E-dergi
e-dergi
Proje

Azuree 33 Yılın Teknesi ödülünü aldı

Azuree 33, Sirena Marine tarafından Türkiye'de üretilen ilk seri üretim yelkenli tekne markası olarak öne çıkıyor.

Sirena Marine tarafından Türkiye’de üretilen ilk seri üretim yelkenli tekne markası olan Azuree serisinin yeni üyesi Azuree 33, Cenova  Boat Show’da  “Barca dell’Anno - Yılın Teknesi” ödülüne layık görüldü. Ödül, 2002 yılından bu yana, İtalya’nın en prestijli yelkenli dergilerinden Vela e Motore ve önemli finans kuruluşlarından Selma Bipiemme Leasing’in sponsorluğunda düzenleniyor. Üretimine geçen yıl başlanan Azuree 40 ise Avrupa’nın en iyi beş teknesi arasına girerek “Avrupa’da Yılın Yatı” seçiminde finale kalmıştı.
2009 yılında üretimine başlanan Azuree serisinin başarısında Türk-İtalyan tasarımcı ve mühendis ekibi, önemli paya sahip. Giovanni Ceccarelli tarafından tasarlanan serinin proje yöneticiliğini Paolo Ballerini üstleniyor. Üç tekneden oluşması planlanan serinin ikinci teknesi olan Azuree 33, tasarım ve mühendislik detaylarıyla uluslararası platformlarda dikkat çekiyor
Sınıfındaki en geniş iç hacme sahip tekneler arasında yer alan Azuree 33, 9,99 metre uzunluğa 3,65 metre genişliğe sahip. Yelkenli, geniş gövdesiyle sağladığı ferah kokpiti, bu boyda tek olan çift dümen palası ve çift dümen kumandasıyla rakiplerinden ayrılıyor. Azuree 33’ün iç tasarımında da genişliğe önem veriliyor. İki büyük kabin, ferah bir banyo ve geniş depolama alanına sahip teknenin Fast Cruiser ve Cruiser olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

Saffet Üçüncü: “Ödülü Türkiye’ye hediye ediyoruz”
Sirena Marine Genel Müdürü Saffet Üçüncü, Cenova  Boat Show’da  gerçekleştirilen ödül töreni sonrasında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:  “Azuree ile bir dünya markası yaratmak vizyonuyla yola çıktık. Bunun ilk adımını da serinin ilk ürünü Azuree 40 ile European Yacht of the Year 2010-2011’de kısa listeye kalarak attık.  Azuree serisinin yeni üyesi Azuree 33’ü ilk kez tanıttığımız Cenova Boat Show’da sektörün en prestijli ödüllerinden Barca dell’Anno’ya layık görüldük. Bu ödülü, bir Türk markasını global düzeyde her geçen gün daha ileriye taşımak için katkıda bulunan herkese ve en önemlisi Türkiye’ye hediye ediyoruz”.
Yakaladıkları başarının Türk tekne üreticilerinin gelmiş olduğu noktanın bir ispatı olduğunu belirten Üçüncü,  “Azuree 33 üzerinde çalışırken, bir yelkenli sporcusunun tekne üzerindeyken nelere ihtiyaç duyduğunu inceledik ve hem bu ihtiyaçları karşılayacak hem de keyifli dakikalar yaşatacak bir yelkenli yarattık” şeklinde konuştu.  
 Azuree 33, yelkenli kategorisinde ödül alırken sektörünün önemli oyuncularından Advance Italian Yachts A66, Amel 64, Benetau Sense 50, Comar Comet 50, Grand Soleil 50, Dufour 375, Hanse 445, Jeanneau SO 409 ve X Yachts XC 38’i geride bıraktı. Barca dell’Anno ödülü motoryat, yelkenli tekne, mega yat ve iç tasarım olmak üzere dört kategoride veriliyor. Azuree 33, İstanbul Boat Show’da da sergilenerek, ilgi topladı.

Geri