E-DERGİ
Boat Builder Turkey 64.Sayı

 


E-Dergi Oku

MARİNSU İZOLASYON
ETAP MARINE

Doğa Dostu 'Yalı Çapkını' Suya İndi

Doğa Dostu 'Yalı Çapkını' Suya İndi

1 Aralık 2017 Cuma / 12:05 | PROJE

Emek Marin tarafından üretilen, güneş ve elektrik enerjisi ile çalışan "Yalı Çapkını", suya indirildi...

Göcek’te yer alan Emek Marin tarafından EKOBOT projesi kapsamında üretilen Yalı Çapkını, 8,5 metre boyunda ve 14 kişi kapasiteli bir gezi teknesi. Elektrik enerjisiyle çalışan tekne, enerjisini üzerinde bulunan solar panellerle güneşten sağlıyor.

Emek Marin firma sahibi Özleyiş Çakır, teknenin, Akyaka’da elektrikli teknelere dönüş projesinin başlangıcı olduğunu söyledi. Teknenin, Akyaka koşullarına uygun olarak üretildiğini aktaran Çakır, “Genel anatomisine bakarsak, altında bulunan camı, sürtünme katsayısındaki enerji tasarrufu, bölgeye ait olan ve korunan Yalı Çapkını kuşunun öne çıkarılması amacıyla tasarım yapıldı” dedi.

Teknenin 15 yıl boyunca hiçbir maliyet çıkarmadan kullanılabileceğini söyleyen Çakır; “Gövde polyester, piller lityum, güneş panellerinin ömrü 25 yıl, üzerinde bulunan elektrikli motor, manyetik. Çok büyük arıza olmadığı ve bizim enerjimiz olduğu sürece sonsuz çalışabilen motorlar” şeklinde konuştu.

Dalyan’da tekne sayısının çok olmasının elektrikli teknelere dönüşüm süresini uzatacağını belirten Çakır, “Önceliğimiz Dalyan olmasına rağmen Akyaka’da dönüşümün çok hızlı olabilmesi nedeni ile ilk teknemizi oraya yaptık. 25 teknenin dönüşümü olacak. Akyaka’da dönüşümü yapmak daha kolay ve hızlı olacak. Dalyan’da ise 348 tekne var. Dönüşüm uzun sürecektir. Dalyan’da elektrikli teknelere dönme mecburiyeti kararı daha alınmış değil. O nedenle Akyaka’ya önceliği verdik” ifadelerini kullandı.

Çakır, Dalyan için Caretta Caretta figürü ile yapılacak bir tekne projesi hazırladıklarını sözlerine ekledi.