E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Bilgin Yachts, En Başarılı İhracatçı Oldu

Bilgin Yachts, En Başarılı İhracatçı Oldu

23 Haziran 2016 Perşembe | YAPIMCI
56. Sayı (Mayıs-Haziran 2016)

Bilgin Yachts Shipyard, İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği "En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni"nde, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği, 2015 yılı ihracat birincisi oldu. Firma ve yaptığı çalışmalarla ilgili sorularımızı yanıtlayan Bilgin Yachts Shipyard CEO'su İsmail Şengün, tersaneciliğin uzun vadeli düşünmeyi gerektirdiğini belirterek, "Kalitenizden ve vadettiklerinizden ödün vermediğiniz sürece ekonomideki geçici dalgalanmalardan çok da etkilenmeden yolunuza devam etmek mümkün olabiliyor" diyor...
Bilgin Yachts Shipyard, İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği "En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni"nde, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği, 2015 yılı ihracat birincisi oldu. Firma ve yaptığı çalışmalarla ilgili sorularımızı yanıtlayan Bilgin Yachts Shipyard CEO'su İsmail Şengün, tersaneciliğin uzun vadeli düşünmeyi gerektirdiğini belirterek, "Kalitenizden ve vadettiklerinizden ödün vermediğiniz sürece ekonomideki geçici dalgalanmalardan çok da etkilenmeden yolunuza devam etmek mümkün olabiliyor" diyor...

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) 2015’in başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. Kendi klasmanında Türkiye’de üretilecek en büyük tekne projesine imza atan Bilgin Yachts Shipyard, geçen yıl teslim ettiği Dusur ve Clarity adlı iki tekneyle Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nin 2015 yılı ihracat birincisi oldu. Bilgin Yachts Shipyard CEO’su İsmail Şengün, ödülü, İİB Koordinatör Başkanı ve Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak’ın elinden aldı.

Ödül Töreni sonrası görüştüğümüz Bilgin Yachts Shipyard CEO’su İsmail Şengün; firma, yaptığı çalışmalar ve yat inşa sektörü ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Bilgin Yachts Shipyard’ın kişiye özel, 40 ila 100 metre arası lüks süper yatlar üreten, butik bir tersane olduğunu belirten Şengün, “Şengün ailesinin tekne yapımcılığında 1900’lerin başına kadar uzanan bir tarihi var. Bugün artık beşinci kuşak tarafından yönetilen Bilgin Yachts donanımlı 300’ü aşkın çalışanıyla, imalatın yüzde 90’ını kendine ait 6 tesiste gerçekleştiriyor. Yönetim merkezi Küçükçekmece’de bulunan Bilgin Yachts operasyonlarını İstanbul çevresindeki 27 bin metrekare alana yayılı 3 tersanede yürütüyor. Küçükçekmece tesisi aynı anda 4 tekne inşa edebildiğimiz 7 bin metrekare bir tersaneden oluşuyor. Ayrıca Yalova’da çelik gövde ve alüminyum superstructure imal ettiğimiz, teknelerin borulama ve elektrik alt yapılarını yaptığımız iki tersanemiz bulunuyor. West İstanbul Marina’yla imzaladığımız anlaşma neticesinde önümüzdeki yıl 10 bin metrekarelik yeni tersanemize taşınacağız” diyor.


Bilgin Yachts Shipyard CEO’su İsmail Şengün

Ayrıca 5 bin metrekarelik son teknoloji bir mobilya fabrikaları bulunduğunu sözlerine ekleyen Şengün, “Bu sayede en yüksek kalitede detaylara sahip, tamamen kişiye özel iç tasarımlar sunabiliyoruz. Diğer yandan, tamamen donanımlı 2 bin 500 metrekare bir alanda oldukça deneyimli 40 kişilik bir kadroyla üretim yapan bir marin paslanmaz ve hidrolik ekipmanları fabrikamız da var. Buradaki usta ekibimizle paslanmaz çelik aksesuarlardan büyük garaj ve beach club kapılarına, hidrolik paslanmaz ekipmanlardan metal aksamlara kadar her türlü üretimi kendi içimizde gerçekleştirebiliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Bilgin Yachts’ın 40-100 metre arası tamamen alüminyum hızlı teknelerle çelik saç ve alüminyum karışımı deplasman tekneler ürettiğini söyleyen Şengün, üretim süreçlerini şu sözlerle anlatıyor: “Müşteri bize geldiğinde, önce teknenin boyu, eni, modeli gibi ana özellikleriyle kim tarafından tasarlanacağı belirleniyor. Tasarım onaylandıktan sonra mühendislik süreci başlıyor. Tank testleri, dinamik testi ve aerodinamik hesaplamaların ardından Yalova tesislerimizde çelik ve alüminyum olarak teknenin ana gövdesinin imalatı başlıyor. Borulama ve elektrikle ilgili alt yapıların bir kısmı da yine burada yapılıyor. Tekne yüzer hale getirildikten sonra, boyadan mobilyasına ve elektriğine, A’dan Z’ye bütün donanımın yapılması için Küçükçekmece’deki tersanemize getiriliyor. En son hareketli mobilyaları konuncaya kadar burada tamamlanan tekne West İstanbul Marina’ya gidiyor. 1 ila 1.5 ay kadar süren klas ve performans testleri ve deneme seyirlerinin yapılmasının ardından müşteriye teslim ediliyor.”2014’te denize indirilen ELADA
Bilgin Yachts Shipyard’ın son dönemde yaptığı ve şu anda yapıı devam eden projeleriyle ilgili de bilgi veren İsmail Şengün, şöyle devam ediyor: “2014’te denize indirdiğimiz ELADA (BILGIN 147), iç ve dış tasarımı merkezi Londra’da bulunan dünyaca ünlü tasarım ofisi H2 tarafından tasarlanan 45 metrelik bir yarı deplasman yat. En önemli özelliği ters bodoslama olarak tanımlanan küt bir başa sahip olması. Bir ana kamara, bir VIP kamarası ve 4 misafir kamarasıyla 12 kişiyi misafir edebilen teknenin 6 adet de mürettebat kamarası bulunuyor. ELADA’yı farklı kılan bir diğer özelliğiyse ön üst güvertede yer alan geniş oturma alanındaki spa havuzu. İkiz CAT C 32 1915 BHP@2300 rpm dizel motorla güçlenen tekne 22 knot hıza ulaşabiliyor. Teknenin RINA Charter klası ve MCA sertifikası bulunuyor.”


Elada (Bilgin 147)

Suudi bir işadamı için yapılan DUSUR
“2015’te teslim ettiğimiz, DUSUR (BILGIN 164), Suudi bir işadamı için tamamen müşterinin istekleriyle tasarlanmış postmodern diyebileceğimiz tarzda 49.90 metre bir tekne. Diğer 50 metre sınıfındaki tekneler 550-600 arası gros tonaj kapasitesine sahipken DUSUR’un kapasitesi 795 gros tonaj. Zaten 12 yatak kapasitesine sahip 5 kamarası bulunan teknenin en önemli özelliği de uzunluğuna göre rekor seviyede iç hacme sahip olması. Bir diğer özelliği de tüm malzemeleri büyük bir özenle kendisi seçen müşterimizin, tasarım aşamasında H2 ile toplantılar devam ederken söylediği gibi sonunda ‘postmodern’ bir tekneye sahip olması. Geçen yıl dünyanın en prestijli fuarlarından Monaco Yacht Show’a katılan DUSUR, MCA sertifikası ve RINA Charter klasıyla uluslararası kalite standartlarına sahip bir tekne.”


Dusur (Bilgin 164)

World Superyacht Awards 2016’da finale kalan Clarity
“Clarity, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında suya indirdiğimiz BILGIN 160 Classic serisinin ikinci teknesi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Florida’da gerçekleştirilen Fort Lauderdale International Boat Show fuarına katılan tekne, fuarın seçkin ziyaretçileri tarafından oldukça beğeni topladı. Klasik tarzdaki bu teknenin tamamıyla tersanemizin kendi mobilya ekibi tarafından üretilen ahşap işçiliği en çok takdir alan özelliklerinden biri oldu. Temmuz ayında sahibinin isteği doğrultusunda iç tasarımında değişikliğe gidilen tekne, sektörün saygın yayını Boat International’ın düzenlediği World Superyacht Awards 2016’da finale kalarak oldukça takdir gördü.”


Clarity

Devam eden projeler

“Dünyaca ünlü tasarım ofisi H2 tarafından tasarlanan 46.8 metre uzunluğundaki Giaola-Lu (BILGIN 155) ise testler ve deneme seyirlerinin ardından bu ayın sonunda Meksikalı sahibine teslim edilecek. Tersane olarak kapasitemiz özel sipariş teknelerden müsaade ettiği sürece hazıra da tekne kuruyoruz. Şu an için hazıra kurduğumuz BILGIN 156 kodlu 47.6 metre iki teknenin de inşası Küçükçekmece tesislerimizde devam ediyor. Dış tasarımı ve gemi mühendisliği Antalya merkezli Unique Yacht Design, iç tasarımı H2 imzalı teknelerin ilkini 2016 sonunda, diğerini 2017 içinde bitirmeyi planlıyoruz.”
“Kontratını geçen yıl imzaladığımız 80.1 metre BILGIN 263 projesi, bize üçüncü teknesini yaptıran Hintli bir iş adamı için yapılıyor. Tasarımı, çizimleri tamamlanan, model ve performans testlerinden başarıyla geçen teknenin kurulumuna başlandı. Unique Yacht Design tarafından tasarlanan proje tamamlandığında kendi klasmanında Türkiye’de üretilen en büyük tekne olacak. Teknenin 2019’da teslim edilmesi planlanıyor. Retro tarzında üretilen 48.70 metre BILGIN 160 Classic serisinin ilk teknesi Timeless ise potansiyel sahibinin istekleri doğrultusunda iç tasarımında yapılacak değişiklik için bekliyor.”


Unique Yacht Design tarafından tasarlanan Bilgin 263, tamamlandığında kendi klasmanında Türkiye’de üretilen en büyük tekne olacak

“Müşterilerimizle iletişimimiz ömür boyu devam ediyor”
“Tersane olarak yıllar içinde gerçekleştirdiğimiz insan gücü, tesis ve donanım yatırımlarıyla büyürken iş yapış şekli olarak butik kaldık. Çünkü standart olmayan, her ayrıntısına kadar müşteri isteğine göre yapılan bir iş yapıyoruz. Müşterilerimizle ilişkimiz sözleşmeden teslime kadar değil. Müşteri deneyimi bizim için tersanemizle iletişime geçtikleri andan itibaren ömür boyu devam eden bir yolculuk. Teslim ettiğimiz tekneler sonbahar ve kış aylarında bakım ve yenileme için bize geliyor. Gerektiğinde malzeme ve yetkin bir ekiple birlikte dünyanın neresinde olura olsun teknenin olduğu bölgeye gidip yerinde tamir hizmeti de veriyoruz.”
“Bilgin Yacht Shipyard olarak satış ve pazarlama faaliyetlerimizi kendi ekiplerimizle İstanbul’daki merkezimizden yürütüyoruz. Ancak gerektiğinde uluslararası broker firmalarıyla da işbirliği yapabiliyoruz. Brokerlarla ‘Free Listing’ şeklinde çalışıyoruz, yani bize herkes müşterisini getirebilir ve ürünümüzü tanıtıp bizle işbirliği yaparak teknemizi satabilir.”
“Sektörün doğası gereği tüm dünyaya tekne yapıyoruz. Ancak en çok varlık gösterdiğimiz ülkeler ABD, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan olarak sıralanabilir.”
 
“DUSUR ve Clarity, ihracat birinciliği getirdi”
“2015’te DUSUR (BILGIN 164) ve Clarity (BILGIN 160 Classic-II) olmak üzere iki tekne teslim ettik. Bu tekneler bize ihracat birinciliği getirdi. DUSUR’la dünyanın en prestijli fuarlarından Monaco Yacht Show’a katıldık. IYC tarafından Fort Lauderdale International Boat Show’da temsil edilen Clarity’nin tamamıyla tersanemizin kendi mobilya ekibi tarafından üretilen ahşap işçiliği en çok takdir alan özelliklerinden biri oldu. Tekne aynı zamanda tasarımıyla World Superyacht Awards 2016’da finale kaldı. Bize üçüncü teknesini yaptıran Hinti müşterimizle Türkiye’nin en büyüğü olacak BILGIN 263’ün sözleşmesini imzaladık. 2016’da Giaola-Lu’yu denize indirdik. Ay sonunda tekneyi uluslararası sulara uğurlamaya hazırlanıyoruz. BILGIN 263’ün inşasına başladık. 21 çelik bloktan 7’sinin yapımı tamamlandı. Yeni projeler için sözleşme aşamasına gelmek üzere olan görüşmelerimiz devam ediyor. Giaola-Lu ile Monaco Yacht Show’a katılacağız. Çalışmalarımızı Türk tersaneciliğinin çıtasını yükseltecek işlere imza atıp uluslararası alanda en iyi tersaneler arasında yer alma hedefiyle sürdürüyoruz.”

“Sektörün 20 global oyuncusu arasında yer alan tek Türk tersanesi”
“Tersanecilik söz konusu olduğunda kısa vadeli değerlendirmemek lazım. Bu bir süreç. Biz yıllardır yaptığımız işlerle çok iyi müşteri referansları edindik, bilinirliğimiz arttı. Örneğin, Ocak’ta yayımlanan ‘2016 Superyacht Intelligence Annual Report’ başlıklı raporda, tek Türk tersanesi olarak sektörün ilk 20 global oyuncusu arasında yer aldık. Müşterilerimizin bize geri dönme oranı çok yüksek. Tersanemize ikinci, hatta üçüncü teknelerini yaptıran müşterilerimiz var. Kalitenizden ve vadettiklerinizden ödün vermediğiniz sürece ekonomideki geçici dalgalanmalardan çok da etkilenmeden yolunuza devam etmek mümkün olabiliyor.”“Türkiye’de sektörün potansiyeli bundan daha büyük”
“Camper & Nicholsons ve Wealth-X imzalı ‘The State of Wealth, Luxury and Yachting’ 2015 raporuna göre, Türkiye 2015’te yaptığı 324 tekneyle global piyasanın yüzde 7’sini temsil ediyor. Boat International tarafından hazırlanan başka bir rapora göre Türkiye, İtalya ve Hollanda’nın ardından üçüncü büyük yat üreticisi konumunda. DENTUR’un 2015 Türk Teknecilik Endüstrisi Raporu’ysa Türkiye teknecilik sektörünün yan sanayiyle birlikte ekonomik büyüklükte 5.5 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Aynı rapora göre sektörün yıllık büyüme oranıysa yüzde 20. Yine Boat International’a göre Türk tersaneleri 2015’te 31 ila 63 metre arasında değişen 11 tekne teslim etti, 73 tekneyse yapım aşamasında. Türk yapımı teknelerin kalite, tasarım ve uluslararası standartlarıyla ödüller aldığına daha sık şahit oluyoruz. Bunun en önemli nedeni Türk tersanelerinin gün geçtikçe daha deneyimli hale gelmesi. Artan imalat kaliteleri ve rekabetçi işçilik giderleriyle AB ülkelerinde olduğu kadar dünyada da talep görüyorlar. Bu başarının ardında Türkiye’nin coğrafi avantajı yatıyor. Buna işçilik ve materyal kalitesi, maliyet avantajı, artan marina ve çekek yeri sayısı ve müşteri isteklerini karşılama kabiliyeti eklendiğinde sektörün potansiyelinin bundan çok daha büyük olduğu söylenebilir.”

“Katma değerli ihracata katkımızı artırabilmek için yerli ürünler kullanmanın önemli olduğuna inanıyoruz”
“Biz imalatın yüzde 90’ını kendi tesislerimizde gerçekleştiriyoruz. Kalan yüzde 10 için hizmet ve ürün aldığımız şirketlerse sektörün en iyileri. Aile olarak 5 kuşaktır bu işi yaptığımız için çok eskiden beri tanıdığımız, güvene ve dostluğa dayalı ilişkilerimizin olduğu şirketlerle çalışıyoruz. Tabii ki ithal ettiğimiz ürünler de var, uluslararası standartlara, sertifikasyonlara uyum sağlamak için ve müşteri istekleri doğrultusunda yerli malzeme yanında ithal yan sanayi ürünleri de kullanıyoruz. Sektör olarak katma değerli ihracata olan katkımızı artırabilmek için yerli ürünler kullanmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Başarısını kanıtlamış yerli tasarım ofislerinin de desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Müşteri tercihlerine göre H2 gibi tasarım ofislerinin yanında yerli tasarımcılarla da çalışıyoruz. Örneğin Türkiye’nin en büyüğü olacak BILGIN 263’ün altında Antalya merkezli Unique Yacht Design’ın imzası var.”
 


İlginizi çekebilir...

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
17 Şubat 2019 Pazar

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
20 Kasım 2018 Salı

Mursan

Fiberglass tekne üretiminde 40 yıla yaklaşan geçmişiyle Türkiye'nin önde gelen üreticilerinden olan Mursan, son yıllarda SANBOAT markasıyla pazara...
2 Ekim 2018 Salı

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.