E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Hepimiz aynı gemideyiz...

2 Aralık 2009 Çarşamba | HABERLER
16. Sayı (Eylül-Ekim 2009)

Bugüne kadar tamamen kendi özverisi, öz sermayesi ile ürettiği tekneler ve mega yatlarla dünyaya sesini duyuran ve bu pazarda ciddi bir yer edinen sektörümüz. Yaşanan global krizin etkilerinin daha da derinleşmesi ile ciddi bir yara aldı.
Bugüne kadar tamamen kendi özverisi, öz sermayesi ile ürettiği tekneler ve mega yatlarla dünyaya sesini duyuran ve bu pazarda ciddi bir yer edinen sektörümüz. Yaşanan global krizin etkilerinin daha da derinleşmesi ile ciddi bir yara aldı.

Bugüne kadar tamamen kendi özverisi, öz sermayesi ile ürettiği tekneler ve mega yatlarla dünyaya sesini duyuran ve bu pazarda ciddi bir yer edinen sektörümüz. Yaşanan global krizin etkilerinin daha da derinleşmesi ile ciddi bir yara aldı. Hükümetin yapmış olduğu bazı vergi indirimleri MTV’nin düşürülmesi v.s. bence pek fazla işe yaramamış görünüyor. Sadece bugüne kadar kayıt altına girmemiş olan sandal ve motorlu tekneler bu işe ilgi gösterdiler. Bunları sayarak şu kadar tekne... demek yanlış olur. Zaten imalatı ilgilendiren ÖTV aramıza geri döndü. Özellikle şeker bayramı tatilinde konuştuğum pek çok yabancı bayraklı tekne sahibi tercihlerinin değişmediğini söylediler. Bu konuda bir güven ortamı olmadığından ve bir sabah uyanınca bu vergilerin artmayacağı garantisinin olmadığından bahsettiler. Hatırlarsanız daha önceki sayılarımızda maliye ve gümrüğün yabacı bayraklı tekneleri tespit için yaptıkları çalışmayı haber yapmıştık!..
Son gelen haberler özellikle yapımı tamamlanan teknelerin yerine yeni siparişlerin olmadığını gösteriyor ve alınan siparişlerin neredeyse bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olduğu da bir gerçek zaten seri üretim yapan birkaç firma da üretimlerine ara verdi.
Dileğimiz sektörümüzün umutsuzluğa kapılmadan elbirliği ile bu krizden en az hasarla çıkması. Unutmamamız gereken en önemli şey hepimiz aynı gemideyiz. Sektörün bu krizden güçlenerek çıkacağı inancını taşıyorum. Bana hala bu sektöre girip tekne imalatı yapmak isteyen pek çok firmadan mailler geliyor. Bu konudaki düşüncem: Sadece yapmak yetmiyor, onu satmak ve sonrada parasını almak önemli. Bunu söylememi belki yadırgayabilirsiniz ama, günümüz şartlarında bunun aksini düşünmek biraz zor.
Dergimizin yayınlanması ile ilgili önemli ve sevindirici bir değişikliği sizlerle paylaşmak istiyorum. Yayın hayatının 3. yılında olan dergimiz bu güne kadar 15 sayı olarak  Karma A.Ş tarafından yayımlandı. Ekim ayından itibaren tek yayın olmanın dezavantajından arınarak B2B Medya Grubu ile bir ortaklık gerçekleştirdik. 16.sayımızdan itibaren aynı kadromuzla daha da güçlenmiş olarak B2B Medya çatısı altında sizlerle beraber olacağız.
Bu yıl 28.si düzenlenecek olan İstanbul Boat Show’un sektörümüze moral ve yeni bir kan katacağını düşünüyorum.
İstanbul Boat Show’daki standımızda görüşmek dileği ile...


Erdal Karaca
erdal@boatbuilderturkey.com
 


İlginizi çekebilir...

GMO Kabotaj Bayramını Denizcilerle Kutladı

Denizcilik camiası TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ve TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu 1 Temmuz Deni...
2 Temmuz 2019 Salı

Boat Show Tuzla Deniz Fuarı 5-13 Ekim Tarihlerinde Düzenlenecek

2020'nin en yeni tasarımları, ödüllü tekneleri ve 2019'un son avantajları 5 Ekim'de Boat Show Tuzla Deniz Fuarı'nda görücüye çıkıyor....
25 Haziran 2019 Salı

Türk Loyd'u Performans Tablosunda 8. Sıraya Yükseldi

Türk Loydu, Paris MoU tarafından açıklanan Klas Kuruluşları Performans Tablosunda Yüksek Performans sınıfını koruyarak, 8. sıraya yükseldi....
18 Haziran 2019 Salı

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.