E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Bakım Onarımla İlgili Sık Sorulan Sorular

Bakım Onarımla İlgili  Sık Sorulan Sorular

19 Şubat 2015 Perşembe / 17:25 | TEKNİK
48. Sayı (Ocak-Şubat 2015)

Caner Masmanacı / Teknomarin Yacht Paints
Caner Masmanacı / Teknomarin Yacht PaintsTekne bakım onarım işleri ile ilgili fuarlarda ve müşteri ziyaretlerimiz sırasında sıkça karşılaştığımız bazı sorular vardır. Bu konularda genellikle kulaktan dolma bilgiler kullanılarak hatalı uygulamalar ve uygun olmayan ürün kullanımları gözlemlenmektedir. Bu hatalı uygulamaların ve yanlış ürün tercihlerinin önüne geçebilmek adına ilgili sorulardan bir derleme yaptık. Derlediğimiz cevapları piyasada bulunan ve kendini kanıtlamış tüm yat boya markaları için genelleyebilirsiniz…

ZEHİRLİ BOYA UYGULAMALARI:

Sezonluk koruma için zehirli boyayı kaç kat uygulama yapmak gerekir?
Zehirli boyayı minimum 2 kat uygulama olarak tavsiye etmekteyiz, her katta 50-75 mikron kuru film kalınlığı (100-150 mikron yaş film kalınlığı), toplamda 100-150 mikron kuru kalınlığa ulaşılır (200-300 mikron yaş kalınlık). Bir sezondan uzun süre koruma için 3 kat, toplamda 150-225 mikron kuru film kalınlığı (300-450 mikron yaş film kalınlığı) şeklinde uygulama tavsiye etmekteyiz. 

Zehirli boyanın etkisini artırmak için ilave malzeme kullanılabilir mi?
Zehirli boyalar koruma özelliklerini sağlayabilmeleri için birçok farklı kimyasal ile güçlendirilmiş ürünlerdir. Mevcut halleriyle, etkinlikleri test edilmiş ve performansları kanıtlanmış ürünlerdir. Ayrıca katkı yapmaya gerek yoktur. Zira atılacak ekstra katkılar, boya içerisinde çökme, kesilme, ayrıştırma gibi sorunlara yol açabilir ve boyanın genel performansını düşürebilir. 

Tekneyle dolaştıktan sonra karaya çekiyorum. Teknem denizde beklemiyor. Zehirli boya uygulamam gerekir mi?
Tekne denizde beklemediği durumlarda zehirli boya uygulamasına gerek yoktur. Zehirli boyalar sudan teması kesildikten sonra ve karada kuruduktan sonra fonksiyonlarını yitirirler. Bu nedenle karada bekleme yapan teknelerde zehirli boya kullanımı tavsiye edilmez. Denizden çıktıktan sonra sünger veya basınçlı su ile yapılacak bir temizlik, tekne altında oluşan yosun ve lezlerin dökülmesini sağlayacaktır. 
SONKAT BOYA UYGULAMALARI:

Teknenin dış yüzeylerini epoxy esaslı bir sonkat boya ile boyayabilir miyim?
Epoxy esaslı boyaların sararma ve renk koruma dirençleri zayıftır. Doğrudan güneş ışığına maruz kaldığı takdirde tebeşirlenme, kireçlenme, sararma, renk atma gibi sorunlar yaşar. Kimyasal ve fiziksel dayanıklılıkları etkilenmese de dış ortamda görsel, estetik özellikleri etkilenir. Bu nedenle, yatlarda, kotralarda, yelkenlilerde ve diğer ticari olmayan keyif teknelerinde dış ortamın epoxy boya ile boyanması tavsiye edilmez. 

Poliüretan esaslı sonkat boyayı rulo veya fırça ile uygulayabilir miyim?
Poliüretan boyalardan en iyi performansı alabilmek için tabanca uygulaması tavsiye edilir. Ancak rulo veya fırça uygulaması da yapılabilir. Bunun için tiner olarak boya firmasının tavsiye edeceği fırça-rulo tineri veya fırça-rulo sertleştiricisi kullanmanız gereklidir. Fırça-rulo uygulamalarında kullanılan tiner oranı, tabanca uygulamalarına göre daha az olmalıdır (maksimum % 10-15). Yine de fırça-rulo uygulamalarından tatmin edici bir sonuç alabilmek için, boyayı uygulayan kişinin fırça-rulo uygulamaları konusunda deneyimli olması gereklidir. 

Zemindeki eski boyanın iyi veya kötü durumda olduğuna nasıl karar verilebilir?
Kötü durumdaki boyalar, kabarcıklanma, çatlama, kabarma ve kalkma gösterirler. İyi durumdaki eski boyalarda, bu gibi sorunlar gözlenmez. 

Sonkat boya işlemi öncesinde küçük tamirler için, çelik macunu kullanabilir miyim? 
Polyester-çelik macunlar, oto sanayi için geliştirilmiş, emme yapma özelliği olan, yat boya sistemleri için uygun olmayan ürünlerdir. Bu gibi küçük tamirler için, hızlı kuruma özelliği olan bir epoksi macun kullanabilirsiniz. 

Sonkat boyanın içerisine vernik karıştırarak parlaklığını artırabilir miyim?
Bilinmiş marin markaların boyaları, kutu içerisindeki halleriyle, maksimum parlaklık seviyesini sağlayacak şekilde geliştirilmiş ve üretilmiştir. Kullanıma hazır olan bu ürünlerin içerisine Teknomarin markalı veya başka marka vernik eklemek, sonkat boyanın parlaklığını kesinlikle artırmayacağı gibi, boyada kesilmelere, kuruma sıkıntılarına, yayılma problemlerine, renk ayrışmasına yol açarak istediğiniz sonucu almanıza mani olur. 

EPOKSİ REÇİNE YAPIŞTIRICI UYGULAMALARI:

Teknenin gövdesine tavsiye ettiğiniz epoksi-elyaf kaplama işlemi yapılınca ahşap hapsolmuş oluyor. Ağaç hava alamayarak çürüme yapmaz mı?
Epoksi elyaf kaplama işlemi, tekneye sadece dış yüzeyinden yapılıp, iç kısımdan yapılmamaktadır. Dış taraftaki kaplama işlemlerine başlarken, en önemli husus, işlem yapılacak olan ahşabın kuru, nem ve kirden arınmış, güzel havalanmış olmasıdır. Zemin eski poliüretan macun veya yağlı macun sisteminden, epoksi sisteme dönecekse, zemindeki eski malzemenin komple kaldırılması gerekir. Ahşaba ulaşana kadar temizlik yapılır. Ahşabın üzerine uygulanan emprenye astarı ahşabın içerisine nüfuz ederek, ağacı çürümeye karşı, küf ve mantarlara karşı korur. Ancak nemli bir ağaç havalandırılmadan üzerine kaplama işlemleri yapılırsa, içeride hapsolan nem, çürümeye yol açabilir. 

Dış taraftan epoksi-elyaf ile kaplanan teknenin iç kısmında nasıl bir uygulama yapmak gerekiyor?
Teknenin iç kısmında, epoksi-elyaf işlemi yapılmaması gerekir; yapıldığı takdirde ahşabın hava alması engellenmiş olur. Ancak yine epoksi sistem kullanılarak koruma altına alınır. İç kısımda, ahşabı yine aynı şekilde emprenye astarı ile doyurduktan sonra tercihe göre solventsiz epoksi boya uygulanabilir. 

SONKAT BOYADA YAŞANAN SORUNLAR:

Uyguladığım boya kurumuyor. Sebebi nedir?
Nem çok yüksektir, sıcaklık çok düşüktür veya A ve B kısımları doğru oranda ve homojen olarak karıştırılmamıştır.

Uyguladığım boya bölgesel olarak kuruma yapıyor. Sebebi nedir?
İyi karıştırma yapılmamıştır, gövdede sıcaklık farklılıkları vardır.

Uygulama sonrasında boya filmi lastik gibi esnek kalıyor, tırnak batıyor. Sebebi nedir?
Düşük sıcaklıkta kuruma, boya karışımında fazla tiner kullanılması, yanlış karışım oranı etkenlerdendir.

Uygulanan boya kuruduktan sonra zeminden sökülüyor, soyuluyor. Sebebi nedir?
Düzgün zemin hazırlığı yapılmamıştır, çok ince zımpara kullanılmış olabilir, zeminde kirlilik-toz kalmıştır, zeminde nem hapsolmuş olabilir, boya içerisine uygulamacı tarafından fazla anti-silikon katkısı girilmiştir veya boyanın kap ömrü dolduktan sonra uygulama yapılmıştır.

Uygulama sonrasında boya katları birbirinden ayrılıyor. Sebebi nedir?
Kat arası bekleme süreleri aşılmıştır, çok fazla beklenmiştir, katlar arası zımpara gerekiyorsa iyi zımpara ve temizlik yapılmamıştır.
 


İlginizi çekebilir...

Antifouling Boyalar

Kaan Güçlüer
International Paint
Satış Yöneticisi...
20 Nisan 2017 Perşembe / 09:32

Zehirli Boyalar Seçimi ve Uygulaması

Caner MASMANACI
Teknomarin Pazarlama Sorumlusu...
24 Şubat 2017 Cuma / 18:44

Manevra Pervanelerinin Seçimi ve Montajı

Manevra pervaneleri yeni üretim teknelerin çoğunda standart donanımda yer alıyor. Peki eski teknemizde gıcır gıcır bir yeni modelin kıvraklığını yakal...
24 Ağustos 2016 Çarşamba / 17:41


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.