E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BODRUM MARİNA
METXY
ETAP MARINE
MEGA TACHT TRANSPORT
MARİNSU İZOLASYON
INTERNATIONAL PAINT

Dünyanın En Hızlı Açık Deniz Karakol Gemisi Türk Loydu Klası İle Katar'da

Dünyanın En Hızlı Açık Deniz Karakol Gemisi Türk Loydu Klası İle Katar'da

29 Aralık 2017 Cuma / 11:43 | HABERLER219 kez okundu

Antalya Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Ares Tersanesi tarafından inşa edilen kompozit gövdeli, 48 metre boyundaki Ares 150 Hercules açık deniz karakol gemisi, 8 Aralık Cuma günü düzenlenen törenle Katarlı yetkililere teslim edildi. Türk Loydu askeri gemi kurallarına göre inşa edilen Ares 150 Hercules, 37 saatte deniz mili (68.5 kilometre) hız yapabiliyor.

Katar İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Gemileri projesi, 5 adedi 24 metre boyunda Ares 75 Hercules süratli karakol botu, 10 adedi 34 metre boyunda Ares 110 Hercules süratli karakol botu ve 2 adedi de 48 metre boyunda Ares 150 Hercules açık deniz karakol gemisinden oluşuyor. Ares 150 Hercules, dünyanın en hızlı açık deniz karakol gemisi ve Türkiye’de bugüne kadar inşa edilmiş en büyük kompozit gövdeli gemi unvanına sahip. Gemi, hizmete girmesinin ardından 37 deniz mili azami süratiyle Katar Körfezi ve okyanuslarda operasyon yapabilecek. Askeri alanda kullanılacak olmasına rağmen oldukça konforlu ve lüks inşa edilen geminin içi lüks otel odalarını aratmıyor. VIP kamaralardan dinlenme salonlarına, kaptan köşküne kadar birinci sınıf malzemelerin kullanıldığı gemi, Katarlı yetkilileri de kendine hayran bıraktı.

Proje kapsamında inşa edilen gemilerin tamamı Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına göre inşa ediliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Katar İçişleri Bakan Vekili Tuğgeneral Al-Khulaifi, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ares Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, Türk Loydu Genel Müdürü Alper Eralp ile bürokratlar ve davetlilerin katıldığı teslim töreni sonrasında konu hakkında bir açıklama yapan Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, “Dost ve müttefik ülke Katar için inşa edilen bu karakol gemilerinin dizayn ve inşa kontrolü, malzeme ve ürün sertifikasyon hizmetlerini gerçekleştirerek, 50 yıllık tarihine 100’den fazla askeri geminin klaslanmasını sığdıran Türk Loydu, bugün hizmetlerine yurtdışında da başarıyla devam etmektedir. Düzenlenen törenle Katar’a teslim edilen Yüksek Hızlı Karakol Gemileri’nin Türk Loydu tarafından klaslanması için değerli katkıları bulunan Ares Tersanesi ve Türk Loydu yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.