E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MARİNSU İZOLASYON
INTERNATIONAL PAINT
METXY
ETAP MARINE

Buzul Sınıfı Süperyatın İleri Teknolojileri Rolls-Royce'tan

Buzul Sınıfı Süperyatın İleri Teknolojileri Rolls-Royce'tan

1 Aralık 2017 Cuma / 15:33 | HABERLER
64. Sayı (Eylül-Ekim 2017)
287 kez okundu

Rolls-Royce, İtalyan yat üreticisi Rossinavi tarafından Viareggio’da inşa edilmekte olan 70 metrelik buzul sınıfı süper yat King Shark için düzenlenen tahrik ve elektrikli seyir sistemleri ihalesini kazandı.

King Shark’ın sahibi, Karayiplerin ılık sularında da, Antarktika’nın buz denizinde de lüks içinde seyahat etme imkanına sahip olacak. Yatta ses geçirmez sinema salonu, tam donanımlı bir spor salonu, spa ve masaj odası ile geniş özel teraslı ve yuvarlak havuzlu bir armatör kamarası bulunuyor. İç ve dış tasarımı Venedikli yat tasarım ve mimari firması Team for Design tarafından yapılan yat, explorer yatların sert hatlarından çok zarif çizgileriyle dikkat çekiyor. Mühendisliği Arrabito Naval Architects tarafından yapılan yat, Rina ve Lloyd’s sertifikasyonlarına sahip olacak. Rolls-Royce, yatın ileri tahrik ve elektrikli seyir sistemlerini tedarik edecek.

Elektrik motorları, yatın 12 mil süratle 6000 deniz mili seyir yapabilmesini ve azami 17 mil sürate çıkabilmesini sağlıyor. Rolls-Royce SAVE Cube sistemi, motorların değişken devirlerde çalışmasını mümkün kılarak verimliliği artırıyor ve farklı çalışma koşullarında yakıt tüketimini düşürüyor. Motorlar, transformatör ve kontrol panosunun tek bir kabinde toplanması ise kurulum kolaylığı sağlarken yer kaybını azaltıyor.

Şirket ayrıca iki adet Azipull AZP085 azimut çekiş uskuru da tedarik edecek. Sürtünme katsayısı düşük bir gövde ve çekiş uskurlarının kullanılması, yatın hareket verimliliğini ve manevra kabiliyetini artırırken seyrüsefer kolaylığı da sağlıyor. Rolls-Royce yat için bir dinamik konumlandırma sistemi de tedarik edecek. Rüzgar ve dalganın yol açtığı hareketleri dengeleyen bu dinamik sabitleme sistemi, yatın en sert havalarda bile güvenle yol alabilmesini sağlayacak.

Rolls-Royce Denizcilik Ürünleri Direktörü Gary Nutter, konuyla ilgili şöyle konuştu: “En gelişmiş gemiler için ileri teknoloji ürünü donanım tasarlama ve üretmekteki deneyimimiz sayesinde, King Shark’ın buz denizi koşullarında verimli, emniyetli ve rahat seyredebilmesi için en uygun sistemlerin tespitinde Rossinavi’ye destek verebildik.”

King Shark’ın 2021’de teslim edilmesi planlanıyor.


 


İlginizi çekebilir...

Geleneksel "Azimut Türkiye Yaz Buluşması" Bodrum'da Gerçekleştirildi

Karina Yatçılık'ın geleneksel 'Azimut Türkiye Yaz Buluşması', Serafina Mare, Bodrum'da yapıldı....
2 Ekim 2018 Salı / 10:13

Yeni Dreamline 26 S Türkiye'ye Doğru Yola Çıktı

Dreamline filosunun en küçük modeli 26 M gövde dizaynında ve tekne içinde yapılan yenilik ve pratik çözümlerini barındıran S versiyonu ile çok yakında...
2 Ekim 2018 Salı / 10:08

Majesty Yachts'tan Türkiye'de Özel Gösterim

Dünyanın en iyi 10 süperyat üreticisi listesinde yer alan Majesty Yachts, Cannes ve Monako Boat Show'larına katılım öncesi İstanbul Boğazı'nın...
2 Ekim 2018 Salı / 10:04