktayız. Bunları değerlendirerek ihracat hacmimizin daha da büyüyeceğini düşünüyorum.
Son olarak; ülkemizde de uluslararası standartların uygulanmasını, bu konuda gerekli denetim ve kontrollerin yapılarak, uluslararası standartlarda gerekli muayene ve testlerden geçmiş kaliteli, CE belgeli ve sertifikalı malların piyasaya arz edilmesinin sağlanarak haksız rekabet ve kazancın önlenmesini temenni ediyorum.

 


İlginizi çekebilir...

Gürtaş Ürettiği Pervanelere Sıfır Vibrasyon Garantisi Veriyor

Gürtaş Pervane Yönetim Kurulu Başkanı Günay Öztürk, sanayinin farklı dallarında imalat ve ihracat yapmış, patentli ürünleri olan yaratıcı bir sanayici...
21 Şubat 2019 Perşembe

Hakan Elektrik Genel Müdürü Ahmet Zurnacı: 'Kontrol ve Otomasyon Sistemlerinde Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldırdık'

1996 yılından bu yana gemi ve yat inşa sanayiine elektrik, kontrol ve otomasyon sistemleriyle hizmet veren Hakan Elektrik son dönemde Ar-Ge çalışmalar...
20 Kasım 2018 Salı

Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin: "Erin Motor, 10 Senelik Bir Ar-Ge'nin Ürünü"

Özgün tasarımı ve mühendislik gücüyle yüzde yüz yerli bir motor markası olma hedefiyle yola çıkan Erin Motor, aile şirketlerinden gelen bilgi, birikim...
2 Ekim 2018 Salı

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.