E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Angel Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Angel Cengiz Şıklaroğlu: "Tüm Modellerimiz Bant üretimi"

Angel Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Angel Cengiz Şıklaroğlu: "Tüm Modellerimiz Bant üretimi"

19 Haziran 2013 Çarşamba / 10:34 | SÖYLEŞİ
36. Sayı (Ocak-Şubat 2013)

"Angel Yachts'ın diğer üreticilerden en büyük farkı, tüm modellerimizin bant üretimi olması" diyen Angel Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Angel Cengiz Şıklaroğlu, seri üretimle, kalıptan jelkot rengiyle çıkan tekneler ürettiklerini ve bu sistemle müşterilerinin kullanım maliyetlerini minimumda tuttuklarını söylüyor...
"Angel Yachts'ın diğer üreticilerden en büyük farkı, tüm modellerimizin bant üretimi olması" diyen Angel Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Angel Cengiz Şıklaroğlu, seri üretimle, kalıptan jelkot rengiyle çıkan tekneler ürettiklerini ve bu sistemle müşterilerinin kullanım maliyetlerini minimumda tuttuklarını söylüyor...

Angel Yachts, kuruluşu çok eskilere dayanan, fakat 2005 yılında markalaşmaya karar veren bir firma. 7 - 30 metre arasında değişen 10 modelde tekne üreten firma, müşterilerine her kullanım amacı için farklı boy ve özelliklerde tekneler sunuyor.

Angel Yachts’ın üretim tesisi, İstanbul Tepeören’de yer alıyor. Kalıp dökümünden mobil- yaya, kromajdan döşemeye kadar tüm imalatı kendi bünyesinde gerçekleştiren firma, 5 bin metrelik kapalı alana sahip tesisinde 200 personeliyle
üretim yapıyor. Fabrikanın bahçesinde de müşterileri için tekne kışlama ve bakım alanları yer alıyor.

Angel Yachts’ın, satış rakamları açısından kendi sınıfında 2010 yılından bu yana Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü sırada olduğunu söyleyen Angel Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Angel Cengiz Şıklaroğlu, “Diğer üreticilerden en büyük farkımız, tüm modellerimizin bant üretimi olması. Seri üretimle, kalıptan jelkot rengiyle çıkan tek- neler üretiyoruz ve bu sistem müşterilerimizin kullanım maliyetlerini minimumda tutmalarını sağlıyor.” diyor.

Tüm  modellerin  tasarımlarının  ve  mimarlık-mühendislik işlemlerinin firma bünyesinde yapıldığını belirten Şıklaroğlu, “Normalde sadece seri üretim çalışıyoruz. Ancak belli adetler söz konusu olduğunda özel üretim de yapıyoruz. Net bir minimum rakam olmadığı takdirde bant sistemimizdeki çalışmalar aksayabiliyor.” şeklinde konuşuyor.


Angel Yachts’ın tekne üretiminin yanı sıra tekne onarım ve bakım hizmetleri de verdiğini sözlerine ekleyen Şıklaroğlu, “Müşterilerimiz için dönemsel paketlerimiz mevcut. 12 ve 24 aylık hizmet paketlerimiz var ve müşterilerimiz bu paketlere göre hizmet alarak teknelerinin kullanım maliyetlerini de düşürmüş oluyorlar.” ifadelerini kullanıyor.

 
Miami, Dublin ve Kiev’de satış ve destek ofislerimiz var
“Bizim sektörümüzde distribütörlük ve bayilik pek sağlıklı sonuçlar vermiyor.” diyen Şıklaroğlu, şöyle devam ediyor: “Bu nedenle satışlarımızı kendi bünyemizdeki yurtiçi ve yurtdışı satış departmanlarımızdan yapmayı tercih ediyoruz. Tekne satışına yönelik hizmet veren birçok yabancı internet sitesinde ilanlarımız mevcut. Bu ilanlardan dönüş yapan müşterilerle de kendimiz ilgileniyoruz. Fakat satış sonrası destek açısın- dan ihtiyaç olduğu için Miami, Dublin ve Kiev’de merkeze bağlı satış ve destek ofislerimiz bulunuyor.”

2012 yılında hedefterimizi aştık
“2012 yılını hedefimizi aşan satışlarla kapattık. Şubat 2012’deki Boat Show fuarında Angel Fisher modelimizin lansmanını yapmıştık. 2012 yılı da Angel Fisher ve Angel Baby yılı oldu. En çok bu iki modelimizi sattık. 2013 yılına ise Angel Giant Lobster 62 ve Angel Giant Shark 100 modellerimizi tanıtarak girdik. Hedefimiz 2013 yaz sonunda ilk Angel Giant Lobster 62’yi suya indirmek.”


Osmanlı’dan kalan know-how’ı kullanamadık
“Türkiye’de yat sektörü olması gereken noktanın çok altında. Dünyanın en güçlü donanmaları Osmanlı ve Ceneviz’e aitti. Cenevizlilerden kalan know-how tecrübesini çok iyi kullanan İtalya, bugün dünya tekne sektörünün lideri konumunda. Ama Osmanlı’nın devamı olan Türkiye, bırakın ilerlemeyi, geri gitti. Bu acıklı durumda hem devletin, hem tekne üreticilerinin hem de halkın hatası var. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede, yüzme bilmeyen, hayatında tekneye binmemiş milyonlarca insan var.”

Türkiye yat sektöründe dünya lideri olabilecek durumda
“Hükümet, medyayı kullanarak halkı çok iyi yönlendiriyor. Eğer denizciliğin gelişmesi isteniyorsa tekne lüks olmaktan çıkmalı. Tüketicilerin vergileri, kullanım maliyetleri düşürülmeli. Tekne üreticilerine destek olunmalı. Türkiye mevcut iş gücü ve potansiyeli açısından yat sektöründe dünya lideri olabilecek durumda. Otomotivde hiçbir şansı değerlendiremedik, tekne işinde değerlendirmeliyiz.”


Angel Yachts Modelleri
Angel Yachts Yönetim Kurulu Başkanı Angel Cengiz Şıklaroğlu, firmanın ürettiği modellerle ilgili de şu bilgileri veriyor: “Bir klasik spor tekne modeli olan Angel Classic, 8.20 metrelik bir spor tekne ve fiyatı 59 bin euro. Diğer spor modelimiz olan Angel Supersport ise 9.90 metre boyunda ve fiyatı 75 bin euro.”

“Kamaralı modellerimizin en küçüğü olan 8.60 metrelik Angel Fisher’ı balık hobisini yat keyfiyle buluşturmak için tasarladık ve fiyatı 39 bin ile 65 bin euro arasında değişiyor.”

“En çok satan modelimiz olan Angel Baby, 9.20 metrelik modern bir trawler tarzında. Fiyatları ise 89 bin ile 109 bin euro arasında değişiyor.”

“Angel New Family, spor kullanımı lobster kültürüyle birleştiren bir model oldu. 10.40 metrelik Family’nin fiyatı 99 bin ile 119 bin euro arasında değişiyor.”

“Angel Catamaran, 12 metrelik bir katamaran modeli. Tam boyu 11.58 metre olan Catamaran’ın fiyatı 189 bin ile 209 bin euro arasında değişiyor.”

“Angel Lobster 15, lobster tekne kültürünü tüm detaylarıyla günümüze taşıyan başarılı bir model. 14.90 metrelik Lobster 15’in fiyatı 209 bin ile 309 bin euro arasında değişiyor.”

“18.60 metrelik Angel Giant Lobster 62, flybridge sahibi ilk modelimiz. Geniş bir lobster modeli olan Giant Lobster 62’nin fiyatı 590 bin ile 790 bin euro arasında değişiyor.”

“En büyük modelimiz ise 30 metre boyundaki Angel Giant Shark 100. Türkiye’de seri üretimle çıkan en büyük yat olan Shark 100’ün fiyatı da, 1 milyon 950 bin ile 5 milyon 200 bin euro arasında değişiyor.”
 


 


İlginizi çekebilir...

Gürtaş Ürettiği Pervanelere Sıfır Vibrasyon Garantisi Veriyor

Gürtaş Pervane Yönetim Kurulu Başkanı Günay Öztürk, sanayinin farklı dallarında imalat ve ihracat yapmış, patentli ürünleri olan yaratıcı bir sanayici...
21 Şubat 2019 Perşembe / 10:12

Hakan Elektrik Genel Müdürü Ahmet Zurnacı: 'Kontrol ve Otomasyon Sistemlerinde Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldırdık'

1996 yılından bu yana gemi ve yat inşa sanayiine elektrik, kontrol ve otomasyon sistemleriyle hizmet veren Hakan Elektrik son dönemde Ar-Ge çalışmalar...
20 Kasım 2018 Salı / 14:10

Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin: "Erin Motor, 10 Senelik Bir Ar-Ge'nin Ürünü"

Özgün tasarımı ve mühendislik gücüyle yüzde yüz yerli bir motor markası olma hedefiyle yola çıkan Erin Motor, aile şirketlerinden gelen bilgi, birikim...
2 Ekim 2018 Salı / 10:51

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.