E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
METXY
INTERNATIONAL PAINT
ETAP MARINE
MARİNSU İZOLASYON

Buzul Sınıfı Süperyatın İleri Teknolojileri Rolls-Royce'tan

Buzul Sınıfı Süperyatın İleri Teknolojileri Rolls-Royce'tan

1 Aralık 2017 Cuma / 15:33 | HABERLER
64. Sayı (Eylül-Ekim 2017)
221 kez okundu

Rolls-Royce, İtalyan yat üreticisi Rossinavi tarafından Viareggio’da inşa edilmekte olan 70 metrelik buzul sınıfı süper yat King Shark için düzenlenen tahrik ve elektrikli seyir sistemleri ihalesini kazandı.

King Shark’ın sahibi, Karayiplerin ılık sularında da, Antarktika’nın buz denizinde de lüks içinde seyahat etme imkanına sahip olacak. Yatta ses geçirmez sinema salonu, tam donanımlı bir spor salonu, spa ve masaj odası ile geniş özel teraslı ve yuvarlak havuzlu bir armatör kamarası bulunuyor. İç ve dış tasarımı Venedikli yat tasarım ve mimari firması Team for Design tarafından yapılan yat, explorer yatların sert hatlarından çok zarif çizgileriyle dikkat çekiyor. Mühendisliği Arrabito Naval Architects tarafından yapılan yat, Rina ve Lloyd’s sertifikasyonlarına sahip olacak. Rolls-Royce, yatın ileri tahrik ve elektrikli seyir sistemlerini tedarik edecek.

Elektrik motorları, yatın 12 mil süratle 6000 deniz mili seyir yapabilmesini ve azami 17 mil sürate çıkabilmesini sağlıyor. Rolls-Royce SAVE Cube sistemi, motorların değişken devirlerde çalışmasını mümkün kılarak verimliliği artırıyor ve farklı çalışma koşullarında yakıt tüketimini düşürüyor. Motorlar, transformatör ve kontrol panosunun tek bir kabinde toplanması ise kurulum kolaylığı sağlarken yer kaybını azaltıyor.

Şirket ayrıca iki adet Azipull AZP085 azimut çekiş uskuru da tedarik edecek. Sürtünme katsayısı düşük bir gövde ve çekiş uskurlarının kullanılması, yatın hareket verimliliğini ve manevra kabiliyetini artırırken seyrüsefer kolaylığı da sağlıyor. Rolls-Royce yat için bir dinamik konumlandırma sistemi de tedarik edecek. Rüzgar ve dalganın yol açtığı hareketleri dengeleyen bu dinamik sabitleme sistemi, yatın en sert havalarda bile güvenle yol alabilmesini sağlayacak.

Rolls-Royce Denizcilik Ürünleri Direktörü Gary Nutter, konuyla ilgili şöyle konuştu: “En gelişmiş gemiler için ileri teknoloji ürünü donanım tasarlama ve üretmekteki deneyimimiz sayesinde, King Shark’ın buz denizi koşullarında verimli, emniyetli ve rahat seyredebilmesi için en uygun sistemlerin tespitinde Rossinavi’ye destek verebildik.”

King Shark’ın 2021’de teslim edilmesi planlanıyor.


 

İlginizi çekebilir...

Honda Marine Motorları Üstün Teknolojileriyle Fark Yaratıyor

Honda'nın üstün motor teknolojisini yansıttığı Honda Marine deniz motorları 2,3 hp'den 250 hp'ye kadar her türlü ihtiyaca cevap veren geni...
5 Temmuz 2018 Perşembe / 10:24

Deniz Yatçılık, Portofino Yachting ile İşbirliğine Başladı

Galeon markasının Türkiye distribütörü Deniz Yatçılık, yetkili satıcı olarak Portofino Yachting ile işbirliğine başladı....
5 Temmuz 2018 Perşembe / 10:18

Raymarine'den Yeni Yüksek Performanslı Magnum Radar

Raymarine, Amerikan sahil güvenliğinin kullandığı üstün teknolojileri barındıran yeni model yüksek performanslı radarını pazara sunuyor....
5 Temmuz 2018 Perşembe / 10:10