E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

D Marin Didim yüzde 26 doluluğa ulaştı

D Marin Didim yüzde 26 doluluğa ulaştı

2 Şubat 2010 Salı | HABERLER
17. Sayı (Kasım-Aralık 2009)

Marinada 580 tekne bağlama kapasitesine sahip D Marin Didim, 6 ayda yüzde 26 doluluğa ulaştı. 600 tekne kapasiteli çekek yerine 400 tonluk ve 75 tonluk travel liftler ile 10.80 metre ene kadar olan tekneler alınabiliyor. Her türlü bakım onarım hizmeti çekek yerindeki 13 teknik servis işletmecisi tarafından veriliyor.
Marinada 580 tekne bağlama kapasitesine sahip D Marin Didim, 6 ayda yüzde 26 doluluğa ulaştı. 600 tekne kapasiteli çekek yerine 400 tonluk ve 75 tonluk travel liftler ile 10.80 metre ene kadar olan tekneler alınabiliyor. Her türlü bakım onarım hizmeti çekek yerindeki 13 teknik servis işletmecisi tarafından veriliyor.

Ulaştırma Bakanlığı ve Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret Modeli ile ihale edilerek Doğuş Didim Marina İşletmeciliği Turizm ve Ticaret A.Ş. tarafından yapımı gerçekleştirilen, inşaatına Ekim 2006'da başlanan D-Marin Didim Marina, 30 ay gibi rekor bir sürede tamamlanarak geçtiğimiz yılın Ağustos ayında hizmete açıldı.

Yaklaşık 75 milyon dolara mal olan D-Marin Didim, 70.000 m2 kara sahası, 400 tonluk ve 75 tonluk 2 travel lift ve 2 büyük hangarıyla bölgeye gelen tekne sahiplerine uzun veya kısa süreli kara park olanağı sağlıyor. Yacht Club, sosyal hizmetler, teknik servis, liman, marina ofis ve çevre koruma hizmetleri gibi imkânlarla tekne bağlayanlara hizmet veren marinada içinde bar, cafe ve restaurantın olduğu bir de alışveriş merkezi yer alıyor. D-Marin Didim Marina Müdürü Murat Yaprak marina ve çekek yerinin altı yapısı, kapasitesi ve verilen hizmetlere ilişkin olarak dergimizin sorularını cevaplandırarak, aşağıdaki bilgileri verdi.

Marinanın önemi hakkında bilgi verir misiniz?

D-Marin Didim, Doğuş Grubu'nun marina zincirinin ikinci halkası. İhalesi, yap-işlet-devret modeliyle 25 yıllığına alınan marina Türkiye'deki "en büyük marina" olarak gösteriliyor. D-Marin Didim, Ege'den Akdeniz'e seyreden tüm yatların izleyecekleri rota üzerinde bulunuyor. D-Marin Didim, yalnızca yatların bağlama limanı ya da geçiş yeri olarak planlanmadı. Modern bir anlayışla geniş sosyal etkinliklerin bulunduğu çağdaş bir marina olan D-Marin Didim, farklı sosyal etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Marinadaki bağlama sisteminiz nasıl?

Toplam 500 dönümlük alanda hizmet veren marinanın denizde 580 yat bağlama kapasitesi ve 600 yat için karada park imkânı bulunuyor. Marina Med-Mooring bağlama sistemine uygun, 50 metre boya kadar tekne alma imkânımız var. Su derinliğimiz 3-6 metre arasında değişiyor.

Güvenliği nasıl sağlıyorsunuz?

Marinada özel güvenlik firması tarafından 7/24 saat güvenlik hizmeti veriliyor. Bunun yanında güvenlik departmanına yardımcı olmak üzere marinanın çeşitli bölgelerinde 16 adet güvenlik kamerası ile 24 saat izleme yapılıyor. Güvenlik kameraları ile yapılan izleme kişisel bir izleme değil, tamamen marina güvenlik kavramına yönelik olarak yapılıyor.  Marina işletmemiz içerisinde bulunan akaryakıt istasyonundan motorin, benzin ile akaryakıt temin hizmeti veriyoruz.

Yangına karşı ne tür önlemleriniz var?

Marinada tüm binalar, iskeleler ve rıhtımlar yangın alarm sistemi ile donatılmış durumda. Bunun yanında yangın söndürme altyapı sisteminde bulunan yangın hidrant, dolap ve yangın söndürme ekipmanları yangınla mücadele için sürekli hazır halde. İşletmemize ait palamar botunda bulunan yangın söndürme teçhizatı ile denizde ve iskelelerde oluşabilecek yangınlara denizden de müdahale edebilme imkânımız var. Personelimiz de periyodik olarak yangın eğitimleri ve tatbikatları ile olumsuz durumlara hazırlıklıdır.

Çekek yerindeki kapasiteniz nedir? Liftiniz kapasitesi kaç ton?

D-Marin Didim Marina çekek alanı 70.000 metrekare. Ortalama 18 metre boyunda bir tekne baz alınırsa, 600 tekneye kadar kara park imkanı sunuyoruz. Çekek alanının yönetimi ile çekme/atma, alt yıkama ve payandalama işlemleri marina yönetimince gerçekleştiriliyor. Çekme-atma işlemlerini 400 tonluk ve 75 tonluk travel liftler ile yapıyoruz. Ayrıca 40 tonluk bir taşıyıcımız var. Lift havuzumuzun genişliği 11 metre. Lift kapasitesi içinde bulunan 10.80 metre ene kadar olan teknelere karapark hizmeti veriyoruz.

Tekneler ne tür hizmetler veriliyor?  Bünyenizde hangi atölyeler var?

Tekneler için gereken teknik servis işlemleri, motor, boya, ahşap, branda, elektronik, yelken, arma gibi tüm konularda servis hizmeti veriyoruz. Bakım onarım hizmetleri çekek alanında yer alan 13 teknik servis işletmecisi tarafından veriliyor.

Çekek alanındaki çalışanlarda ne tür sigorta şartları arıyorsunuz?

Çekek alanında yer alan her teknik servis işletmecisi, personelinin SSK kayıtlarını bulundurmakla yükümlü. Dışarıdan teknik servis girişi yasak olmakla birlikte, eğer tekne sahibinin özel isteği ile dışarıdan bir teknik servis çağırıldığında günlük olarak 20 Euro ekip giriş ücreti alınıyor.

Hedefleriniz neler, yeni yatırımlar söz konusu mu?  

Hedefimiz, sektörün en büyük sorunlarından biri olan bağlama, karapark ve bakım hizmetlerinin modern bir ortamda, gerek tekne gerek iş güvenliğinin gözetilerek yüksek standartlarda gerçekleşmesini sağlamaktır. D-Marin Didim Marina, tam kapsamlı bir marina olarak tasarlanmış ve gerçekleştirilmiş bir yatırım olması sebebiyle ile başlangıçta çekek yerinde olması gereken tüm yatırımlar planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Yakın zamanda yeni bir yatırım planlaması yoktur. 


 


İlginizi çekebilir...

GMO Kabotaj Bayramını Denizcilerle Kutladı

Denizcilik camiası TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ve TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu 1 Temmuz Deni...
2 Temmuz 2019 Salı

Boat Show Tuzla Deniz Fuarı 5-13 Ekim Tarihlerinde Düzenlenecek

2020'nin en yeni tasarımları, ödüllü tekneleri ve 2019'un son avantajları 5 Ekim'de Boat Show Tuzla Deniz Fuarı'nda görücüye çıkıyor....
25 Haziran 2019 Salı

Türk Loyd'u Performans Tablosunda 8. Sıraya Yükseldi

Türk Loydu, Paris MoU tarafından açıklanan Klas Kuruluşları Performans Tablosunda Yüksek Performans sınıfını koruyarak, 8. sıraya yükseldi....
18 Haziran 2019 Salı

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.