E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Pax Navi'nin lüks yelkenlisi 43 metrelik Clear Eyes

Pax Navi'nin lüks yelkenlisi 43 metrelik Clear Eyes

2 Temmuz 2010 Cuma / 10:56 | PROJE
20. Sayı (Mayıs-Haziran 2010)

Pax Navi, 43,13 metre boyundaki modern donanımlı Clear Eyes isimli lüks yelkenlisini suya indirdi. ABS ve MCA yönetmeliklerine göre klaslanan ve son teknolojiyle donatılan Clear Eyes, okyanus aşırı seyirler yapmaya uygun olarak tasarlandı.
Pax Navi, 43,13 metre boyundaki modern donanımlı Clear Eyes isimli lüks yelkenlisini suya indirdi. ABS ve MCA yönetmeliklerine göre klaslanan ve son teknolojiyle donatılan Clear Eyes, okyanus aşırı seyirler yapmaya uygun olarak tasarlandı.
/* Font Definitions */ @font-face font-family:"Arial Unicode MS"; panose-1:2 11 6 4 2 2 2 2 2 4; mso-font-charset:128; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1 -369098753 63 0 4129279 0;} @font-face font-family:"@Arial Unicode MS"; panose-1:2 11 6 4 2 2 2 2 2 4; mso-font-charset:128; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1 -369098753 63 0 4129279 0;} mso-pagination:none; mso-hyphenate:none; mso-fareast-font-family:"Arial Unicode MS"; mso-font-kerning:.5pt; mso-fareast-language:#00FF;} Modern donanım ve güvenlik sistemlerine sahip çelik gövdeli 9 metre enindeki yelkenlinin, 13 knot süratte 3.600 deniz mili yapması planlanıyor. Clear Eyes'ın son katında Alexseal?ın boyaları kullanıldı.

Pax Navi'nin İçmeler Tavşanburnu'ndaki modern tersanesinde inşa edilen yelkenlinin dış tasarımı Erkin Yağcı'a, iç tasarımı ise Erkan Özhan'a ait. Güverte altındaki mekân genişliği sunmak ve uzun karinanın sağladığı yüksek forma ve ağırlık stabilitesinden yararlanmak için tekne gulet tipinde tasarlanmış. Bu nedenle teknenin 6 bofora kadar rüzgâr hızında ve normal yelken altında yatması rahatlıkla 15 derecenin altında kalabiliyor. Bu da, teknedeki konuklar ve mürettebata rahat bir seyir sağlıyor.   

Özel ve charter kullanımına uygun, denizci bir tekne olan Clear Eyes, geniş iç mekanları, yüksek yakıt ve su kapasitesiyle uzun seyirler için son derece elverişli. Aynakıç tasarımlı Clear Eyes'ın kıç bölümünün güvertesi kasaralı olarak imal edilmiş. Oturma grubu, enine konumlu yemek masası ve güneşlenme alanı kıç güvertenin farklı amaçlarda kullanıma uygunluk gösteriyor. Ayrıca salon ve kamara üstü güvertelerde ilave güneşlenme alanları yer alıyor. Mizana direğinin hizasında, iskele tarafta yer alan yükseltilmiş dümen dolabının arka yüzünde, yemek masasına hizmet veren bar ve harici dolap konumlandırılmış.

 

Kamaralar

Ön ve yan taraflara geniş bir görüş açısı sağlayan pencerelere sahip yaklaşık 54 metrekarebüyüklüğündeki salona, kokpitteki geniş bir merdivenden ulaşılıyor. Salonun sancak tarafında dahili dümen dolabı ve esas kumanda merkezi yer alıyor. Salonun önünden aşağıya inildiğinde 42 metrekare büyüklüğündeki tek bir süite dönüştürülebilen iki adet VIP kamaraya ulaşılıyor. İskele tarafındaki kamara, salon veya büroya dönüştürülebiliyor. Sancak tarafındaki kamara da gecelemeye uygun. Salonun arka tarafındaki merdivenler konuk ve donatan mahalline açılıyor. Yelkenli de her biri 20 metrekare büyüklüğündeki iki adet konuk kamarası, bunların bitişiğinde ise 36 metrekare büyüklüğündeki master kamara yer alıyor.

 

VIP kamaraların önündeki mürettebat kamaraları, sekiz kişiye kadar konaklama imkanı sunuyor. Ana salonun altında yer alan mutfak ve mürettebat salonu arasında servis geçişi bulunuyor. Mürettebat salonu arasındaki sürgülü kapı, ses ve ısıya karşı izole edilmiş. Mürettebat salonu ve mutfağın teknenin ağırlık merkezinde yer alması, ağır hava şartlarında dahi konuk ve donatana verilen hizmetlerin aksamamasına olanak sağlıyor.

 

Teknenin su altı kesiminin dar forması uskuna armalı eski yelkenlilerin tarzını andırıyor. Köşeli ve öne doğru uzanan karina, tekne uzantısının karakteristik bir öğesi. Eğimli baş kasaraya kesintisiz olarak ulaşılıyor. Baş kasara su hattına entegre edilmemiş. Geleneksel ahşap tekne yapımcılığından esinlenerek, cıvadrayı alttan destekleyen bir puntel olarak imal edilmiş.

 

Arma

Keç armalı Clear Eyes?te direkler, güvertenin altında teknenin yapısal perdesine entegre edilmiş ayakların üzerinde yükseliyor. Ana direğin toplam uzunluğu 41 metre, mizananınki ise 32 metre. Gurcatalar her ikisinde de kıça doğru bakıyor Sabit arma Nitronic'den imal edilmiş ve kısmen hidrolik kuvvetle trim ediliyor. Yelkenler V profilli bumbaların üzerine yelken toplama sistemiyle indiriliyor. Balon veya asimetrik yelken için tüm teknik donanım hazır durumda. Cenova ve flok hidrolik olarak sarılıp, vinçle kumanda ediliyor. Genoa iskotası ?captive vinç? denilen sistemle, güverte altına gizli hidrolik vinçler yardımıyla, tamamen joystik kontrolüyle yapılıyor. Tüm diğer ıskota ve mandarları, her direğin etrafına dörderli gruplar halinde monte edilmiş dikey yelken vinçleri tarafından kumanda ediyor. Yelken trimi ve baş pervane için gerekli hidrolik basınç, normal şartlar altında ya ana makinadan bağımsız bir dizel ünitesiyle, ya da elektrikli pompalar tarafından sağlanıyor. Yelkenli, kendi özel hidrolik ünitesi tarafından beslenen güç birimi vasıtasıyla çift dümen düzeneğiyle kumanda ediliyor.  Ancak dümen düzeneğinin hidrolik basıncı ayrıca dış taraftaki dümen üzerinden de ayarlanabildiğinden, serdümen dümen palası üzerine etki eden güçler, rahatlıkla hissedebiliyor.

 

Makineler

Clear Eyes?te iki adet 670 HP (2.100 devir/ dakika) güç sunan ana makineyle donatılmış. Makinelerin gücü, redüksiyonlu şanzımanlar ve baskı yatakları vasıtasıyla beş kanatlı sabit pervanelere aktarılıyor.

Elektrik güç kaynağı hem AC, hem de DC ile beslenen farklı tüketicilere kombine bir şekilde dağıtılıyor. Her biri 69 kW gücündeki iki jeneratör, bir taraftan teknede kullanılan 400 / 230 Volt'luk akımı üretirken, diğer taraftan da üç adet 5 kW gücündeki inverteri besliyor. Her iki ana makinanın üzerindeki 4,3 kW gücündeki alternatörler tarafından da beslenen bu inverterler, hizmet verdikleri düz akım ünitelerinin yanı sıra her biri 1.550 Ah kapasitesindeki akü grubunu da besliyor. Teknedeki Elektrik sistemi sayesinde tekne demirde iken veya geceleri jeneratörlerin çalışmasına gerek duyulmuyor. Gürültü veya titreşim olmaması teknenin konforunu artırıyor.

 

Klima ve Havalandırmalar

Klima ve havalandırma sistemi hem merkezden, hem de yaşam mahallinden kumanda edilebiliyor. Sadece deniz suyuyla soğutulan klima üniteleri makine dairesinde bulunuyor. Sistemin taze ve soğuk hava üreten birimleri, teknenin muhtelif yerlerine monte edilmiş. Filtrelenmiş ve ön soğutulması yapılmış hava, tekrar havayla karıştırıldıktan sonra her mekân için istenilen sıcaklığa getirilerek dağıtılıyor.

 

Seyir donanımı

Clear Eyes'ın donanımı her ne kadar gözlemsiz bir seyir için düzenlenmemiş ise de önemli sistemlerin çalışma durumu, monitörlerden takip ve kontrol ediliyor. Teknenin teknik verilerine her zaman ulaşılıyor.

Teknenin seyir ve telsiz donanımı MCA'in şartlarına fazlası ile uyuyor. Seyir donanımları konukların tam güvenliği sağlıyor, iletişimi kolaylaştırıyor. Modern iletişim sistemleri sayesinde konuklar, dünyanın her bölgesiyle telefon görüşmesi yapabiliyor

Mizana direğindeki radar vericileri çeşitli uzaklıklardaki nesneleri tarayabilmek için farklı frekanslar gönderiyor. Monitöre yansıyan radar görüntüleri ayrıca eşzamanlı olarak üç boyutlu deniz haritalarına da aktarılabiliyor. Kamaralar ve salondaki kapsamlı görüntü, ses ve eğlence sistemi, konukların diledikleri zaman istedikleri seçimi yapmalarına olanak sağlıyor.

 

İç tasarım

İç tasarımda sıkça başvurulan yuvarlak hatlar, sütunlar ve profiller modern sanayi tasarımlarının yönlendirdiği minimalist akıma karşı bir seçenek oluşturuyor. Diğer taraftan Pax Navi, atölyelerinde donatanın kişisel zevkine uygun iç tasarımlar yaratıyor. Tersane, salon ve kamaralara özel mobilyalar imal edecek alt yapıya ve birikime sahip.

 

Kamaraların içyapısındaki bir özellik de taban farşlarının altında kapalı sac alanların olmaması. Kamara üniteleri kaynakla birleştirilmiş, titreşim azaltıcı malzemelerle desteklenmiş sac çerçevelerin üzerine oturtulmuş. Kamaralar tekne bordalarına, su geçirmez perdelere yaslanmıyor. Dezavantajlı gibi gözüken bu yapım tarzı, ağırlık olarak sabitleme köprülerinin kullanıldığı sisteme göre çok daha iyi bir ses ve ısı yalıtımı sağlıyor. Kamaraların brüt ve net hacimleri arasındaki boşluk, kablo, kanal ve borular için uygun bir alan oluşturuyor ve koordinasyonu kolaylaştırarak tesisat maliyetini düşürüyor. Teknenin lüks banyolarında dünyada sadece birkaç ülkede çıkan özel Onyx mermerler kullanılmış.

 

Dış yapı

Clear Eyes'ın dış ana ve kıç güverte yüzeyleri, maun ahşap malzemeyle kaplanmış. Sac kokpit kısmında komple maun kaplama kullanılmış. Güverte yüzeyine 18 milimetre kalınlığında tik döşenmiş. Teknenin küpeşteleri maun profilden oluşuyor. Üst vardavela profilinin oturduğu paslanmaz ayaklar, tellerle birbirlerine bağlanmış. Gövde ve üst yapının dış yüzeyleri ile iç yüzeylerin genel boya ve vernik uygulamamaları, üst düzey standartlarda gerçekleştirilmiş. Çeşitli spor aletlerinin bağlanmasına olanak tanıyan, çok sayıda paslanmaz bağlantı mapası ana güvertede gömülü olarak bulunuyor. İki adet hareketli güverte vinci operasyonları kolaylaştırıyor.

 Alman ve Türk ortaklığıyla 2007 yılında kurulan Pax Navi Yatçılık,  , Bodrum Tavşanburnu?nda 3000 metrekarelik tersanesinde iki adet 60 metre boyundaki yatı aynı anda inşa edecek alt yapıya  sahip. Pax Navi her türlü teknik donanıma sahip sertifikalı personel kadrosuyla imalat yapıyor. Kendi tasarım, imalat büroları ve kapsamlı imalat atölyelerine sahip tersanede, 1000 tona kadar motoryat, yelkenli imalatı ve refit işleri yapılabiliyor.


 


İlginizi çekebilir...

Reliant Yachts ve Su Marine İşbirliği Ürünü X40 Serisi

ABD'nin köklü yat tasarım firması ile onun dünya çapındaki tek üreticisi, Türkiye'nin önde gelen yat tersanesi Su Marine'in yeni, seçkin v...
20 Kasım 2018 Salı / 14:17

Sirena 64

Sirena Marine'in yeni serisi Sirena Yachts'ın ilk modeli olan Sirena 64, yarı deplasman gövdesiyle kayıcı teknelere yakın hız, deplasman tekne...
5 Temmuz 2018 Perşembe / 12:04

Melce 777

Aykut Turan Design tarafından tasarlanan ve üretilen Melce 777, Şubat ayında düzenlenen CNR Avrasya Boat Show'da ilk kez deniz severlerin beğenisi...
5 Temmuz 2018 Perşembe / 11:17

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.