E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ETAP MARINE
INTERNATIONAL PAINT
METXY
MARİNSU İZOLASYON

Pırlant Tersanesi

Pırlant Tersanesi

24 Haziran 2013 Pazartesi / 09:43 | YAPIMCI
38. Sayı (Mayıs-Haziran 2013)

1995 yılında Tuzla'da kurulan Pırlant Tersanesi, 8 bin metrekaresi kapalı yaklaşık 12 bin metrekarelik alanında yat ve gezi tekneleri başta olmak üzere yeni inşa tekneler ve bakım onarım çalışmaları yapıyor...
1995 yılında Tuzla'da kurulan Pırlant Tersanesi, 8 bin metrekaresi kapalı yaklaşık 12 bin metrekarelik alanında yat ve gezi tekneleri başta olmak üzere yeni inşa tekneler ve bakım onarım çalışmaları yapıyor...

Nesillerdir denizcilik alanında hizmet vermenin sağladığı bilgi, tecrübe ve güvenle, 1995 yılında kurulan  Pırlant  Tersanesi,  profesyonel çalışma, kalite ve zamanlama ilkesiyle gelişerek müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor.

İstanbul Tuzla’da yer alan Pırlant Tersanesi’nin 8 bin metrekare kapalı hangar olmak üzere, toplamda 12 bin metrekare alanı bulunuyor. Tersane, bu kapasiteyle değişik tip ve boyutlarda, yılda ortalama 150 tekneye işlem yapabiliyor.

Pırlant Tersanesi’nin gelişme planı, “hizmet hacmini artırmak için yatırım yapmak” ve “lokal ve global pazarlar için her türlü deniz aracını  üretmek”  olmak  üzere iki önemli maddeden oluşuyor.

Pırlant Tersanesi, sektöründeki her detaya hakim olmanın verdiği donanımla “tersane hizmetleri”, “her türlü deniz aracının yeni inşaası” ve “balıkçılık” olarak üç ana konuda faaliyet gösteriyor.

Tersane hizmetleri konusunda, bakım- onarım, konaklama, ikinci el alım-satım, boya, boy verme, iç ve dış tasarım ve proje tasarım konularında tüm yıl boyunca hizmet veren Pırlant Tersanesi, yeni inşada da süperyat, yolcu motoru, römorkör, pilot bot, balıkçı teknesi, duba, gulet, butik tanker ve özel tasarım su araçları üretiyor. Firma, 28, 32 ve 34 metre boylarındaki balıkçı tekneleriyle de Türkiye denizleri ve Gürcistan kıyılarında balıkçılık faaliyeti yapıyor.

FİRMA SAHİBİ CAVİT PIRLANT: “Bugüne Kadar 40’a Yakın Tekne Yaptık”
Pırlant Tersanesi’nin yat ve gezi teknesi başta olmak üzere yeni inşa faaliyetlerine ağırlık verdiğini söyleyen Pırlant Tersanesi Firma Sahibi Cavit Pırlant, bunun yanı sıra bakıma tekne çektiklerini belirtiyor. Pırlant Tersanesi’nin kuruluşundan bugüne kadar irili ufaklı 40’a yakın tekne yaptığını söyleyen Cavit Pırlant, “Son iki yılda 3 adet kendi projemiz olan 24 metrelik gezi teknesi inşa ettik” diyor.

Yeni inşa faaliyetleri devam ediyor
Tersanede devam eden yeni inşa projelerin de olduğunu belirten Pırlant, şöyle devam ediyor: “Bir gezi teknemizi geçtiğimiz günlerde denize indirdik. Müşterilerimizin de görmesi açısından denizde tutuyoruz. Bunun yanı sıra yapımı devam eden ve yeni kurulacak olan projelerimiz de var. Özellikle bir Rus müşterimiz için yapımına başladığımız, ama müşterimizin ekonomik krize girmesi nedeniyle yarım kalan 67 metrelik bir teknemiz var. Teknenin yapımına devam edemediğimiz gibi, oldukça geniş bir alanımızı da işgal ediyor. Konunun çözümüyle ilgili banka ve çeşitli kişi ve kurumlarla görüşüyoruz. Bu teknenin durumu netleşince bu sıkıntıyı atlatacağız.”

Bakım-onarım da yapılıyor
“Yeni inşa faaliyetlerimizin dışında, karaya tekne çekiyoruz ve çektiğimiz teknelerin bazılarının bakım-onarımını yapıyoruz. Eskiden çekek yerimize 70-80 tane yat çekerdik. Ancak artık yeni inşaya yöneldiğimiz için bu kadar çok tekne çekmiyoruz. Daha çok kıramadığımız dostlarımızın, çok eski müşterilerimizin teknelerini çekiyoruz.”

“Tersanemizde toplam 25 çalışanımız var. Taşeronlarla birlikte bu sayı 40’a kadar çıkıyor. İmalatın hemen hemen tamamını kendi bünyemizde yapıyoruz. Boyacı, makineci, kromcu, marangoz, mobilyacı gibi tüm departmanlarımız ve personelimiz mevcut. Daha çok sac tekne yapıyoruz. Yurtdışı projelerle ilgili çalışmalarımız olumlu şekilde devam ediyor. Bu sene sonunda ya da 2014’ün ilk aylarında ihracat yapabilmeyi arzuluyoruz.”

Ucuz ikinci el tekneler sektörü kötü etkiliyor
“Sektörde şu anda yeni inşa talepleri yok denecek kadar az. Firmalar daha çok bakım- onarıma yönelmiş durumda. Türkiye’de çok iyi tekneler yapılıyor. Çok iyi ustalarımız var.İşçiliğimiz çok iyi, ödüllü teknelerimiz var. Ancak özellikle Yunanistan’dan, Amerika’dan yarı fiyatına getirilen ikinci el tekneler yat imalat sanayiini çok kötü etkiliyor. Yine de biz bu sektörü buralara kadar getirdik. Arkamızdan gelen gençlerin çok daha iyi yerlere götüreceğini düşünüyorum.” 


İlginizi çekebilir...

Türk Tipi Tırhandilin Son Üreticilerinden Biri: Mustafa Özkeskin

Geleneksel Türk tipi tırhandil üretiminin son temsilcilerinden biri Mustafa Özkeskin. Bodrum'da tüm zorluklara rağmen geleneksel yapım metotlarıyl...
9 Şubat 2018 Cuma / 11:10

Orfe Marin

Denizci, yat yarışçısı, milli yelkenci, olimpik sınıflar antrenörü, mimar Mihri Ereş tarafından kurulan Orfe Marin, XANTHOS markasıyla RIB botlar yapı...
28 Aralık 2017 Perşembe / 16:40

Bilgin Yachts, En Başarılı İhracatçı Oldu

Bilgin Yachts Shipyard, İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği "En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni"nde, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği...
23 Haziran 2016 Perşembe / 15:06