E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

RINA Yat Bölümü Müdürü Cem Çakmak: “Yatçılıktaki Başarımız Tesadüf Değil”

RINA Yat Bölümü Müdürü Cem Çakmak: “Yatçılıktaki Başarımız Tesadüf Değil”

16 Şubat 2012 Perşembe / 15:52 | SÖYLEŞİ
30. Sayı (Ocak-Şubat 2012)

RINA’nın Türkiye’de yatlarda yüzde 65’lik bir pazar payına sahip olduğunu söyleyen ve bu başarının tesadüfen gelişmediğini belirten RINA Yat Bölümü Müdürü Cem Çakmak, “RINA, Türkiye’de ayrı yat departmanı olan ilk IACS üyesi klas kuruluşu. Türkiye’de ilk yat plan onay departmanı kuran IACS üyesi klas kuruluşu da yine RINA’dır.” diyor…
RINA’nın Türkiye’de yatlarda yüzde 65’lik bir pazar payına sahip olduğunu söyleyen ve bu başarının tesadüfen gelişmediğini belirten RINA Yat Bölümü Müdürü Cem Çakmak, “RINA, Türkiye’de ayrı yat departmanı olan ilk IACS üyesi klas kuruluşu. Türkiye’de ilk yat plan onay departmanı kuran IACS üyesi klas kuruluşu da yine RINA’dır.” diyor…
Dünyanın en eski klas ve belgelendirme kuruluşlarından biri olan RINA, denizcilik sektörüne hizmet vermek amacıyla 1861 yılında Cenova’da kuruldu. Bugün dünyaya yayılmış çok uluslu ve çok yönlü bir şirket olan RINA, tüm bilgi birikimi ve tecrübesini endüstrinin farklı bir çok dalında verdiği hizmetler aracılığıyla paylaşıyor. RINA Grubu bünyesinde, dünya çapında 120’den fazla ofiste 46 farklı milliyetten 1600’den fazla çalışan yer alıyor.
RINA hizmetleri, çevre, enerji, ulaşım, lojistik, güvenlik, kalite ve sosyal sorumluluğu kapsıyor. Verilen tüm hizmetlerin kalbinde, kalite ve standartlara uygunluğunun sağlanması ve güvenli, düşük maliyetli ve çevreye duyarlı bir çözüm bulmak yer alıyor.
RINA Grubu’nun global iş dağılımının yaklaşık yüzde 40’ı gemi ve yatların klaslandırılması ve deniz enerji sektörüne sağlanan hizmetler. RINA’nın klaslı filosu, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle, yaklaşık 1.250 yat ve 4.350 gemi ile toplam 33 milyon GT’ye ulaşmış. IACSın kurucu üyelerinden biri olan RINA, Paris MOU, Tokyo MOU ve US Coast Guard değerlendirmelerine göre 2010 yılında klas kuruluşları arasında dünya lideri olmuş.
Türkiye’de gemi ve yatlara yeni inşaa klaslama, servisteki gemilerin sörveyleri, malzeme ve ekipman testleri gibi hizmetler sunan firma, bunun yanı sıra yönetim sistemleri belgelendirmesi, gıda belgelendirmesi, personel belgelendirme, kurumsal sosyal sorumluluk ve etik belgelendirilmesi, sera gazları ile ilgili onay ve belgelendirme hizmetleri ve endüstriye yönelik 3. taraf gözetim ve belgelendirme hizmetleri sunuyor.

Yatçılık için ayrı bir departman bulunuyor
RINA Türkiye ofisinde yatçılık için ayrı bir departman bulunuyor. Bu departmanın plan onay ve Sörvey olmak üzere iki bölümden oluştuğunu söyleyen RINA Yat Bölümü Müdürü Cem Çakmak, departmanda yatla ilgili konularda uzmanlaşmış toplam 7 gemi inşa mühendisinin görev aldığını belirtiyor.
RINA’nın 1861’de deniz sektörüne hizmet vermek amacıyla kurulduğunu hatırlatan Cem Çakmak, bu nedenle şirketin deniz sektörünü her zaman önde tuttuğunu belirterek, “RINA Gemi sektöründeki hizmetlerini askeri gemiler, yolcu gemileri, kargo gemileri ve megayatlara odaklamıştır. Çevreye duyarlılığı ve müşteri memnuniyetini esas aldığımız bu hizmetlerimizle denizcilik sektöründe önemli bir açığı kapatıyoruz.” diyor.

Türkiye’de klaslanan yabancı bayraklı yatların yüzde 65’den fazlası RINA tarafından klaslanıyor
Yatçılık sektöründe yeni inşaa yat klaslaması, 24 metrenin altındaki yatlar için CE sertifikasyonu ve mevcut yatlar için sörvey ve bayrak adına gerekli kontrol ve sertifikalandırılmaların yapılması olarak geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini sözlerine ekleyen Çakmak, RINA’nın Türkiye’de gemide yüzde 2, yatlarda ise yüzde 65’lik bir pazar payına sahip olduğunu ifade ediyor.

Tüm ekibimiz Türk mühendislerden oluşuyor
“RINA’nın yatçılıktaki başarısı tesadüfen gelişmemiştir.” diyen RINA Yat Bölümü Müdürü Cem Çakmak, şöyle devam ediyor: “Biz Türkiye’de ayrı yat departmanı olan ilk IACS üyesi klas kuruluşuyuz. Yatlara, her zaman sadece yatlarla ilgilenen ve bu konuda tecrübeli personelimizle hizmet veriyoruz. Türkiye de ilk yat plan onay departmanı kuran IACS üyesi klas kuruluşu da yine RINA’dır. Tüm ekibimiz Türk mühendislerden oluşuyor ve müşterilerimize ana dillerinde hizmet verebiliyoruz. Tüm bunlardan öte müşterilerimizi iş ortağımız olarak görüyor ve problem üretmekten çok çözüm odaklı olarak çalışıyoruz.”

İki haftada plan onaylıyor
“Türkiye’de yat klaslaması konusunda lider olan IACS üyesi klas biziz ve bu bayrağı daha uzun yıllar taşımaya da kararlıyız. Müşterilerimize zamanında ve doğru teknik hizmeti verebilmek için ekibimizde firma içi eğitimlere önem veriyoruz. Yakın geçmişte personel sayımızı arttırdık ve geçtiğimiz sene içinde, ulaşılması zor bir limit olan 2 haftada plan onaylama hedefimize ulaştık.”
“RINA’yı farklı yapan üç şeyi söyle sıralayabiliriz: İlk olarak RINA’nın tüm hizmetlerinde çevreye duyarlılık ve yeşil enerji ilk sırada gözetilir. İkinci olarak tamamıyla hizmet odaklıdır. Kısa bürokrasi ve lokal iş gücü kullanımıyla, müşterilerine rahatça iletişim kurma ve daha hızlı servis alma olanağı sunar. Üçüncü olarak da RINA yat, yolcu gemisi ve feribotlarda dünya lideridir. Mevcut sipariş listesinde 200’ün üzerinde bu tip gemi mevcuttur. Belli başlı yat imalatçılarından Fraser Yat, Azimut-Benetti ve Sun Seeker ile yakın ilişkidedir. Yat sektörü için özel servisler vermektedir ve yatlar için çevreye duyarlılık göstergesi olan Green Plus ek klas notasyonunu dünyada ilk ve tek uygulayan klas kuruluşudur.”

Türkiye’de en çok yapılan yanlış, proje onay sürecinin yat inşasından sonra başlaması
“Türk yat sanayi Avrupa’daki rakiplerimize göre oldukça genç. Dolayısıyla gelişmekte olan bir sektörde de hata ve yanlışların olması gayet normal. Yat klaslaması yönüyle bakıldığında en çok yapılan hata, proje onay sürecinin yat inşasından sonra başlaması.”

2012’de ayakta kalan sonrasında hızlı büyür
“Hepimizin çok iyi bildiği gibi 2008’de dünya çapında finansal bir kriz yaşandı ve etkileri hala sürüyor. Türkiye yat sektörü de bu krizden etkilendi ancak Avrupa’daki kriz etkileriyle karşılaştırıldığında Türkiye’nin bu krizi çok daha hafif geçirmekte olduğunu söyleyebiliriz. 2012’nin hepimiz için zorlu bir yıl olacağını düşünüyorum. Fakat bu seneyi ayakta geçiren firmaların önümüzdeki senelerde çok daha hızlı bir ivme ile büyüyeceğini tahmin ediyorum.”

Kendi karakteristik özelliklerini ürettikleri yatlara yansıtabilen tersaneler daha başarılı oluyor
“Türkiye’deki işçilik fiyatları teknik ve ekonomik gelişmeye rağmen hala Avrupa ile rekabet edebilecek seviyelerde. Bu avantajla birlikte Türk yat imalatçılarının geçen her sene ve her yeni projede kendilerini geliştirmeleri sektör için artı bir değer olarak ortaya çıkıyor. Yat inşaatında en önemli konu, yat sahibinin memnuniyetidir. Tersaneden memnun ayrılan her yat sahibi potansiyel yeni müşteriler demektir. Yat sektöründe çalışan herkes bu durumdan haberdar olmalı ve bunun temini için üzerlerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmeli. Günümüzde Türkiye’de her tip tekne üretiliyor fakat kendi karakteristik özelliklerini ürettikleri yatlara yansıtabilen ve kendi özel tasarımlarını geliştirmek için çalışan tersaneler daha başarılı oluyor. Türk yat sektörü olarak hedefimiz,  yenilikçi ve özgün dizaynlara imza atıp diğer ülkelerdeki üreticilerin bizi taklit etmesini sağlamak olmalı.”

 


İlginizi çekebilir...

Gürtaş Ürettiği Pervanelere Sıfır Vibrasyon Garantisi Veriyor

Gürtaş Pervane Yönetim Kurulu Başkanı Günay Öztürk, sanayinin farklı dallarında imalat ve ihracat yapmış, patentli ürünleri olan yaratıcı bir sanayici...
21 Şubat 2019 Perşembe / 10:12

Hakan Elektrik Genel Müdürü Ahmet Zurnacı: 'Kontrol ve Otomasyon Sistemlerinde Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldırdık'

1996 yılından bu yana gemi ve yat inşa sanayiine elektrik, kontrol ve otomasyon sistemleriyle hizmet veren Hakan Elektrik son dönemde Ar-Ge çalışmalar...
20 Kasım 2018 Salı / 14:10

Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin: "Erin Motor, 10 Senelik Bir Ar-Ge'nin Ürünü"

Özgün tasarımı ve mühendislik gücüyle yüzde yüz yerli bir motor markası olma hedefiyle yola çıkan Erin Motor, aile şirketlerinden gelen bilgi, birikim...
2 Ekim 2018 Salı / 10:51

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.