E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Silentline Ses ve Titreşim Çözümleri

Silentline Ses ve Titreşim Çözümleri

17 Şubat 2014 Pazartesi / 14:16 | TEKNİK
42. Sayı (Ocak-Şubat 2014)

Orhan Çelik Silentline Mühendislik Operasyon Müdürü
Orhan Çelik
Silentline Mühendislik Operasyon MüdürüSilentline, 2001 yılında kurulmuş bir ses ve titreşim mühendisliği firmasıdır. Firma kurucusu Sjaak Van Cappellen’in tecrübesi 1985’e kadar uzanmaktadır. O zamanlarda ses ve titreşim mühendisliği Mega yatlarda çok fazla bilinen ve önem verilen bir konu değildi. 1985 yılındaki ilk müşterimiz ses ve titreşim problemlerini çözdüğümüz dünyaca ünlü Feadship tersanesiydi. Bilgisayarlı simülasyon modellemenin var olmadığı, tüm hesaplama ve çizimlerin elle yapıldığı bu dönemde var olan tüm problemler çözülmüştü. Feadship tersanesi o zamandan sonra tüm projelerinde Silentline ile çalışmaya devam etti. Sonrasında bu vesileyle tanıştığımız ünlü tersaneler Royal Huisman, Heesen Yacht, Hakvoort, Amels, Jongert ve diğer birçok tersaneyle çalışmaya devam ediyoruz.

O yıllarda Van Cappellen Mühendislik, dünyadaki ses ve titreşim mühendisliği konusunda megayat projelerine hizmet veren tek firmaydı. Sonrasında bu tecrübesini ticari gemi inşa sektörüne de taşıyarak faaliyet alanını genişletti.

2001 yılında Sjaak Van Cappellen’in girişimciliğinde Silentline, Hollanda dışında da faaliyetlerine başladı. İlk uluslararası ödülünü İtalya’da/ Viareggio bölgesinde inşaa edilen en sessiz 100 feet kompozit tekne ile kazandı. Makine dairesi önünde yer alan misafir kamaralarında seyir esnasında 62 dB (A) ölçüm ile bu ödülü almaya layık görüldü.

2006 yılında ikinci ödülünü, demirli durumdayken jeneratör ve klimaların çalıştığı esnadaki 26 dB (A)  ses ölçümü ile kazandı (MIRGAB V - Burget Boat, tarafından inşa edilmiştir).

2012 yılında Proteksan Turquoise tersanesinde inşa edilen yat projesinde makine dairesi önünde yer alan misafir kamaralarında 14 Knot  seyir hızında 42 dB (A) ölçüm ile yine ödüle hak kazanmıştır. 

2013 yılında Taka Yat tarafından dizayn edilen ve Sumarine tarafından inşa edilen MY Darwin teknesinin (32 Metre - ahşap) mühendislik ve malzeme tedariğini üstlenen Silentline, yapmış olduğu ölçümler neticesinde dünya rekoru kırarak, demirli durumdayken 28 dB (A) ses seviyesine ulaşmıştır.

Tüm bu başarılardan sonra Silentline ana merkezini 2010 yılında Fort Lauderdale / Amerika’ya taşımış, mühendislik faaliyetleri için İstanbul - Türkiye’deki ofisini açarak bu bölgeye yatırım yapmaya karar vermiştir. Livorno – İtalya’da satış ofisi açarak dünya markalarından olan Benetti’nin 60 ve 90 metrelik megayat projelerinde çalışmıştır. Bu projeler esnasında dünyaca ünlü tersaneler Wally Yachts, Sanlorenzo, Overmarine (Mangusta), Ferretti, Azimut v.b. ile çalışma fırsatı yakalamıştır.

2014 yılında Silentline bu başarıları neticesinde, ticari gemi inşaa ve endüstri sektöründe ses ve titreşim mühendislik hizmetleri konusunda da faaliyetlerini genişletme kararı almıştır.

Türkiye’deki referanslardan bazıları:
Sunrise Yachts, Alia Yachts, Sarp Yachts, Ares Shipyard, CMB Yachts, GenTech, Arkın Pruva, Su Marine, Proteksan, Dünya, Tansu Yachts, Numarine, Rıza Tansu, Taka, Suntay Design…

“One Stop Shopping Concept” Nedir? 
Sientline “One Stop Shopping Concept”, düşük ses ve titreşim çözümleri konusunda “Garantili Çözüm” demektir. Farklı bir şekilde ifade etmek gerekirse, aşağıdaki adımlar izlenerek garantili çözüm sunulabilmektedir:

1- Danışmanlık faaliyeti:
Projeye, başlangıç aşamasında dâhil olarak proje hakkında gerekli danışmanlık hizmetinin verilmesi.

2- Mühendislik hizmeti:
Tasarım aşamasında kapsamlı şekilde ses ve titreşim mühendisliği çalışmalarının yapılması ve projelendirilmesi.


3- Ürün ve sistem tedariki:
Silentline bünyesindeki dünyaca ünlü çözüm ortaklarımızla doğru ürünlerin seçimi ve kullanımının sağlanması.

4- Süpervizörlük ve eğitim hizmeti:
Sahada bulunan mühendislerimiz vasıtasıyla uygulama esnasında uygulamanın projelere uygun yapılıp yapılmadığının kontrolü ve oluşabilecek problemlerin anında çözümünün sağlanması.

Silentline Group, 2013 yılı itibariyle iş hacmini genişletmek amacıyla grup firması olan Nautique Group’a ait distribütörlük hizmetlerini devralıp geliştirerek, Amerika’nın önde gelen firmalarından olan MES (Marine Exhaust Systems) ve Delta-T System (makina dairesi havalandırma sistemleri)’i de bünyesine katmıştır.

Silentline, www.silentlinegroup.com isimli web sitesini güncelleyerek 2014 Şubat ayı sonunda kullanıcıların hizmetine açacaktır. Bu interaktif web sitesi taslak olarak müşterilere gönderilerek kendilerinden alınan geri dönüşler neticesinde tasarlanmıştır.

İstanbul ofisinde yeni bir showroom konsepti açarak müşterilerinin hizmetine sunan Silentline’ın tüm markalarına (MUIR, MES, Delta-T Systems, MAR-IX, Esthec, Desselator vb.) ait ana ürünler bu showroom’da görülebilir. Silentline, showroom’undaki farklı konseptiyle, tüm müşterilerini haftaiçi çalışma saatleri içerisinde ağırlıyor.
 


İlginizi çekebilir...

Antifouling Boyalar

Kaan Güçlüer
International Paint
Satış Yöneticisi...
20 Nisan 2017 Perşembe / 09:32

Zehirli Boyalar Seçimi ve Uygulaması

Caner MASMANACI
Teknomarin Pazarlama Sorumlusu...
24 Şubat 2017 Cuma / 18:44

Manevra Pervanelerinin Seçimi ve Montajı

Manevra pervaneleri yeni üretim teknelerin çoğunda standart donanımda yer alıyor. Peki eski teknemizde gıcır gıcır bir yeni modelin kıvraklığını yakal...
24 Ağustos 2016 Çarşamba / 17:41


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.