E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Tekne Folyo Kaplama Boat Wrapping

28 Ağustos 2015 Cuma | ÜRÜN TANITIMI
51. Sayı (Temmuz-Ağustos 2015)

Özgür Çiğdem Taurus Kaplama Genel Müdürü
Özgür Çiğdem
Taurus Kaplama Genel Müdürü
Son yıllarda ülkemizde popülerliği giderek artan tekne folyo kaplamaları, son kat boyaya göre daha ekonomik, hızlı ve estetik olmasının yanı sıra tekne kullanıcısına getirdiği büyük bakım kolaylığı ile Avrupa ve Amerika’da yıllardır tercih edilen oldukça avantajlı bir uygulamadır. Farklı renk, desen, efekt seçenekleri ve 7 yıla varan garanti süresiyle son kat boya uygulamalarına alternatif olarak marin sektörde kullanılmaktadır.

Son Kat Boyaya Güçlü Bir Alternatif
Son kat boya uygulamaları, hiç şüphesiz en zor işlemlerin başında gelir. Müşteriyi memnun edecek kaliteyi yakalamak için; sürekli kontrol altında tutulması gereken uzman bir uygulayıcı, uygun çevresel şartlar ve iyileştirilmiş ortam koşulları gereklidir. Tüm bu şartlar sağladığında dahi son kat boya kalitesinin beklentileri karşılayamama riski tekne suya ininceye kadar devam eder. Bu oldukça yorucu ve pahalı bir süreçtir.
Tekne folyo kaplama uygulamaları tam bu noktada hızlı uygulanması, ekonomik ve sonuç garantili olması sebebiyle tekne sahipleri tarafından tercih edilmektedir. 70’den fazla renk ve desen seçeneği ile teknesini kişiselleştirmek isteyenler tarafından sıkça kullanılmaktadır.Tekne Folyo Kaplama Nedir?

Folyo kaplama denince pek çok kişinin aklına ilk olarak otomobiller ve özelliklede taksilere yapılan araç kaplamaları gelmektedir. Bu sebeple ilk olarak, taksilere kaplanan folyolar ile tekne kaplama folyoları arasında çok büyük bir kalite ve imalat teknolojisi farkı olduğunu belirterek başlayalım. Folyolar, her sektörün ihtiyacını karşılayacak farklı tip ve özelliklerde üretilir. Reklamcılık sektöründe kullanılan çevresel koşullara dayanıksız, ekonomik tip folyolar olduğu gibi marin ve havacılık sektörleri için üretilen çevresel şartlara dayanıklı, ileri teknoloji ürünü folyolar da bulunmaktadır. Folyo üreticilerinin çoğu reklamcılık sektörü için üretim yapmakta ve Ar-Ge faaliyetlerini bu alanda sürdürmektedir. Diğerlerinden farklı olarak Amerikan menşeili MACtac firması marin folyo üretimine ağırlık vererek ürün geliştirme faaliyetlerini bu alanda yapmaktadır. Dünyada hala MACtac dışında “boat wrap” üreten başka bir firma bulunmamaktadır.

Son 15 yıldır yurtdışında, 5 yıldır da Türkiye’de artan bir ivmeyle kullanılan tekne folyo kaplamaları, özellikle son 2 yıldır ülkemizde popüler bir seçenek haline gelmiştir.

Avantajları Nelerdir? (MACtac boat wrap folyonun)
Hızlı uygulanır: 15 metre bir tekne için iki gün, 20 metre bir tekne için 3 gün yeterlidir. Son kat boya uygulamasına nazaran 1/10 - 1/15 sürede tamamlanır.

Ekonomik:
12-18 metre arası bir tekne son kat boya uygulamasının yarı fiyatına, 18-22 metre arası bir tekne son kat boyaya uygulamasının 3’te 1 veya 4’te 1 fiyatına, 22-26 metre arası bir tekne son kat boya uygulamasının 4’te 1 veya 5’te 1 fiyatına kaplanabilir.
Garanti: 7 yıla kadar garantilidir. Uygulanan renge ve efekte göre bu süre değişmektedir.
Dayanıklılık: Yüksek UV filtresi sayesinde solmaya ve aşınmaya karşı koruma sağlar. Deniz suyuna, deniz tuzuna, çeşitli yağlara, alifatik solventlere, zayıf asitlere ve alkalilere dayanıklıdır.
Sonuç Garantisi: Uygulamanın sonucu daha başlamadan bellidir, sürprizle karşılaşmazsınız. Son kat boyada yaşanan portakal, silikon, pinhole, akma, vs. gibi sonuçlarla karşılaşılmaz.
Koruma: Gelcoat’un veya mevcut boyanın yeni gibi kalmasını sağlar, zarar vermez.
Bakım Kolaylığı: Temizliği kolaydır. Tekne şampuanı ile yıkamak yeterlidir. Solmadığı için polisaj derdi yoktur.
Tamirat Kolaylığı: Yama şeklinde parça tamirat yapılabilir. Folyo 85 mikron kalınlığında olduğu için ek yerini belli etmez.
Renk ve Desen Seçeneği: 70’ten fazla renk ve desen seçeneği bulunmaktadır. Par lak, mat, metalik, stellar, brushed metal, karbon, çift renkli ve kadife renk ve desen çeşitleri mevcuttur.
Sökülebilirlik: İstenildiği zaman tekne üzerinden profesyonel bir ekipçe sökülebilir. Söküm sonrası yüzeyde kalıntı bırakmaz. Alttaki boya veya gelcoat’a kesinlikle zarar vermez.
Çevreye Etkisi: VOC içermez, sağlığa ve çevreye zararlı hiçbir bileşen içermez.

Nasıl Uygulanır?
İlk olarak teknenin yüzeyi hazırlanır. Varsa ufak boya-gelcoat çatlakları, vuruklar, hasarlar tamir edilir. Yüzeydeki pürüzler giderilir. Kaplanacak alan, yüzey temizleyicisi ile silinir. Folyo kesim hatları belirlenir ve bu hatlara kesme teli yapıştırılır. Folyo yüzeye alıştırılır, bir ragle yardımıyla gergin bir şekilde yüzeye yapıştırılır ve kenar hatları düzeltilir. Fleto folyosu yapıştırılır. Önceden yapıştırılan kesme teli yardımıyla folyonun fazlalıkları alınır. Güvenlik amacıyla, suya yakın olan yerlerdeki folyo kesim hatlarına özel bir kimyasal uygulanır. Bu sayede folyo her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı hale getirilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?
Ucuz reklam folyolarından uzak durun: Kullanılan folyonun marin özellikli olması çok önemlidir. Diğer folyolar uzun vadede gelcoat ve boyanın yapısını bozar. Bu durum teknenizde ciddi maddi sorunlar yaratacaktır.
Konusunda uzman bir uygulayıcı seçin: Diğer sektörlerden olan uygulayıcılar, tekne detaylarını bilmedikleri gibi teknelerde beklenen kalite anlayışına da sahip değildirler. İşin sonunda hayal kırıklığı yaşamamak için uzman ve yetkin bir firma seçin.
Uygulayıcı firmanın referans listesini isteyin: Uygulayıcı firmanın kurumsallığı, ileride yaşanabilecek olası sıkıntılar açısından önemlidir.
Folyo tamir prosedürünü öğrenenin: Böylece başkasının yardımına ihtiyaç duymadan teknenizi kendiniz tamir edebilirsiniz.
Teknenize falçata/maket bıçağı değdirmeyin:
Pek çok uygulayıcı maket bıçağını bir cerrah hassasiyetinde kullanıyorum dese de, inanmayın. Siz görmezsiniz ama alttaki boya kesinlikle çizilir. Bu sebeple kesme teli kullanmalarını isteyin.
Çekek sahasını bilgilendirin: Atma çekme sırasında lift operatörlerine teknenizin folyo kaplama olduğunu söyleyin ve kuşakların folyoya değdiği yerlere battaniye, strafor gibi yastıklayıcı bir malzeme koydurun.  Son Kullanıcı Memnuniyeti

Hızlı ve ekonomik çözümler arayan tekne sahipleri tarafından tercih edilmekle birlikte, teknesini farklı renk ve desenlerde kişiselleştirmek isteyen tekne sahiplerince de sıkça kullanılmaktadır. Doğru malzemenin, doğru uygulamayla birleştiğinde ortaya çıkan sonuç tekne sahipleri tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

 


İlginizi çekebilir...

Raymarine Yeni LightHouse İşletim Sistemi Güncellemesi Açıklandı

Yeni LightHouse Annapolis 3.9 işletim sistemi, Raymarine MFD'ler için heyecan verici yeni özellikler ve işlevler getiriyor....
4 Ekim 2019 Cuma

Tekno SP Kupfer Antifouling - Yüksek dayanıklılığı olan kalay ve bilişikleri içermeyen zehirli boya

Yüksek dayanıklılığı olan kalay ve bilişikleri içermeyen zehirli boya...
4 Ekim 2019 Cuma

FLIR, Yeni Nesil Raymarine VHF Telsizleri

Kompakt Ray53, tam boyutlu Ray 63 ve AIS özellikli çok işlevli Ray73, D Sınıfı Dijital Seçmeli Çağrı (DSC) ile tam işlevli VHF deniz telsizleri olarak...
11 Aralık 2018 Salı

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.