E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yatlarda Türk Bayrağı Korkutuyor

Yatlarda Türk Bayrağı Korkutuyor

25 Haziran 2014 Çarşamba | GÖRÜŞ
44. Sayı (Mayıs-Haziran 2014)

Serdar Bapoğlu www.turksail.com
Serdar Bapoğlu
www.turksail.com2009 yılında sağlanan tüm kolaylıklara rağmen, yabancı bayraktan vazgeçip Türk bayrağına geçiş yapan tekne sayısındaki düşüklük Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda hayal kırıklığı yarattı. 
Şimdi yeni bir “teşvik paketi” hazırlanıyor. Ama otomotivde ÖTV’ye gelen son yüzde 15’lik zam korku ve kuşkuları yeniden alevlendirdi. 

Motor yat ve yelkenli tekne sahipleri Türk bayrağına geçiş konusunda “direniyor”…
Bu direncin somut sonucu da 2009 yılında geçici olmak koşuluyla sunulan tüm “cazip” fırsatlara rağmen yeterli ilgiyi görememesi olarak ortaya çıktı. Sayı, bakanlığın beklediği rakamın çok ama çok gerisinde idi.
Kimi tekne sahipleri, bu durumu, “yabancı sularda dolaşırken ve yabancı limanlara girerken daha rahat ediyoruz” gibi sözlerle değerlendirmeye çalışsa da aslında konunun altında “güvensizlik” yatıyordu.
Özetle çoğu kişi ÖTV ve KDV’de yapılan indirimi “havuca” benzetip, “Yarın ne olacağı belli değil” düşüncesi ile konuya “uzak” durmayı tercih etti. 

Acaba ne kadar haklıydılar ya da haksız?...
2009’da,ABD’de patlak veren küresel krizden Türkiye de etkilendi. Hükümet, tüketimi canlandırmak için otomotivde de ÖTV oranlarında kademeli olarak indirime gitmesine rağmen, sonraki yıllarda gelişmeler hep artıştan yana gözlendi. Motorlu taşıtlarda ÖTV yüzde 4’ten yüzde 10’a, son olarak da yüzde 15’e yükseldi.
Hal böyle olunca, “yabancı bayrak” konusunda direnenler de haklı olduklarını düşünmeye başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı Binali Yıldırım, Kasım ayındaki bir konuşmasında her ne kadar “Yat lüks değil bir ihtiyaçtır” dese de,  yüzde 8’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV oranı özellikle denizcilik fuarlarında kendini satışları engelleyen bir “sancı” olarak hissettirdi.

Sonuçta daha otomobil ya da tekne teslim edilmeden tahsil edilen bu bedeller, iktidarların en güvendiği gelir kalemlerini oluşturuyor. Kimse de bu “ballı dilimden” feragat etmeyi doğal olarak aklının ucundan bile geçirmiyor.
Ancak, “Sahillerimizi yabancı bayraklı yatların istila etmesine göz yumamayız” diyen bakanlık, “yabancı bayrak” konusundaki inadı kırmak için çift bacaklı bir operasyona hazırlanıyor.

Projenin ilk bacağında “Milli bayrağı daha cazip hale getirici”, ikinci bacağında ise “Türk bayrağına geçişe zorlayıcı” hükümler konması düşünülüyor. “Zorlaycı” hükümler arasında yabancı bayraklı teknelere, “marinalarda kalma sınırlaması” getirilmesi ve “günlük vergi uygulaması” gibi yaptırımlar bile düşünülüyor.
 


İlginizi çekebilir...

2 Boyutlu Sabit Bir Yatay Güvertenin Doğrusal Olmayan Dalga Etkisinin Sayısal Olarak İncelenmesi

Bölüm-1: Sayısal Yöntem ne işe yarar?...
28 Aralık 2017 Perşembe

ESS İstanbul'da Retinamıza Takılanlar

Serdar Bapoğlu
www.turksail.com...
24 Ekim 2014 Cuma

Hem Eğlenelim, Hem Yarışalım da Nasıl Olacak?

Serdar Bapoğlu
www.turksail.com...
26 Ağustos 2014 Salı

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.