E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

30. METS Trade Show Uluslararası Ziyaretçi Rekoru Kırdı

30. METS Trade Show Uluslararası Ziyaretçi Rekoru Kırdı

28 Aralık 2017 Perşembe / 16:03 | HABERLER
65. Sayı (Kasım-Aralık 2017)
22 kez okundu

Bu yıl 30. Kez düzenlenen dünyanın en büyük marin fuarı METS, 14-16 Kasım 2017 tarihleri arasında Hollanda’nın Amsterdam kentinde gerçekleştirildi. Bin 552 katılımcıya ev sahipliği yapan METS, dünyanın 116 ülkesinden yaklaşık 25 bin ziyaretçiyi ağırladı. 19 Türk firması da fuarda yerini alarak ürün ve hizmetlerini sergiledi...

Hollanda’nın Amsterdam kentinde düzenlenen dünyanın en büyük marin fuarı METS, 14-16 Kasım 2017 tarihleri arasında 30. kez düzenlendi. Katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla bir kez daha rekor kıran fuar, toplam bin 552 firmaya ev sahipliği yaptı. 24 bin 856 kişi tarafından ziyaret edilen fuar, Türkiye’den de 19 katılımcı firmayı ziyaretçileriyle buluşturdu. Bu
yıl uluslararası ziyaretçi rekoru kıran fuarı, Hollanda dışından 116 ülkeden 10 bin 500 profesyonel ziyaret etti.

Mets 2017, Süperyat Forumu, Üretim Süreçleri Semineri, Global Marina Enstitüsü Semineri, Ulusal Deniz Elektroniği Birliği’nin Elektronik Semineri, İnovasyon Evreleri Semineri ve katılımcı firmaların düzenledi seminer ve etkinliklerle profesyonellerin ilgisini çekti.

METS- Marine Equiment Trade Show, önümüzdeki yıl yine Amsterdam RAI Convention Centre’da, 13-15 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Boat Builder Awards 2017’nin Kazananları Açıklandı

METS ve IBI Dergisi işbirliğiyle ve Raymarine’in katkılarıyla organize edilen Boat Builder Awards 2017’nin kazananları da METS kapsamında açıklandı. Ödül töreni, 15 Kasım Çarşamba akşamı Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi’nde gerçekleştirildi. 

Boat Builder Awards 2017’de “Perakende Pazarlama” ödülünü Brunswick Boat Group kazanırken, “Uluslararası Distribütör / Bayi Geliştirme” ödülünü Correct Craft ve Fairline Yachts firmaları paylaştı.

“Üretici Firma & Ekipman Çözümü” ödülü Multiplast ve Groupe Bénéteau işbirliğine verilirken, bu kategoride mansiyon ödülü, Torqeedo ve Zodiac Nautic Group firmalarına verildi.

Sunseeker International’ın Manhattan 52 Beach Club konsepti, “Yenilikçi On Board Tasarım Çözümü”nde ödüle layık görülürken, KM Yachtbuilders’ın 78ft Polar Explorer yatı için tasarladığı dümen ve kıç konsepti mansiyon ödülüne değer görüldü. 

“Üretim Süreci İnovasyonu ödülü”, MODUTEC modüler konstrüksiyon teknikleri ile Bavaria Yachts’a gitti. “Çevreci Girişim” ödülünün sahibi ise çevre dostu gövde yapı malzemeleri kullanımıyla Campion Marine oldu.

Sunseeker International, “En İyi Çıraklık Sistemi” kategorisinde aldığı ödülle bir kez daha podyuma çıkarken, Boat Builder Awards’ın en prestijli ödülü olan “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne ise Princess Yachts’ın kurucu ortağı David King layık görüldü. 

DAME Ödülleri Sahiplerini Buldu

METS 2017 kapsamında gerçekleştirilen DAME ödüllerinin kazananları da fuarda gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı. 27. DAME Tasarım Ödülü’ne 22 ülkeden 122 ürün katıldı. 7 farklı kategoride yenilikçi ürünlere verilen ödüllerin yanı sıra bir de büyük ödülün verildiği törende büyük ödülü kazanan firma Scanstrut ltd. oldu. Firmanın büyük ödülü kazanan Scanstrut Venture Connect Dönüşüm Kiti, aynı zamanda “Güverte Ekipmanı, Yelken ve Arma” kategorisinde de birinci oldu.

DAME ödüllerinde, “Marin Elektroniği ve Marin Yazılımları” kategorisinin kazananı Simarine firmasının SIMARINE NEREIDE Akıllı Marin Güç Paneli olurken, “İç Ekipmanlar, Materyaller ve Kabin İçi Elektrikli  Teçhizatlar” kategorisinin kazananı ise P400 Matrix ürünü ile Besenzoni firması oldu. 

Poralu Marine – Rotax’ın Seabin V5 Floating Dock ürünü “Marina ekipmanları, Tersane ve Tekne Yapımı Malzemeleri” kategorisinde; Oceanvolt Ltd.’in Oceanvolt Servoprop ürünü “Makine, Tahrik, Mekanik ve Elektrik Sistemleri ve Bağlantı Parçaları” kategorisinde; Weems & Plath’ın CrewWatcher ürünü “Cankurtaran ve Güvenlik ekipmanları” kategorisinde;
Zhik Pty Ltd.’in Isotak X - Extreme Ocean Yalekenli Kıyafeti ise “Giysi ve Mürettebat Aksesuarları” kategorisinde ödüle layık görüldü.

AkzoNobel, Yeni International Antifouling Boyalarını Görücüye Çıkardı

METSTRADE 2017 ziyaretçileri, AkzoNobel’in International markası tarafından tanıtılan yenilikçi antifouling ürünlerini ilk elden görme fırsatı buldular. AkzoNobel, fuarda yüksek performanslı yat kaplamaları yelpazesine en son eklenen ürünlerin resmi lansmanını yaptı.

International ürün yelpazesinin modernize edilmesine ek olarak, doğru ürünü bulmayı daha da kolay hale getiren bir nümerik sınıflandırma sistemi de getirildi; numara ne kadar büyük olursa performans da o kadar yüksek oluyor. Ürün Yöneticisi Tom Rose, düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “METSTRADE 2017’de yeni ürün yelpazemizi müşterilerimizin beğenisine sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu ürünler her türlü kirliliğe karşı koruma sağlıyor, daha canlı renkler ortaya çıkarıyor ve halihazırda piyasada bulunan bir çok alt katman ve antifouling çeşitleriyle uyumlu.” Rose ayrıca, yeni serinin müşteri geribildirimine dayalı kapsamlı araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonucu olduğunu da ekledi.

Bu yelpaze 8 yeni üründen oluşuyor ve bunlar arasında en öne çıkanı Micron 350. International’ın bugüne kadarki en iyi tüketici antifouling ürünü olan Micron 350, tüm koşullar için uygun, kendi kendini parlatan kopolimer teknolojili birinci sınıf bir antifouling boyası.

Yelpazede öne çıkan bir başka yeni ürün de, olağanüstü pürüzsüz bir finiş için sert bir antifouling alternatifi sunan Ultra 300. Amsterdam da görücüye çıkan diğer ürünler ise Cruiser 250 ve Uni-Pro 250.

Besenzoni P400 Matrix ile DAME Ödülü Kazandı

Besenzoni, yenilikçi anlayışıyla tasarladığı P400 Matrix dümen mahali koltuğu ile “İç mekan ekipmanları, mobilyalar, malzemeler ve elektrikli aksesuarlar” kategorisinde 2017 DAME Tasarım ödülünün sahibi oldu. 

DAME ödüllerinde, jürinin P400 Matrix dümen mahali koltuğunu seçmesinin sebepleri şu şekilde açıklandı: “P400 Matrix dümen mahali koltuğuna oturduğunuzda, koltuk ve bel desteği tasarımının yanı sıra ayarlanabilir kafa, kol ve ayak dayama yerlerine verilen önemin, denizde geçirilen uzun geceler için mükemmel bir dümen mahali olmasını sağladığından şüphe yok. Jüri üyeleri de koltuğun estetiğine hayran kaldılar ve bu kategoride oybirliği ile kazandı.”

P400 Matrix dümen mahali koltuğu, kumaş döşemesi, ayarlanabilir başlık, kol dayama ve koltuğu yükseltmek/indirmek için otomatik destek ile donatılmış. Koltuk minderi içerisinde yüzde 88 titreşim emilim sağlayan opsiyonel ve yenilikçi bir teknoloji sunuluyor. Vacuum sistemi, kullanıcıyı nazikçe rahatlatmak için hacim ayarını kullanıyor ve maksimum konfor sağlıyor. 

Dometic, İki Yeni Ürününü Lanse Etti

Dometic, DAME Tasarım Ödülü’ne de aday olan iki yeni ürünü Dometic Frosty Var ve Oceanair SKYSCREEN’i fuarda lanse eti. Fuar kapsamında gerçekleştirilen Boat Builder Awards’da bir kategoriye sponsor olarak destek veren Dometic, fuarın da sponsorlarından biri oldu.

Firmanın fuarda lanse ettiği ürünlerden bağımsız klima çözümü Dometic Frosty Var, yenilikçi, sessiz ve verimli bir klima çözümü. Domestic’in ürün yelpazesinde ek olarak, CoolFreeze CFX 75DZW kompresör soğutucuları, Cool-Ice buz kutuları, MaCave Serisi şarap soğutucuları, çeşitli sifon teknolojileri ile Moderno tuvaletler ve HandWave Kontrol Panelleri yer alıyor.

FLIR 232 Termal Deniz Kamerası, DAME Özel Mansiyon Ödülü Aldı

Yeni FLIR M232 deniz termal gece görüş kamerası, bu yılki METSTRADE Fuarı’nda “Deniz Elektronikleri ve Denizcilik Yazılımları” kategorisinde DAME Özel Mansiyon Ödülü kazandı.

Şubat ayında piyasaya çıkan M232, FLIR M100 ve M200 serisine ait en küçük ve en uygun fiyatlı termal gece görüş kamerası. FLIR’in en yeni nesil Boson termal çekirdeğini kullanan M232, teknecilere gece 320 x 240 termal çözünürlükte görme imkanı ve 4 kat dijital zoom özelliği sağlıyor. Çığır açan M232 ayrıca dikey ve yatay düzlemlerde 360 derece görüntüleme için tam pan ve eğim sunuyor. 

YANMAR 4JH80 SPP, Tam Elektronik Joystick Kontrolü Sunuyor

YANMAR Marine International, büyük yelkenli yatlar için tek joystick manevra sistemi sunan yeni YANMAR 4JH80 SPP (Yönlendirebilir Sürüş Rotu) ürününü METSTRADE’de sergiledi. 

Kullanım kolaylığı sağlayan yüksek formanslı YANMAR 4JH80 SPP, daha önce yelkenli yatlarda kullanılamayan istisnai bir kontrol seviyesi sağlayarak toplam sürüş paketi olarak sunulan tamamen entegre bir sistem. Benzersiz 4JH80 SPP, YANMAR’ın, ZF Marine 360 derecelik dönen yelkenli ile birleştirilmek üzere tasarlanmış, sessiz ve hepsi tam elektronik kumanda çubuğu kontrolü altında hafif Vetus yaylı pervanesine kesintisiz olarak bağlanan 4JH80 deniz dizel motoruyla güçlendirilmiş. Paket, yoğun marinalarda veya kritik kanallarda daha kolay yükleme, bağlama, demirleme ve seyir halindeyken manevrayı kontrol altında tutma imkanı sağlıyor.

JL Audio Yeni Ürünlerini Tanıttı

ABD’li deniz ses sistemleri üreticisi JL Audio’nun İngiltere merkezli Avrupa distribütörü JL Audio Marine Europe, yıl boyunca JL Audio tarafından marin pazarına tanıtılan yeni ürünleri bir kez daha sergiledi. JL Audio Marine Europe ekibi; Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Hırvatistan’daki temsilcileriyle ziyaretçilerini ürünler hakkında bilgilendirdi ve tavsiyelerde bulundu.

Ocean Signal’den, SOTDMA Teknolojisi ve ATB1 B Sınıfı AIS Transponder

Ocean Signal, METTSTRAD 2017’de tekne sahipleri ve kaptanlar için daha fazla görünürlük ve seyir güvenliği sağlamak amacıyla geliştirdiği üstün SOTDMA teknolojisi ve 5W çıkış gücü içeren güçlü bir B Sınıfı AIS Transponder ATB1’i sergiledi.

Yeni tam uyumlu Ocean Signal AIS ünitesi, geminin gece gündüz görünürlüğü ve seyir güvenliğini sağlamak için SOTDMA (Kendinden Organize Edilen Çoklu Zaman Dilimi Erişimi) şemasını kullanıyor. Okyanus Sinyali ATB1, standart CSTDMA (Taşıyıcı Algılama TDMA) B Sınıfı ünitelerine kıyasla daha hızlı raporlama oranı ve daha yüksek çıktı gücü sunarak dakika başına iki CSTDMA iletimi yerine beş saniyede bir AIS iletimi gönderiyor. Ünitenin 5W çıkış gücü standart 2W ile karşılaştırıldığında iletilerin artmasına olanak sağlıyor.

Raymarine Axiom ve LightHouse 3 

Raymarine’in 9, 12 ve 16 inç boyutlarında üretilen Axiom Pro serisi, Raymarine’in ödüllü Axiom yüksek performanslı MFD serilerini, denizaşırı balıkçılar ve performans odaklı gezi botlarına kadar genişletiyor. 

Axiom Pro modelleri, Raymarine’in kanıtlanmış HybridTouch kontrol kullanıcı deneyimi çevresinde dizayn edilmiş olup, LightHouse 3 OS’de çoklu dokunmaya duyarlı dokunmatik ekran kontrolü, tuş takımı ve döner kontrol etkileşimi bulunuyor. Tablet şeklindeki dokunmatik ekranın ve sezgisel tuş takımı işleminin birleşimi, kaptanların tüm deniz koşullarında Axiom Pro’nun tüm özelliklerine güvenle erişmelerini sağlıyor.

Axiom Pro, iki farklı dahili sonar seçeneği de sunuyor. Axiom Pro RVX modellerinde RealVision 3D, CHIRP SideVision, DownVision ve derin su balıkçılığı için 1kW’luk entegre yüksek performanslı CHIRP sonar bulunuyor. Gemi gezisi ve yatlar için tasarlanan Axiom Pro S modelleri, doğru derinlik sondajı ve geleneksel CHIRP sonar görüntüsü için tek bir yüksek CHIRP kanal sonar ile donatılmış. 

Orijinal Axiom serisi gibi, Axiom Pro modelleri Raymarine’in gelişmiş LightHouse 3 işletim sistemiyle güçlendirilmiş.

Türk Katılımcılardan Yorumlar...

Bu yıl ziyaretçi rekoru kıran ve dünyanın dört bir yanından yaklaşık 25 bin ziyaretçiyi ağırlayan METS Fuarı’na bin 552 firma katıldı. Türkiye’den de 19 firma METS’te yerini alarak ürün ve hizmetlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Fuarla ilgili görüş ve yorumlarını aldığımız Türk katılımcılar, genel olarak fuardan memnun kaldıklarını belirttiler...

Best Mühendislik / Ali Bostan

Best Mühendislik, 25 yıllık tutya üreticisi bir firma. Ürünlerimizi dünyaya tanıtmak için iki yıldır METS Fuarı’na katılıyoruz. “Fuardan çok memnun kaldık” gibi klasik şeyler söylemeyeceğim. Çünkü bu fuarlar, sonuçları yıllar sonra görülecek girişimler. 

Avrupalı tüketici, bize göre çok bilinçli. Ürün hakkında bilgi sahibi olmak için sordukları soruları ben bile cevaplamakta zorlandım desem yeridir. Onlar bizi, biz de onları tanımaya çalışıyoruz. Ortak noktada nasıl buluşup, bir iş ortaklığı gerçekleştireceğimizi görüşüyoruz.

Bir yıldır sürekli görüştüğümüz firmalar var. Numune alıyor, bu numuneleri analiz ediyorlar. Kullanıldığı şartlarda testlere tabi tutuyorlar. Sizinle her şeyi paylaşıyorlar. Kısacası Avrupa fuarında sürekli bulunmak, size gelecek için bir şeyler kazandıracaktır. Kısa vadeli düşünmek hata olur. Bu pazardan pay almak içinse, yaptığınız ürün Avrupa standartlarında, fiyatınız ise herkesten düşük olmalı. 

Fuar organizasyonu hakkında şunu söylemeden geçemeyeceğim: İnsanlar her şeye çözüm üretmek için programlanmış. Yılların

bilgi birikimini doğru kullanmışlar ve sorunsuz bir fuar gerçekleştiriyorlar. Birkaç yıl önce Türkiye’deki fuarda internet bağlantısı için 100 euro istendiğini hatırlıyorum. Ceketinin altından broşür çıkarıp dağıtanları hatırlayıp gülümsüyorum. 

City Design / Demran Günday

Neo Light; mimaride, iç ve dış mekanlarda ve özellikle marin sektöründe kullanılabilen tamamı LED teknolojili aydınlatma armatürleri konusunda, sahip olduğu yüksek standartlı ürün grubuna her yıl yeni ürünler ekleyerek sektördeki yerini güçlendiriyor. Bu yıl ürün ailemize katılan Milky Line serisi, IP 67, 160° ve dot free özellikleri ile fuarda oldukça ilgi gördü.

Bu yıl METS’te 12. yılımızı tamamlamış olduk. METS artık bizim için hem yurtdışındaki müşterilerimizle hem de Türk müşterimizle buluşmak için bir adres oldu. Önümüzdeki sene, Super Yacht pavilyonunda bulunmayı istiyoruz. 

Aydınlatma konusunda teknoloji çok hızlı ilerliyor. Biz de ürün portföyümüze yeni katılacak ve ilk defa METS 2018’de sergilenecek yeni ürünlerimizi geliştirmeye şimdiden başladık.

Dökar Yat / Bora Döker

Bu sene standımızda sergilemiş olduğumuz Jaron Ginton tasarımına sahip 50 metre yelkenli slup projesinde kullanacağımız direk kafası büyük bir ilgiye neden oldu. Bu ilgi, stand önünden geçen bir kısım ziyaretçilerin ilgi alanında olmasa dahi, yapılan işçiliği yakından incelemelerine fırsat tanıdı. Mevcut direk kafasının fuardan sonra gerçek projede kullanılacağını duyduklarında şaşkınlıkları arttı.

Bu yıl muhatap olduğumuz müşterilerin çoğunluğunu ağırlıklı olarak tekne sahipleri oluşturdular. Önceki sene tanıtmış olduğumuz manuel yelken sarma bumbamız yine oldukça rağbet gördü. Ek olarak fabrika binamız içerisinde bulunan ve birçok projede beraber çalıştığımız CSC kompozit firmasına ait yeni karbon merdiveni de bu sene ziyaretçilerimize tanıtmış olduk.

Amsterdam RAI’nin büyük fuar alanlarında kurulan farklı pavilyonlarda konuşmacı olarak gelen çeşitli sektörlerden imalatçı, tasarımcı ve vizyonerler ürünleri ve fikirleri hakkında demolar ve sunumlar hazırlayarak oldukça öğretici ve yenilikçi fikirler edinmenize yol açabiliyor. Bu fuarı eşsiz kılan en güzel taraf; gerek beraber çalıştığımız firmalarla, gerekse müşterilerimizle bir aile edasıyla her sene buluşma noktası edinerek sosyal çevremizi kuvvetli bağlara dönüştürebiliyor oluşumuz. Buna bağlı olarak da planlarımız ve projelerimizle ilgili birebir görüşmeler sağlayarak bu 3 gün içinde daha verimli çözümler çıkarmaya odaklanabiliyoruz.

Güderoğlu Marin Deniz Malzemeleri / Sait Güderoğlu

Denizde can güvenliği konseptinde bulunan  kişisel yüzdürme donanımları üretimi yapan firmamız Güderoğlu Marin, METS Fuarı’na bu yıl altıncı kez katıldı. Firmamız, daha önce benzer etkinliklere defalarca katılmış olması ve METS 2017’ye de altıncı kez katılmış olmanın verdiği tecrübe ile oldukça başarılı bir fuarı geride bıraktı.

Fuarda her zaman olduğu gibi can yeleği üretimindeki kalitemizle bir çok ülke temsilcileri ile iletişimde bulunduk. Üretim yelpazemizde bulunan can yelekleri ve ekipman ları ile özellikle dünyada sayılı firmanın üretebildiği şişme can yeleklerinin firma olarak yeni modellediğimiz tasarımların tanıtımını yaptık

Firmamız METS 2017 fuarında hem birçok firma ile önceki yıldan devam eden ihracat anlaşmalarını gelecek yıllar için yeniledi, hem de yeni ihracat anlaşmaları yaparak ihracat müşteri portföyünü artırdı. Firmamız sektöründe dünyada ilk üç firma arasında yer almak vizyonu ile bu yolda üretim kalite ve teknolojisini sürekli yenileyen ve geliştiren inovatif yapısı ile bu tür organizasyonlarda yer almaya devam edecek.

METYX Composites / Bahattin Şendoğan

Ürün portföyümüzün önemli kullanıcıları olan, hem Türk hem de yabancı tekne üreticileri ile bir arada bulunmak; sektöre yönelik güncel bilgileri edinmek ve sektörün yöneldiği teknolojik gelişmeleri gözlemlemek amacıyla METS 2017’de yerimizi aldık.

Fuarda; karbon, aramid, cam takviye kumaşlar, core malzeme kitleri (Balsa, PVC, PET vs.) ve kompozit model, kalıp ve prototip üretimlerine yönelik numune ve görsel sunumlarımızla, katılımcıları ve misafirlerimizi ağırladık.

Sektörde geçtiğimiz yıldan itibaren edindiğimiz olumlu yöndeki ilerleyişin, bu yıl da bir miktar daha artarak devam ettiğini ve edeceğini gözlemledik. Sektöre liderlik yapan firmalarla görüşme imkanı bulduğumuz fuarda, önümüzdeki dönemler açısından büyük projelerde yer almamızı sağlayacak görüşmeler yapma fırsatı bulduk. Hatta geçen senekinden daha verimli oldu. Birçok yabancı ve yerli müşterilerimizle görüştük.

Sektörün neredeyse durma noktasına gelmesine sebep olan global kriz sonrasında, marin sektöründe kriz sonrası toparlanma süreci oldukça yavaş olarak gerçekleşmişti. Bu yılki fuarda, bu toparlanmanın diğer yıllara oranla önümüzdeki süreçte daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceğine dair izlenimler elde ettiğimizi söyleyebilirim.

OMS Marine Solutions / Göksel Güner

OMS Marine Solutions olarak METS 2017’ye global ihracatçısı olduğumuz Coolmar marka HVAC ürünlerimizle katıldık. Geçen yıllarda olduğu gibi yine 2. holdeki, Türk pavilyonunda aynı yerimizde distribütör, bayi, müşteri ve ziyaretçilerimizi ağırladık. Bu yıl ayrıca yine portföyümüzde bulunan, yıllardır satış, pazarlama, montaj ve servis faaliyetlerini yürüttüğümüz Neta Uydu Sistemlerine de standımızda yer verdik.

HVAC grubumuzun paket tip marin klimalar için geliştirdiği wi-fi özellikli CM MPC 12 model yeni kontrol ünitemizi de bu prestiji yüksek fuarda, imalatçı ve kullanıcıların beğenilerine sunarak, tanıtma fırsatı bulduk.

Gerek Türkiye’den sürekli çözüm ortaklığı yaptığımız tersane temsilcileri ve bayilerimizle, gerekse 5 kıtadan ziyaretimize gelen mevcut distribütörlerimizle hem ilişkilerimizi pekiştirdik hem de 2018 siparişlerini aldık. Yeni distribütör adayı firmalar ile de oldukça verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdik.

Poseidon Marine / Hayrettin Edremitlioğlu

Kuruluşumuzun 3. yılında METS’e katılım kararı aldık. Her ne kadar Türkiye’de ürünlerimiz beğenilse ve ürettiğimiz ürünlerde en büyük pazar payına sahip olsak da, dünya pazarında endişelerimiz vardı. Fuarın daha ilk saatlerinde bu endişe güvene dönüştü.

Fuarda 2 ürünümüzü ön plana çıkardık: pasarella ve fare engelleyici. Fare engelleyici ile aynı zamanda DAME ödülüne de aday olduk. Derece alamasak da finalistlerin arasında olabilmek ayrı bir heyecandı.Yunanistan küçük bir pazar olmasına rağmen çok ciddi satış gerçekleştirdik. İtalya’da iki firmanın distribütörlük istemesi ile ilgili görüşmelerimiz halen devam ediyor. Pasarella için ürettiğimiz ahşaplar, beklemediğimiz bir pazar yarattı ve ABD ile ahşap üretmek üzere bir anlaşma gerçekleştirdik.

Sonuç olarak, endişeyle katıldığımız METS Fuarı’nın ardından, başta Yunanistan, İtalya, Malta, İspanya, Fransa, İsveç, ABD ve Hırvatistan olmak üzere 10’a yakın ülkede ürünlerimiz deniz severlere ulaşabilecek.

Ultra Marine / Erkutay Yücel

Fuar ziyaretçi açısından her sene neredeyse aynı geçiyor. Ancak bu sene yaptığımız görüşmelerde iç piyasada son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntıların aksine özellikle Avrupa ekonomisinin ciddi boyutta canlandığı izlenimini aldık. Bu nedenle 2018 yılında Avrupa satışlarımızda bir artış beklemekteyiz. Bunun yanında biz, satış ağımızı her ülkede dilediğimiz gibi kurduğumuz için bu fuarın bizim açımızdan en iyi yanı, dünyadaki bütün distribütörlerimizle aynı anda görüşme şansı vermesi. Diğer bir taraftan da marka imajımızı desteklemek için bütün rakiplerimizin yer aldığı bu platformda biz de her sene yerimizi alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz.


 


İlginizi çekebilir...

Wartsila Semineri

Warstila, 17 Nisan 2019 tarihinde Divan Asia Hotel salonlarında müşterileri için seminer düzenliyor....
11 Nisan 2019 Perşembe / 17:23

Türk Denizcilik Sektörünün Uluslararası Buluşması 15. Exposhipping Expomaritt İstanbul, Ziyarete Açıldı

2-5 Nisan tarihleri arasında Viaport Marina Tuzla'da yapılan Uluslararası Exposhipping Expomaritt İstanbul 15. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Kon...
2 Nisan 2019 Salı / 14:22

Yalıkavak Marinaya Anlamlı Ziyaret

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, The British Yacht Harbour Association (TYHA) tarafından '2018-2019 Dünyanın En İyi Süper Yat M...
16 Mart 2019 Cumartesi / 15:10

 

  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.